2 kk vauva oksensi mahan tyhjäksi
Söi 160 ml maitoa ja lähes heti syönnin jälkeen oksensi kaaressa varmasti koko mahan tyhjäksi. Oksennusta oli oikeasti kaikkialla eli ei mitään pulauttamista ollut. Haisikin ihan oksennukselle. Mistähän voisi johtua?
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Aika paljon syötit. 90 ml annetaan pullosta kerralla maksimissaan. Eli varmaan ylitäyden mahan tyhjensi.
Ai. Annan melkein aina tuon verran ja kaiken syö lähes aina ja ei aikaisemmin ole oksentanut. Voiko tosiaan oksentaa KAIKEN jos täyden mahan takia oksentaa? Ap
Kyllä minunkin vauvat välillä oksensivat juuri tuolla tavalla kaaressa koko mahan tyhjäksi. Oli kuitenkin ihan normaalia, joskus vaan käy noin. Ilmeisesti söi kerralla liikaa, liian nopeasti tms.
Mun lapsi joi jo synnärillä enemmän...
Oliko eri merkkistä korviketta kuin yleensä? Kaikki ei käy yhtä hyvin. Joskus ne vaan pulauttelee muuten vaan isojakin määriä.
Aika paljon syötit. 90 ml annetaan pullosta kerralla maksimissaan. Eli varmaan ylitäyden mahan tyhjensi.