Millä perusteella on oikeus perua huuto? (huuto.netissä)
Kommentit (9)
Saat varmasti häneltä negatiivista palautetta, ja jos niitä alkaa enemmänkin tulla, niin tunnuksesi suljetaan.
Ei siellä kannata huvikseen huudella.
huudon peruminen tässä tapauksessa.
Käyn katselemassa että mitä mistäkin pyydetään ja nytkin on pari kiinnostavaa tavaraa mutta en uskalla ottaa riskiä:(
Mikäli myyjä on laittanut hintavarauksen ja huutosi on sen alle, niin lunastat sen kuitenkin huutamallasi hinnalla jos myyjä suostuu. Jos ei suostu niin huuto purkautuu.
Mikäli myyjä on antanut väärää tietoa tuotteesta niin sitten myös huudon voi purkaa. Mikäli olet jo maksanut tuotteen niin rahojen takaisin saanti voi joiltain myyjiltä olla hankalaa. Ehkä pelkäävät ettet palauta sitten tuotetta kuitenkaan.
Miksi peruisit huudon?
Itseäni myyjänä ainakin harmittaa nämä ostajat jotka huutelevat huvikseen ja sitten ilmoittavat etteivät ostakaan. Tosin parempi sekin että ilmoittavat kuin se, että eivät vastaa viesteihin tms. kun yrittää ilmoittaa että huudon voisi lunastaa. Saapa pistää heti uudelleen myyntiin tai ilmoittaa edelliselle huutajalle.
Jos hintavaraus on vaikkapa 10¿ ja tarjottu 8¿ ja myyjä suostuukin myymään tuolla 8¿:lla niin ostajalla ei silti ole mitään velvoitetta ostaa jos ei haluakaan enää! Ota säännöistä selvää!
" Kuitenkin mikäli hintavarausta ei ole ylitetty ei myöskään tarjouksen tekijällä ole velvollisuutta tuotteen ostamiseen."
Vierailija:
Mikäli myyjä on laittanut hintavarauksen ja huutosi on sen alle, niin lunastat sen kuitenkin huutamallasi hinnalla jos myyjä suostuu. Jos ei suostu niin huuto purkautuu.
Ebayssä voi perua huudon, jos haluaa, mutta ei huutonetissä.
Matto lojuu nyt käyttämättömänä varastossa. Sapettaa vieläkin. Myyjä vaan tuumasi että se on minun vikani kun en kysellyt enempää...