Jos haaveilee kansainvälisestä adoptiosta, minkä ikäisenä VIIMEISTÄÄN pitää laittaa asia vireille?
Kommentit (7)
Aikataulu riippuu hirveästi asuinpaikasta ja siitä kuka neuvonnan antaa!! Tämä kaikki selviää, kun soittaa oman kunnan sosiaalivirastoon.
Pahimmilla paikkakunnilla neuvontaan voi joutua jonottamaan 1,5 vuotta, neuvonta kestää vuoden, paperisota ennen Kiinaan lähtöä 0,5 vuotta. Lapsiesityksen saa nyt noin 9 kuukaudessa, siitä 2 kuukauden päästä pääsee matkaan. Eli neljä vuotta voi vierähtää tällä lailla.
Myös Kiinan odotusajat voivat muuttua rajusti ennen kuin omat paperit ovat siellä käsittelyvuorossa.
Etiopia on toinen maa, josta useampilapsiset voivat hakea adoptiolapsen. Siitä löytyy lisätietoa Interpedian sivuilta.
t. Adoptioäiti
Avoparit eivät saa adoptoida, mutta yksinäiset saavat.
Neuvonta pitäisi päästä aloittamaan heti. Neuvonnan aikana voidaan sitten pitää taukoja, jos asioiden miettiminen sitä vaatii.
Voiko muuten Etelä-Afrikasta adoptoida, jos on jo kaksi biolasta ennestään?
Vuoden avioliitto riittää useimpiin maihin, esim. Kiinaan.
Interpedian sivuilla sanotaan, että Etelä-Afrikasta voi adoptoida, vaikka olisi lapsia ennestään, mutta lapsettomat pannaan etusijalle.
Etelä-Afrikastahan esitykset eivät tule kronologisesti kuten esimerkiksi Kiinasta, vaan ihan sen mukaan miten vanhemmat ja lapsi sopivat yhteen.
Parhaiten ja tarkimmin selviää palvelunantajalta kysymällä! Palvelunantajia ovat Interpedia (myös E-A), Helsingin kaupunki (E-A) ja PeLa.
Jos ette aio adoptoida kuin tämän yhden lapsen ja teille kelpaa esimerkiksi 4-vuotias lapsi, voitte saada hänet, kun vanhempi on 49-vuotias. Tällöin prosessi on kannattanut aloittaa reilut pari vuotta aikaisemmin, koska luvan saamiseen menee noin vuosi ja lasta odotetaan luvan jälkeen noin vuosi (tai muutamasta kuukaudesta useaan vuoteen kohteesta riippuen). Kohteen voi kuitenkin valita senkin mukaan, mikä kohde " vetää" hyvin juuri silloin, kun te olette lähettämässä papereita kohdemaahan.
Jos haluaa pienemmän lapsen, pitää aloittaa aikaisemmin.