mitä meinasitte iltaruuaksi?
minä teen jauheliha-rakettispagettilaatikon uunissa.nam nam.
Kommentit (17)
Jäi pottuja ihan sikana ja kaapissa on muutkin tarpeet. Ja fetasalaattia kaveriksi.
...possua. lihapullia, kasviksia sekä kreikkalaista salaattia (salaattia en grillaa) ja uusista perunoista jotain herkullista grillattuna tai uunissa... :)
jauhelihajuustokeiton?siis onko tavan jauhelihakeitto johon tulee jotain juustoa?mitä?
lapsille miedompaa, aikuisille tulisempaa versiota
Meillä mies syö vain eväät töissä ( ei ole työpaikkaruokailua) ja on tosi nälkäinen kotiin tullessaan. Ei riittäisi salaatti.
Mies syökööt öilösiä kun ei kuulemma pinistä syö.
Tämä ruoka on 6-vuotiaan toivelistalta
ja perus makkarakastiketta ja perunaa. Mikä on iltaruoka muuten? Meillä syödään ruoka kerran päivässä, sillon kun mies tulee töistä. Muuten syömme aamu, sekä iltapalan. Joka on yleensä puuroa, leipää tai jugurttia.
Johon lisään tonnikalaa ja kinkkua sekä tomaattia. Lapset ainakin tykkäävät tästä ruoasta ja se on helppo ja nopea tehdä!
Lohi-tagliatelle on ihan peruskamaa, helppoo ja nopeeta.
1 iso purjo ( voit myös lisätä salottisipulia)
n. 500 g lohta
1 sitruuna
800 ml kermaa tai muuta vastaavaa
voita
mustaapippuria/valkopippuria
suolaa
mieletön läjä tilliä
tagliatelle pastaa
Viipaloi purjo (ja salotti) ja paista kevyesti voissa pannussa, mutta älä liian pehmeäksi. Lisää aika isoiksi kuutioiksi paloteltu lohi, paista. Ei haittaa vaikka lohi murenee. Lisää kerma, mausta reilusti pippurilla (valkopippuri paras) ja tillillä, ja purista koko sitruuna sekaan. Lisää suola. Valmis.
Keitä tagliatelle al dente ja sekoita extraneitsyt oliiviöljyä sekaan.
Jos haluat vielä parempaa laita sekaan kylmäsavulohta, mutta ole varovainen suolan kanssa.
ja se oli tänään lihapullakastike ja spagetti ja eiliseltä jäänyttä salaattia.
Ja kait sitä jotain salaattiakin pitää väsätä...