RS-virus, kokemuksia?
Pienellä 3kk:n ikäisellä pojallani on nyt testaukset menossa onko rs-virus vai jokin muu pöpö iskenyt, sairaalassa olemme ja huomenna saamme tulokset.
Hengityskatkoksia on ja limaa keuhkoissa. 😢
Pelottaa kauheasti, onko teillä kokemuksia tästä taudista, kuinka lapsesi toipui, minkä ikäisenä sairasti, kauan olitte sairaalassa?
Kiitos vertaistuesta jo valmiiksi.
Kommentit (4)
Hei
Meiän lapsella oli 6 kk rs-virus. Oltiin päivä sairaalassa. Siel ei annettu kuin ventolinea ja lääkäri ei käynyt kuin kerran sen päivän aikana. Lähdettiin kotiin,huolehdin ite ventolinen antamisen. Valvottiin yöt ja päivät vuoron perään miehen kanssa. 5 päivää tauti yleensä pahenee sit alkaa hellittää. Ei jänyt mitään jälkitauteja.
Meidän kuopus oli just tuon 3kk, kun sairastui rs-virukseen. Lima tosi sitkeää, hengitti raskaasti niin, että rintakehä meni aivan kuopalle. Vein päivystykseen. Noin pari tuntia jonotusta, kaikki pääsivät ensin, jotka siellä olivat ennen meitä. Lääkäri totesi korvatulehduksen ja määräsi kuurin. Koska jouduttiin odottamaan noin kauan, en ehtinyt apteekkiin, joten ajeltiin kotia ja seuraavana aamuna takaisin apteekkiin (30km yhteen suuntaan). Lapsi selvisi onneksi hyvin ja toipui. Tuona kuukautena oli sairaalassa kuulemma osasto täynnä pieniä lapsia, joista 2 vastasyntynyttä oli jouduttu viemään yliopistolliseen.
3kk:n iässä sairasti meidän vauva RS-viruksen, oltiin 3 yötä sairaalassa. Sairaalasta saatiin noro-virus ja jouduttiin sitten takaisin osastolle... Toipuessa meni useampi viikko. Jaksuja teille!
Hei, pari päivää oltiin sairaalassa, jouluna myös mekin :(. Lapsi silloin 7 kk, toipui hyvin, jälkitautina tuli "babyastma", joka meni myöskin menojaan yläasteelle siirryttäessä. Nyt siis parikymppinen terve nuorimies.
Jaksamista, hyvässä hoidossa varmasti olette!