Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kellään pelihulluja vanhempia?

Vierailija
11.02.2006 |

Mulla syytävät tonneja raveihin, pitkävetoihin, jopa HEDELMÄPELEIHIN.

Sitten rutisevat jos kysyn, olisko 20 euroa lainata. Ja huom, lainata.



Inhottavinta on se, että lapseni kuvitteli, että se pitkävetokuponkien täyttäminen on jotenkin hienoa, kun olivat yhdessä täyttäneet niitä.



Tarkemmin kun muistelen, niin tätä on jatkunut jo vuosia.

Mm. kun olimme kouluikäisiä veljeni kanssa, muut koulussa kyllä kävivät etelän-lomilla. Mutta meillä ei " ollut varaa" , lotot ja ravit kyllä oli varaa pelata. Kumma sitten että isäni tienasi n. 15000mk kk, eikä meillä ollut varaa mennä, maksoi pienimmän mahdollisen asuntolainaerän. Vastaavasti kaverini isä oli postissa paskapalkalla töissä, nämä kävivät etelässä, eikä varmasti heillä mitään ylimääräisiä tuloja ollut. Polttivatkin kuin korsteenit, joten jo tupakka imi heidän tuloistaan aimo siivun (2 askia/pvä, sekä äiti että isä)



Nyt oli isäni kehdannut lapselleni puhua, että olispa kiva lähteä etelään, alkaa siis elättelemään niitä samoja tyhjiä lupauksia tytölleni, mitä meille eläteltiin aikoinaan. " kyllä me vielä lapset joskus sinne lomalle päästään, lupaan sen"



PRKL!

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi kaksi