Millaista on asua Porissa?
Millainen kaupunki Pori on asuinpaikkana, mitkä ovat parhaimmat alueet? Keskellä kaupunkia vai enemmän laidalla? Millaista tapahtumaa on vuoden aikana? Keiden julkisuuden henkilöiden tiedetään asuvan Porissa?
Kommentit (7)
Siellä on Yyteri! Suomen Maspalomas!
Pori on ihan hirvee.
Satakuntalaista menoa pahimmillaan.
Ihmiset ääliöitä ja kaupunki Harjavallan harmaa.
Onneksi on 50km väliä.
Palveluita joudun ikävä kyllä käyttämään Porissa.
Se olisi kamalaa. Junttimainen persutaajama huonojen kulkuyhteyksien päässä.
Olen muuttanut työn perässä Poriin. Tämä on epämiellyttävä kaupunki. Minua ei haittaa ihmisten luonteenlaatu, murre ja sisäänpäinlämpiävyys - itsekin olen introvertti - mutta kaupunki itsessään on ankea, kylmä ja ruma. Parhaimmat alueet? Ei täällä ole parhaimpia alueita. Maakuntakeskuksena täällä sentään on sairaalat sun muut palvelut (vai joko verotoimisto ja maistraatti lopetettiin).
Esimerkki porilaisuudesta: uimahallissa ei täytetä saunan vesisankoa valmiiksi seuraaville, vaikka on itse kauhottu se tyhjiin.
Aivan ihana kaupunki, suosikkikaupunkini Suomessa <3
Porilaiset eivät välttämättä ole samaa mieltä, kun siellä asuvat, mutta näin ulkopaikkakuntalaisen silmin täydellinen. Idyllinen keskusta: vanhoja rakennuksia, joki(?) ja ranta keskellä kaupunkia sekä kirvatsi!