Miksi jotkut tupakoivat vauvansa vieressä?
Joudun säännöllisesti todistamaan niinkin inhottavaa näkyä kun äiti laittaa muutaman kuukauden ikäistä vauvaansa parvekkeelle nukkumaan polttaen samalla tupakkaa. Ja sitä kuinka hän ja miehensä polttaa siinä vaunujen vieressä pienellä parvekkeella kun vauva nukkuu/yrittää nukahtaa. Tekee niin kamalan pahaa sen lapsen puolesta ja tekisi mieli kirkua niille. Sama äiti imi posket lommossa savuja sisäänsä myös koko raskausajan.
Tulee väkisinkin mieleen ettei tällaiset äidit lastaan pahemmin rakasta tai eivät ainakaan heidän hyvinvoinnistaan perusta.
Kommentit (9)
kun se on tuossa omamme ja pihamme välittömässä läheisyydessä, etäisyyttä ei montaa kymmentä m ole. Luojan kiitos meillä on lasitus tässä niin ei tule savut oikeastaan lainakan partsillemme missä oma lapsemme nukkuu.
ap
en voi kuin ihmetelle ja sääliä vauvaanne enkä ymmärrä miten sallit sellaisen käytöksen. Ihan yks paskan hailee se mihkä päin tuulee koska sitä savua leijuu silti siinä paikallaankin ja vauva hengittää sitä.
Kuvottavaa:(((((
ap
taitaa ap:lla hyrrätä vähän liian lujaa :)
" keiden lasten kanssa oman jälkikasvun ei ole soveliasta leikkiä pihalla. "
Hah, sinäkö rankaiset tupakoitsijoiden lasta siitä että hänen vanhempansa polttivat parvekkeella?
en ole raskaana jos niin luulet 5. Olen vain täydellisen pöyristynyt odottavien äitien ja vauvan saaneiden äitien ja isien välinpitämättömyydestä lastaan kohtaan!!!!!
Ap
voimakkaat reaktiosi naapurien paheisiin. Neuvoisin kääntymään lääkärin puoleen mahdollisimman pian. Uusien tutkimusten mukaan hormoonien vajaatoimintaa voidaan nykyisin hoitaa hyvinkin tehokkaasti lääkkeillä.
Ap toi sun kirjotukses oli ihan asiallinen. Mun tekee oikeen pahaa sen lapsen puolesta, ihan rupes itkettämään.
Ja kakkoselle, se on kuule ihan hyvä, että naapurit kattoo vähän toistensa perään! Sitä asuu mitä kummallisempaa sakkia lähiöissä ja kyllä valveutuneet ihmiset tietää ketä tulee vältellä ja keiden lasten kanssa oman jälkikasvun ei ole soveliasta leikkiä pihalla.
no ite en edes " oikeesti" polta. Silloin tällöin yhet hermosavut kerran viikossa tai harvemmin. En siis vauvan vieressä, mutta imetän vielä ja kysyisin nyt kuitenki onko kellä oikeesti tietoo miten pitkään yhet savut elimistössä vaikuttaa. Siis imetyksen kannalta. Eli miten pian tupakin jälkeen voin turvallisin mielin taas imettää?
On kyllä ajattelematonta touhua vanhemmilta, mutta mikä pakko sitä on vierestä seurata jos tekee niin pahaa? Noina hetkinä kun perhe on kessulla voi kiinnittää huomionsa johonkin muuhun.
Meillä mies kessuttelee parvekkeella myös, mutta kyllä kattoo mistä tuulee ja mihin savu kulkeutuu, ettei savusta vauvaa. Ja jos on vieraita jotka tupakoi, parvekkeelle ei mennä kaikki yhtä aikaa tupakalle jos vauva nukkumassa.