kielioppiasiaa (suomen kieli)

Vierailija

Onko "voimme odottaa" indikatiivi? Vai onko indikatiivi pelkästään tuo "voimme"? Mikä tuo odottaa sitten on? Tai "saat nukkua", mikä tuossa on indikatiivi? Pelkkä "saat"?

Entäs onko "eläköön" imperatiivi vai mikä?

Isot kiitokset, jos joku osaa auttaa.

Kommentit (8)

Vierailija

Voimme on indikatiivimuoto. Odottaa ei ole persoonamuotoinen verbi, se on infinitiivi. Samoin lauseessa saat odottaa, persoonamuotoinen verbi on indikatiivi. Modus on vain persoonamuotoisten verbien ilmiö. Eläköön on imperatiivi.

Vierailija

Odottaa ja nukkua noissa esimerkeissä ovat verbin nominaalimuotoja, eivät siis persoonamuotoisia verbejä. Voimme ja saat ovat persoonamuotoisia verbejä, joiden tapaluokka on indikatiivi.

Eläköön on yksikön 3. persoonan imperatiivimuoto.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Voimme on indikatiivimuoto. Odottaa ei ole persoonamuotoinen verbi, se on infinitiivi. Samoin lauseessa saat odottaa, persoonamuotoinen verbi on indikatiivi. Modus on vain persoonamuotoisten verbien ilmiö. Eläköön on imperatiivi.

Ai, että oikein ilmiö!

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Kiitos avusta, nyt ymmärrän. Siis indikatiivi on aina persoonamuodossa? ap.

 

Kyllä. Modukset - indikatiivi, konditionaali, potentiaali, imperatiivi - esiintyvät vain persoonamuotoisissa verbeissä.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Voimme on indikatiivimuoto. Odottaa ei ole persoonamuotoinen verbi, se on infinitiivi. Samoin lauseessa saat odottaa, persoonamuotoinen verbi on indikatiivi. Modus on vain persoonamuotoisten verbien ilmiö. Eläköön on imperatiivi.

Ai, että oikein ilmiö!

No miksi sinä sitä sitten nimittäisit? Eikö modaalisuus ole yksi kielen ilmiö?

Tämä kenttä pitää täyttää jotta oikeat käyttäjät erottuvat boteista.

Uusimmat

Suosituimmat

Uusimmat

Suosituimmat