Lopetin pillerit - elämänlaatu parani huomattavasti!!
Ihmettelin jo, miksi joka päivä on niin ahdistunut ja uupunut olo. Sain sellaisia " kohtauksia" , että vain itkin kun tuntui, että kaikki painaa enkä jaksa mitään.
En osannut liittää oloani ensin pillereihin, mutta lopulta päätin kokeilla lopettamista. Ahdistus katosi kahdessa päivässä eikä sen jälkeen ole palannut! Aikaa tuosta on muutama viikko. Olenpa tyytyväinen! Harmittaa vain nyt jälkeenpäin se, että aikaisemminkin (vuosia sitten) kun söin pillereitä, olin masentunut, mutta en silloin osannut yhdistää asiaa pillereihin. :(
Kommentit (20)
Eikö se sitten vaikuta yhtä paljon kuin pillerien hormoni? Minulle tuli pillereistä masentuneisuuden lisäksi mm. haluttomuutta, rintojen arkuutta ja migreeniä. Joten ei kiitos enää!
ap
viitsinyt kierukkaakaan laittaa, kun kohta aletaan taas yrittämään lasta. Laastari on siitä hyvä, että se hormoni imeytyy tasaisesti eikä pamahda kerta-annoksena elimistöön. Sivuvaikutukset on paljon lievemmät.
ja luin jostain lehdestä lääkärin lausunnon, että liian helposti nuorille tytöille kirjoitetaan pilleri resepti esim.akneen kun ei tiedetä, että ne pillerit voivat aiheuttaa loppuelämän haluttomuuden->pysyvästi
Migreenistä kärsiville yhtä huonoja molemmat:(
Lisäksi masentuneisuus, haluttomuus, itsetuhoajatukset jne kauheudet joita normaalisti ei ole.
Elämä oli yhtä helvettiä kun söin pillereitä. Onneksi tajusin et, niistähän se johtui. Vaihdettiin enste merkkiä, mut ei auttanut.
sekä pillereistä että renkaasta. Mitä hyötyä ehkäisystä jos se tappa kaiken seksin?
Itsellä pillerit piristivät elämää.
Pillereiden lopettamisen jälkeen olen saanut takaisin hirveät kivut ja kamalan runsaa vuodon. Kerran kuussa olen viikon täysin työkyvytön ja loput kolme viikkoa menevät tätä yhtä viikkoa pelätessä..
Toivottavasti tärppää pian.. *huoh*
Lisäksi, kun lasten saamisen jälkeen kokeilin aloittaa pillerit uudestaan, niin en kestänyt kuin vajaan viikon. Menin ihan sekaisin, raivosin ja olin tosi kettuuntunut. Kaikesta ja kaikelle. Jos mies olis yrittänyt lähestyä intiimisti, niin sillä olis varmaan henki lähtenyt.
Se kokeilu jäi siihen, ja nyt on vuoden ollut hormoonikierukka. Mitään haluttomuuksia tai muitakaan oireita ei ole ollut, ilmeisesti just kun sen verran tasaisemmin ja vähemmän erittyy hormoonia elimistöön.
Pillerit on hanurista. Todellakin huononsi mun elämänlaatuani.
Ollaan kuitenkin iloisia siitä, että olemme huomanneet pillerien/hormoniehkäisyn yhteyden näihin sivuvaikutuksiin. Minä en ensimmäistä kertaa pillereitä käyttäessäni huomannut, ja kärsin masentuneisuudesta vuoden. Luulin silloin, että vika on korvieni välissä.
ap
Vierailija:
Luulin silloin, että vika on korvieni välissä.ap
en todellakaan väheksy muista syistä kuin pillereistä johtuvaa masentuneisuutta, en siis sano pahalla tuota " vika korvien välissä" . Olipa huono sanavalinta. Itse siinä ahjossa olleena (vaikka se johtuikin luult. pillereistä) haluan pikemmin ilmaista tukeni ja myötätuntoni.
ap
kun olen lopettanut pillerit! Ihanaa!
Olkoonkin että kuukautiset runsaat nyt ja iho kauheassa kunnossa, se on pieni hinta siitä ettei tarvitse saada kauheita raivareita jatkuvasti.
Vierailija:
Olkoonkin että kuukautiset runsaat nyt ja iho kauheassa kunnossa, se on pieni hinta siitä ettei tarvitse saada kauheita raivareita jatkuvasti.
Minäkin sain taas tilalle monta päivää jatkuvat oviskivut ja sen että kaikki liikkuva panettaa samoina päivinä (kiusallista), mutta mieluummin näin!!
ap
mutta ehkäisyrenkaalla ne jäivät pois, kun hormoni imeytyi tasaisemmin. Eli, vaikka joillakin ei auta toiseen hormonilliseen ehkäisyyn vaihto (kuten laastari tai rengas), niin toisilla jo se pieni muutos saattaa riittää. Joten suosittelen kokeilemaan! Ainakin mein terv.keskuksesta sai yhden ehkäisyrenkaan (=1kk) ilmaiseksi kokeiltavaksi.
Oon ollut tosi masiksessa, väsynyt, saanut kamalia raivareita ilman järkevää syytä, ja halut on olleet tipotiessään. Ajattelin että edelleen on vaan hormoonit sekaisin... (synnytyksestä 1v8kk). Nyt olen ollut kolme kuukautta ilman pillereitä, ja olen ihan eri ihminen! Mulla myös kovat menkkakivut ja runsaat menkat, kovat oviskivut, ja tuosta panettamisesta: on ollut niin mittavaa, että mietin jo ihan puolitosissani että saisinko naapurin miehen hoitelemaan mut salaa (mies on pitkällä työkomennuksella) hih! Nyt tajuan mistä tää muutos johtuu!
Vierailija:
Vierailija:
Olkoonkin että kuukautiset runsaat nyt ja iho kauheassa kunnossa, se on pieni hinta siitä ettei tarvitse saada kauheita raivareita jatkuvasti.Minäkin sain taas tilalle monta päivää jatkuvat oviskivut ja sen että kaikki liikkuva panettaa samoina päivinä (kiusallista), mutta mieluummin näin!!
ap
En syö pillereitä, kärsin haluttomuudesta ja ärtyneisyydestä, kärsin myös kovista kuukautiskivuista, sekä ovulaatiokivuista! Huoh.. Mikä mulle avuksi, onko kellään ideoita?
Iho kukkii, hiukset rasvoittuu päivässä, kauheat oviskivut ja menkkakivut, rinnat lösähti ja pienenivät, halut ovat niin hirveät että ei mitään rajaa.
Odotan jo kunnes taas pääsen käyttämään pillereitä, mutta nyt kun yritetään vauvaa on pakko olla ilman ;-)
Ja masentaa kun ei meinaa homma onnistua :-(
Enpä ole ainakaan itse huomannut mitään haluttomuutta, migreeniä, masentuneisuutta yms. vaikka pillereitä syönkin.
Mielestäni e-pillerit on tosi hyvä juttu ja tärkeä asia naisen historiassa!!!
Sillon ties aina, millon menkat tulee. Nyt kun en käytä, menkat on hyyyvin epäsäännölliset. Iho myös rasvottuu enemmän, hiukset kans ja karvan kasvu lisäänty. Eli pillerit kyllä sopi mulle, olin sillon naisellisempi kaikin puolin. Kaippa mulla oli joku naishormonivaje muuten.. Mielialasta ja haluista en niin tidä, ei ehkä vaikutusta siihen.
Ensimmäisten pillerien kanssa tuli itkuherkkyys. Kaupan kassallakin rupesi itkettämään kun ei ollu tasarahaa.
Toisten pillerien kanssa tuli samat oireet mitä muillakin. Ehkäsyteho oli 100%, kun ei ikinä tehnyt mieli. Ja silloin kun koitti säälistä antaa, olin kuiva kun atacaman aavikko. Masentuneisuus ja itkuisuus oli myös tuttua puhumattakaan mielialanvaihtelut.
Nyt on kipuja ekana päivänä, mutta niistä onneksi selviän särkylääkkeellä, ja naamassa on muutama näppy sillon tällön. Nuo kyllä kestää, kun oma mielenterveys säilyy. Tukkaa tosin lähti muutaman kuukauden, kun lopetin, mutta onneksi kasvaa takaisin.
Mullakin on elämänlaatu parantanut, kuin vaihdoin e-pillerit laastariin. Selvästi mulla pillerit aiheutti mm. haluttomuutta.