Voisitko olla laittamatta lastasi esikouluun?
Kommentit (10)
Meillä kaksi ekaa ei käyneet. Hyvin ovat pärjänneet kumpikin, paitsi nyt esikoinen käytöspuolella. Mutta siihen ei olis mitkään eskarit auttaneet pätkääkään. Vaikea luonne kun on.
Kolmas nyt on eskarissa mutta ei se hänellekään juuri mitään anna, mulle vaan kun saan rauhassa nettailla eikä tartte pitää seuraa...
lapsi ei vielä ole kypsä esikouluun.
normaalia hitaammin kehittynyt tms. voisin harkinta eskariin laittamista. t.vitonen
mutta normaalin lapsen laitan ilman muuta eskariin.
Meidän ekaluokkalaiselle eskari kyllä oli todella tärkeä, on vähän arka tutustumaan muihin ja nyt kun meni ekalle niin melkein kaikki luokkatoverit on entisiä eskarikavereita. Aika orpo olisi jos olisi pemahtanut sinne suoraan kotoa kun muut jo tunsivat toisensa.
Aivan älytön ajatus näin äkkiseltään mutta ehkä eskariinkin on hyviä syitä, en tosin itse ole edes pohtinut asiaa (lapseni on vasta 10 kk). Hyvin pärjäsin minäkin vaikken ole käynyt eskaria.
jos olis normaalia hitaammin kehittynyt tms. vastaava tilanne!!!
vaan seurakunnan, joka on vain 3 x vko. Hyvin riittää.
että uskon että heille on hyväksi tutustua muihin lapsiin jo ennen ekalle menoa. Olisi varmaan aika outoa heille tulla yhtäkkiä vieraiden ihmisten joukkoon ja siihen vielä päälle kaiken uuden opettelu koulussa.
Eri asia on jos kyse olisi erittäin avoimesta lapsesta joka helposti tutustuu uusiin ihmisiin.
Meidän eskarilainen käy eskarissa 2-3 päivänä viikossa, välillä harvemminkin. Osaa lukea ja kirjoittaa ja on muutenkin " osaavainen" , open mukaan osaa käyttäytyä, on oma-aloitteinen ja tulee kaikkien kanssa toimeen. Lapsi vaan tykkää mieluummin leikkiä kotona. Miksi en antaisi hänen vielä nauttia kotonaolosta, kun se ensi syksynä loppuu. Kaverit ovat kerhosta ja naapurustosta jo ennestään tuttuja ja kyllä he iltaisin ja viikonloppuisin leikkivät kovasti yhdessä.
Sama juttu oli esikoisen kanssa, hyvin on hänelläkin koulussa mennyt. Pienemmät sisarukset katsotaan sitten aikanaan, jos tykkäävät käydä niin tietysti saavat sitten mennä joka päiväkin.
pääsee eskariin.