Lue keskustelun säännöt.
4-vuotiaan painosta kysyttävää.
06.02.2006 |
Eli lokakuussa tytöllä oli neuvolassa paino vähän päälle 20 kg. Th sanoi painon olevan 2-käyrällä ja käski kiinnittää huomiota syömisiin. No nyt tyttö kävi isänsä kanssa lääkärissä (korvatulehdus) ja lääkärin vaaka näytti 19.5 kg. Eli onko normaalia että lapsi laihtuu tuossa iässä vai onkohan kyse vain th:n ja lääkärin vaakojen erilaisuudesta?
Kommentit (3)
Ja puoli kiloa heittää paino varmaan ihan normaalistikin riippuen siitä, onko hiljan syönyt, ulostanut ja virtsannut yms.
Mikä on lapsen pituus? Jos pituus ja paino ovat tasapainossa eli molemmat 2-käyrällä niin suurta huolta ei pitäisi olla.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
herkkuja. Pituus oli jotain 104 cm ja th sanoi sen olevan normaalikäyrällä.
Mutta ei kai se nyt mahdottomuuskaan ole, että paino olisi vähän pudonnut. Oletteko te nyt sitten muuttaneet jotain ruokavaliossa?
t.äiti, jonka 3-v. poika on 18 kg