Tulin raskaaksi 5 vko keskenmenon jälkeen :)
En olisi voinut kuvitella ihanempaa joululahjaa. Pakko päästä kertomaan tästä jollekin muullekin kuin miehelleni ! pakahdun onnesta :)
Tulin raskaaksi marraskuussa, raskaus ei ollut suunniteltu mutta heti kun saimme tiedon raskaudesta se tuntui maailman ihanimmalta ja parhaimmalta yllätykseltä. Siitä parin viikon päästä kun sain keskenmenon se mursersi minut ja mieheni. Meille oli heti selvää että ehkäisyä emme ala enää käyttämään ja nyt 5 vkoa keskenemenon jälkeen tein sitten positiivisen raskaustestin :) Kauheesti mitään raskausoireita ei vielä ole, mutta olo on luottavainen :) Lääkäri tsekkas mun oviksen pari viikkoa sitten ultralla ja ovulaatiosta laskien tänään olis menkkojen pitänyt alkaa ja malttamattomana testasin ja heti tuli ruutuun erittäin vahva toinenkin viiva :) :) :)
Paras joululahja ikinä!! En uskaltanut edes haaveilla että olisin tullut raskaaksi näin nopeaa.
Itselläni meni 7 kk että tulin raskaaksi ekaa kertaa. Raskausviikolla 7 tuli spontaani keskenmeno, joka poistui hyvin itsestään ihan muutamassa päivässä (ei tiputteluvuotoa, ei tarvetta kaavintaan)
Heti keskenmenon jälkeen join joka päivä greippimehua, ovulaation aikaan hampaat irvessä harrastimme seksiä joka päivä, vaikka henkisesti en kokenut olevani vielä valmis, ovuaaltiotuntemuksista 6 päivän päästä lipitin punaviiniä ja tulin raskaaksi siis heti keskenmenon jälkeen ilman menkkoja välissä.
Tämän raskauden kohdalla olin jotenkin rauhallisempi, koska olinhan juuri kokenut sen kaikista kauheimman eli keskenmenon. Tämä raskaus menikin hyvin loppuun saakka.
Onnea sinulle ap, aiotteko kertoa tuleville isovanhemmille jo jouluna?