Mikä ihmisryhmä sinusta tarvitsisi "jouluapua"?
Monille kohteille kerätään jo lahjoituksia jouluksi. Onko joku ryhmä, jolle sinä haluaisit antaa avustusta?
Minä olisi tärkeää antaa avustusta syrjäytyneille tai syrjäytymisvaarassa oleville nuorille ihmisille. Joko niille jotka on ihan jumissa opintojensa kanssa ja joilla on sekä talousongelmia että mt-ongelmia, sekä niille jotka saivat opintonsa käytyä ja huomasivat ettei yhteiskunta tarvitsekaan heitä. Koulutus ei johtanutkaan mihinkään parempaan, ei heillä ole mitään sellaista odotettavaa tulevaisuudesta, josta ottaa kiinni. Jos ei ole parisuhdetta ja hyviä ystävyyssuhteita, voi tällainen nuori kokea syvää yksinäisyyttä ja erilaisuutta muihin. Päivät vaan menee, kuilu muihin ihmisiin kasvaa, epäilys omista kyvyistä ja omasta arvosta hupenee ja ihminen alkaa tuntea, ettei kukaan voi auttaa häntä.
Tällaiselle nuorelle ihan jo pienikin lahja ja huomioiminen olisi viesti siitä, että joku tajuaa ja ymmärtää miltä heistä tuntuu. Ettei ole häpeä että elämä ei mene kuten toivoi ja suunnitteli, eikä muista tarvitse eristäytyä. Ettei ole ihan turha ihminen.
Kommentit (46)
Yksinäiset vähävaraiset vanhukset ja sairaat.
Nuorilla on yleensä auttajia. Vanhus voi jäädä ihan yksin. Kukaan ei kaipaa. Sukuakin elossa lähes jokaisella nuorella, mutta aina ei vanhalla.
Mainitsemasi ryhmä on kyllä kovin unohdettu. Lapsiperheille on monia avustuksia, mutta nuoret aikuiset jätetään pyhiksi oman onnen nojaan. Ei kaikilla ole perhettä, jonka luoksi mennä joulua viettämään, mutta ystävillään monesti on, joten jäävät yksin moneksi päiväksi ympärillään jatkuva muistutus siitä, kuinka jouluna ollaan perheen kanssa.
Mulle tulisi entistä pahempi olo, jos joku aattelis että tarviin joulualmuja. T yksinäinen köyhä yh
Mä ajattelin tämän jo viime vuonna, mutta tänä vuonna aion oikeasti toteuttaa. Ajattelin lahjoittaa kolmelle metrosiivoojalle pienen joululahjan kirjekuoressa. Viime vuona oli jo rahatkin kuoressa, mutta en vaan kehdannut mennä antamaan. Kohderyhmän valitsin siksi, että nämä usein maahanmuuttajataustaiset ihmiset tekevät pienellä palkalla sellaista työtä, mihin moni ei suostuisi.
Vierailija kirjoitti:
Nuorilla on yleensä auttajia. Vanhus voi jäädä ihan yksin. Kukaan ei kaipaa. Sukuakin elossa lähes jokaisella nuorella, mutta aina ei vanhalla.
Vähättelemättä vanhusten yksinäisyyttä (suuri ongelma muulloinkin kuin jouluna), kerrotko kuka auttaa parikymppistä nuorta miestä joka on yksin?
Eikun siis piti kirjoittaa "yksinäinen sairas yh" vaikka en kovin rikaskaan ole - 6
Velkaantuneet eronneet vanhemmat tarvitsee apua, vaikka olisi miten omaa syytä. Elämä ei ole helppoa kun laskuja on isot kasat joulukuussakin maksettavana
Ei mikään ryhmä, joulun pitäisi olla avunannon kannalta samanlainen päivä kuin mikätahansa muukin.
Kerran vietin iloista jouluaattoiltaa perheineni, kunnes puhelin soi. Ärsytti, että kuka häiritsee jouluaattoiltana.
Siellä joku vanhus sanoi, että oli luvattu, että tähän numeroon saa soittaa. Totesin kuitenkin ystävällisesti, että numeron täytyy olla väärä. Vanha nainen oli todella pettynyt ja sanoi numeron olevan oikea ja oli luvattu, että saa soittaa.
Nyt mua ahdistaa aina jouluisin, että joku yksinäinen vanhusparka siellä oli väärän numeron kanssa yksinäisenä ja ahdistuneena väärän numeron kanssa. Aivan yksin jouluaattoiltana. En tajunnut silloin nuorena häntä sen kummemmin lohduttaa tai auttaa. Lähinnä vaan ystävällisesti toistin, että kyllä vaan tämä numero on väärä.)
Vittuun koko joulu. Täyttä paskaa.
Vittuun koko joulu. Täyttä paskaa.
Vierailija kirjoitti:
Suomen romanit.
Eiköhän ne saa tarpeeksi tukia ja varastelevat vielä lisäksi.
Nuorella on kyllä lähes poikkeuksetta oikeasti joku, jonka luokse voi mennä, jos haluaa. Sisarus tai vanhemmat.
Vanhus on voinut jäädä lapsettomaksi ja kaikki läheiset ja ystävät ovat kuolleet tai huonokuntoisia. Jouluna sitten kotipalvelu käy erittäin pikaisesti. Yleensä juhlapyhinä ei edes tulla, jos ei ole pakko (kun työntekijöitä silloin vähän vuorossa) Tai sitten vanhus ei vielä edes ole kotihoidon piirissä.
Nuoret syrjäytyneet saavat jo sossusta ihan tarpeeksi tukea päihteisiinsä. Minä antaisin tukea sotaveteraaneille ja yleisestikin parmepaan vanhusten hoitoon. Monet makaavat vuorokauden omissa ulosteissaan.
Vierailija kirjoitti:
Nuorella on kyllä lähes poikkeuksetta oikeasti joku, jonka luokse voi mennä, jos haluaa. Sisarus tai vanhemmat.
Vanhus on voinut jäädä lapsettomaksi ja kaikki läheiset ja ystävät ovat kuolleet tai huonokuntoisia. Jouluna sitten kotipalvelu käy erittäin pikaisesti. Yleensä juhlapyhinä ei edes tulla, jos ei ole pakko (kun työntekijöitä silloin vähän vuorossa) Tai sitten vanhus ei vielä edes ole kotihoidon piirissä.
Paino sanalla "lähes". Entäs ne nuoret, joilla ei ole ketään? kenties vanhemmat ovat alkoholisteja, eikä nuori aikuinen halua heidän luokseen mennä, mutta samalla tasapainoilee sen kanssa, että jättää äitinsä jouluksi yksin? On varmasti monia, jotka tämän kysymyksen ääressä painivat.
Lapsiperheet, opiskelijat, työttömät, eläkeläiset, huono-osaiset ja naiset.
Köyhät eläkeläiset joita ei sukulaiset auta tai joilla ei ole sukulaisia enää.