Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

HIIVASYNDROOMA-

22.01.2006 |

Hei vain kaikille,





Minulle on juuri selvinnyt, että sairastan/olen sairastanut ko. sairautta jo useamman vuoden ajan sanoisiko, että n.15 vuoden ajan. Olen ollut useaan otteeseen lääkärin vastaanotolla koska vaivoja on ollut useita ja vähän siellä sun täällä, mutta yleensä vatsani on se mikä on oireillut, mutta muita oireita mm. tukkoisuus, nuha, poskiontelotulehdukset, kurkkukipu, ientulehdus, sammas suussa, peräaukon kutina ym oireet. Mutta yleensä vatsa on ollut se missä on ollut vaikka millaista nippailua ja kipua. Ja on läysää vatsaa ja taas vaihteeksi kovaa, mutta ei vahingossakaan normaalia toimintaa.



No nyt sitten on selvinnyt, että minulla on hiivasyndrooma.

Helpottavaa että tukalalle ololle on löytynyt nimi.



Nyt pitäisi aloittaa kova dietti ja karistaa hiiva pois elinmistöstä, mutta kertokaa hyvät ihmiset, MITÄ TE OLETTE SYÖNNEET KUN OLETTE OLLEET HIIVA-DIETILLÄ ? Kun tuntuu että kaikki on kiellettyjen listalla.

Kuulin, että kaupasta saisi ostaa sellaista kahviakin mitä saa juoda, mutta mikäköhän se nimi olikaan ??



Antakaa vaikka aamupala, lounas, päivällinen ja iltapala ehdotuksia, jos sellaisia löytyy. Ja onko olemassa vaikka keittokirjaa mitä voisi hyödyntää tämän sairauden hoidossa.



Ja kaikki tieto hiivasyndroomasta tervetullutta !

t.emmi

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
23.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aluksi kaikki sokeria ja piilosokeria sisältävät tuotteet pois, samoin valkojauhoista tehdyt tuotteet, kuivatut hedelmät, alkoholi, etikka, kahvi, maapähkinät, paistetut ja friteeratut rasvat, sienet, soijakastikkeet, maitotuotteet (ei koske sokeroimatonta jugurttia, asidophiluspiimää eikä viiliä) sekä kaikki purkkiruoat ja säilykkeet. Jos vaiva on jatkunut pitkään ja kyse on vaikeasta hiivasyndroomasta, jätetään alussa lisäksi pois kaikki hedelmät ja marjat (paitsi puolukka), kaikki kotimaiset viljat kaikissa muodoissa, gluteenittomat viljat (hirssi, riisi, tattari, maissi), peruna sekä hapanmaitotuotteet.



1-3 viikon kuluttua, seuraavassa vaiheessa voidaan varovasti oireita tunnustellen lisätä ruokavalioon linssit ja pavut, gluteenittomat viljat, peruna, oliivit, kotimaiset marjat, hedelmät (ei kuitenkaan kuivatut), vuohenjuusto, tuorejuustot (raejuusto, rahka).



Kun oireet ovat olleet poissa vähintään 2 viikkoa, voidaan siirtyä eteenpäin. Mukaan tulevat kotimaiset kokojyväviljat, mielellään puuroina, aluksi näkkileipä, myöhemmin hapanjuureen leivottu leipä, kaikki sokeroimattomat maitotuotteet ja juustot, kaikki hedelmät ja marjat ja myös sokeroimattomat tuoremehut, kuivattuja hedelmiä vain hyvin säästeliäästi. Makeutusaineiksi maa-artisokkajauhe, hunaja pieninä määrinä, vaahtera-, demeter- ja riisisiirappi.



Sopivia hiivasyndrooman luonnollisia vasta-aineita löytyy muun muassa valkosipulista, vihreästä teestä, greipinsiemenuutteesta (esimerkiksi Biocidin) ja muista bakteereja tuhoavista luonnollisista antibiooteista. Hiivan uudelleen lisääntymistä voi ehkäistä monilla luontaistuotteilla, jotka ylläpitävät vatsan tasapainoa, kuten Molkosanilla ja auringonhattu-uutteella. Hyvillä rasvahappovalmisteilla (esimerkiksi Omega-7-tyrniöljyllä) voi hoitaa suoliston limakalvoja.

Vierailija
2/3 |
27.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Dietin jälkeen ja jo sen aikana on tärkeää lisätä niitä hyviä bakteereja elimistöön. Eli maitohappobakteerit ja asidophilus ja bifidus-tuotteita -ovat tosi tärkeitä. Tietysti sokerittomia versioita ja sitten kun elimistö niitä kestää.Lapsellani iski hiivatulehdus suuhun ja lääkäri " määräsi lääkkeeksi" aamuin illoin yhden a-jogurtin ,johon oli lisätty rikottuna maitohappobakteerikapseli. Pitkään jatkunut tulehdus talttui tällä keinolla viikossa. Ja kuten edellinen kirjoittaja sanoikin, niin tärkeää on tietysti jättää hiivan kasvua aiheuttavat ruoka-aineet pois.

Hyvä muistaa, että joissakin juomissa on myös paljon " hiivoja" , kuten esim. olut, viinit jne. Itsekin kärsin jonkinasteisesta alttiudesta saada hiiva ja en esimerkiksi siedä ollenkaan kyseisiä juomia. Esim.oluesta saan heti vesikelloja sormien väliin...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
27.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjastosta löytyy ihan kirja ,joka on kirjoitettu kys.syndroomasta .Taisi olla ihan nimellä Hiivasyndrooma?Todella hyvä kirja jossa myös on ohjeita ruokavalion rakentamiseen ja tukihoitoihin. Käypä katsomassa :?