Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kiire kysymys: pienen vauvan pukeminen vaunuissa

24.01.2006 |

Tätä on varmasti tiedusteltu usein ennenkin, mutta laitan nyt vielä uuden kysymyksen...



Eli mitä pitää panna vastasyntyneelle vauvalle päälle, kun menee sen kanssa ensimmäistä kertaa ulos vaunuilla? Tarkoitus on mennä kauppaan (n. 10 min kävelymatka suuntaansa) pk-seudulla, jonne on luvattu nollakeliä.



Jos alle tulee potkupuku, niin mitä sitten sen jälkeen? välihaalari ja sitten haalari + pipo? Entä sitten, tuleeko sen jälkeen vielä joku kerros vai laitetaanko suoraan äp-makuupussiin? Tuleeko makuupussiin jotain peittoa vielä päälle?



Voiko tuon pakkauksen laittaa sitten suoraan vaunuihin vai pitääkö siinä olla jotain lämmikettä alla? Lampaantaljoja ei ole, mutta voisin taitella sinne pohjalle villahuovan, jos se on tarpeen?



Kiitos vastauksista! Olen ihan sormi suussa, kun ei ole aikaisempaa kokemusta...



t. palstailija





Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
24.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ensimmäisen kerran Oulussa, oli joulukuu ja lunta maassa, pakkasta jotain 5 astetta. Alla oli body ja potkarit alusvaatteina, sitten villaneuleinen takki ja housut välivaatteina. Käsissä tumput ja päässä alla ohut puuvillainen kypärämyssy ja päällä villamyssy. Uloimpana toppahaalari. Ja tämmösenään pehmeään vaunukoppaan. Ulkona oltiin 15min eikä yhtään tullut kylmä (kokeile lämpöä sormella kaula-aukon kautta rintakehältä ja niskasta, älä poskesta äläkä sormista).



Minä nyt olenkin liiallista vaatettamista vastaan. Jos tuntuu pelottavan tämä vaatetus, laita äp-makuupussi vielä. Enempää et sitten kyllä tarvitse etelässä ja noin lyhyellä matkalla. Kauppaan jos menet, siellä päässä voi helposti tulla kuuma ja hiki, hikisenä sitten vilustuu entistä helpommin!

Vierailija
2/3 |
24.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on ensin talja alla sitten äp-makuupussi. Poika on tavallisissa potkareissa, paidassa ja nutussa kevyt toppapussissa siellä äp-pussin sisällä. Hattuna kypärähuppu ja vähän paksumpi hattu. Villasukat ja villatumput. tämmösissä varustuksissa ollaan esim. tänään oltu tunti kävelyllä. Niin ja makuupussi kiinni niin ettei vaunuihin tuule suoraan ja harso vielä edessä. Aika pakattuna, mutta ei ollu pojalla kylmä eikä kuuma. Nukui oikein hyvin koko lenkin ajan.

Lyhyelle välille laittaisin kyllä kans ihan kunnolla päälle, mutta niin et on sit kaupassa helppo aukasta vaikka pussia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
24.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli vaikka vauvasi vielä onkin tosi pikkuinen,tiedät varmastikin jo,paleleeko sisällä kovin helposti vai onko kenties hyvinkin lämmintä sorttia.



" Normivauvalle" itse laittaisin nollakeliin potkarit ja pitkähihaisen bodyn ja toppahaalarin.Lisäksi laittaisin lapsen makuupussiin,mutta jättäisin vetskarin auki.Vaunujen peitteet vaan päälle/kiinni.Sitten jos tuntuu,että on kylmä,voit laittaa vetskarin kiinni.Parhaiten saat tietää " oikean" lämmön lapsesta kokeilemalla niskaa.Jos lapsella on kuuma,on niska hikinen.Liika lämpökään ei ole hyvästä.Mutta nämä pukemisohjeet on siis leutoon ilmaan.



Pakkasella voit sitten laittaa vaikka verkkaritakin bodyn päälle.Jalat tietysti pitää pitää lämpöisinä,joten toppatöppöset on oivat syksystä kevääseen lähes säällä kuin säällä.Oikein koville pakkasille kannattaa vasta laittaa lisäpeittoja yms.Toisaalta,et kyllä kovilla pakkasilla vielä voi pitkään aikaan ulos mennäkään,joten makuupussilla pärjäät hyvin ensi talveen.Kannattaa laittaa harso siihen vaunun suulle,ettei tuuli pääse sisään.Ja voithan laittaa kylpymittarin sinne makuupussin sisälle,jotta näet,paljonko siellä vaunuissa oikeasti on asteita.Moni on yllättynyt,koska eihän sinne vaunuihin suurimmat myräkät pääse.Esim. me ukon kanssa hytistiin -13 pakkasessa ja kurkkasin vaunujen lämpömittaria:+29!!!Ei ollut tytöllä todellakaan kylmä,päinvastoin,aivan liikaa päällä.Tuntuu,että monet pukevat varmuuden vuoksi ihan liikaa lapsilleen päälle.Meillä aikuisilla taas on usein liian vähän päällä.



Mutta voithan toki ottaa lisäpeiton ekalla kerralla mukaan,jos epäilet,että lapsellasi on liian kylmä.Epäilen kuitenkin,ettet sitä tarvitse,koska vaunut pitää itsessään jo hyvin tuulta ja on usein tosi paksut muutenkin.



Vähän oli sekava viesti,kun pää on ihan tyhjä,mutta toivottavasti tästä oli jotain apua:)