laihdutus ja kropan koostumus
heips
kaipaisin vinkkejä jonkinlaiseen kotikuntoiluun ja ehkä ruokavalioon
olen 155 cm pitkä nainen ja paino noin 56 kiloa. Haluaisin painaa 50-52 kiloa. Olen huomannut noista paino ja pituus-ketjuista jo aiemmin että av:lla moni on painoiseni, mutta + 10 cm enemmän pituutta ja/tai hieman minua kevyempikin. Olen kai sitten punkerompi kuin tajuankaan, mutta esimerkiksi 45 kiloa on itselleni ihan liian vähän, kuukautiset ei tule enää tuossa painossa ja kaikki naisellisuus kehosta on kadonnut. En halua muistuttaa kropaltani liikaa teiniä
Ongelma: ylävartaloni on yksi tai kaksi vaatekokoa alavartaloa isompi. Olen ajatellut että minulla on kapea lantio, mutta se taitaa olla vain suhteessa ylävartaloon, lantion mitta oli normaali kun tarkistin 88cm aiemmin en ole mitannut. Vyötärö on vain tästä -10 cm ja mitta rintojen yläpuolelta on hieman lantiota enemmän... kuulostaako ihan kamalalta?
Onko jotain vinkkejä kropan muokkaamiseen? Haluaisin pyöreyttä lantioon ja peppuun ja kapeamman vyötärön ja yläosan muutenkin... pelkään vaan että kun saan tai jos saan tuon kuusi kiloa laihdutettua, jaloista tulee entistä kapoisemmat... kuntosali ei ole minun juttu, enkä koe hölkkäämistä tai juoksua omakseni ja nyt on nuo pakkasetkin eikä houkuta lähteä ulos.ryhmäliikunta on nou.
ideoita ja vinkkejä pliis!!!
Kommentit (2)
Jos haluat laihduttaa, kaikista helpoin ja halvin tapa on juoksu ja vähäkalorisempi ruokavalio.
Jos kuitenkin kunnon muutosta janoat, suosittelen Kayla Itsinesin 12 viikon kunto-ohjelmaa. Oli paras tekemäni ostos. Sen voi tilata netistä e-kirjana ja tulostaa ite tms. Katso vaikka sen instagram sivuja niin huomaat uskomattomia muutoskuvia.
No mä sain persiiseen muotoja ja uumaa kapeammaksi ihan ruokavalion muutoksella. Leivät ja höttöhiilarit minimiin. SÄÄNNÖLLINEN ruokailu päivittäin, jopa 6 x päivässä. Paljon vettä. Kerran viikossa herkkupäivä. Muutoin ruodussa.
Kotona heiluttelin 10:n kilon kahvakuulaa, pyörittelin hulavannettaja teein kehon omalla painolla liikkeitä puolisen tuotia illalla omassa olohuoneessa.
Tsemmpi! Ota ennen ja jälken valokuvat, ne konkretisoi minusta muutoksen paremmin kuin peili.