Lue keskustelun säännöt.
kipu alaselässä
26.01.2006 |
Moi.
Osaiskohan kukaan sanoa, että mistä vois johtua vihlova kipu alaselässä, lähellä häntälutua ja hieman ylempänä. (En osaa kovin tarkasti sanoa kipukohtaa...) Kipua tuntuu, kun nousen ylös, yritän istua, kävelen jne... Parina päivänä aikasemmin on tuntunu samanlaista kipua ohimennen, mutta tänään koko päivän.
-vaakku- rv15+3
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Voi... se kipu tulee vielä tutuksi raskauden aikana. Selkäkivuthan johtuu painopisteen muuttumisesta kun selkä joutuu enemmän notkolle. Lisäksi nivelten " aukeaminen" ja " löystyminen" , jonka hormoonitoiminta saa aikaan vaikuttaa myös selkäkipuun.
Parhaita apuja (jos et ihan lääkitystä tarvitse) on ainakin mulla olleet hieronta, lepo jalat ylhäällä (selkä saa levätä) ja venyttely. Lisäksi sellainen lämmitettävä kaurapussi tai viljapussi auttaa. Mun maksoi Prismassa muistaakseni 9,90¿