Apuan 1v.n rikkinäisiin yöuniin??!!??
Mitä tehdä kun vuoden vanha nukkuu tosi huonosti yöt? Syöty ei ole yli puoleen vuoteen öisin, eli siitä ei ole kysymys. Mutta nukahtaa hienosti itsekseen omaan sänkyyn, nukkuu 3-5 tuntia ja sitten heräillään 1-3 tunnin välein. Itkee ja saattaa rauhoittua kun saa tutin takasin suuhun. Usein ei osaa nukahtaa, vaan makoillee sängyssään ja selvästi yrittää nukahtaa, saattaa kestää tunnin ennenkuin uni taas tulee. Äidin tai isän pitää olla samassa huoneessa, mutta mitään ei tarvi tehdä, olla vaan näkyvillä. Koko loppuyö tosi rikkinäistä ja jatkuvaa heräilyä.
Kumpikin kun käy töissä niin alkaa olla takki aika tyhjä... Onko tämän ikäiselle unikoulusta jotain apua? Onko jollain kokemuksia tai vinkkejä? Kiitollisuudella oteaan vastaan :)
Kommentit (2)
mutta voin lohduttaa, että meillä on samanlaista tämän meitin jouluyllärin kanssa. Joskus on öitä, että herää vain kerran, mutta esim. viime yönä heräsi 3 krt ja valvoi viidestä vähän yli kuuteen. Ite käyn töissä, joten joskus kyllä väsyttää.
En ole edes ajatellut mitään unikouluja, oon aatellut että kyllä se joskus nukkua alkaa. Syksyllä koitettiin tassuttelu-unikoulua pari kk, ei auttanut. Huudattaa en voi. Olen pohtinut, että yksiin päiväuniin siirtyminen voisi jelppiä - mutta kun tämä meidän poika ei MILLÄÄN jaksa olla 4 tuntia kauempaa hereillä, niin nukkumaan pitäisi mennä joskus tosi aikasin illalla... Päivärytmi on meillä ihan säännöllinen, poika on iloinen ja vilkas, syö kohtuullisen hyvin... Herää öisin yleensä siihen, että lähtee heti havahduttuaan liikenteeseen ja törmää lopulta seinään, mistä sitten löytyy kitisevänä jotenkin niskat nurin. Oonkin aatellut, että rupee varmaan sitten vasta nukkumaan hyvin, kun osaa itse korjata asentoaan nukkuessa.
Voimia.
Eli vuosi sitten kun poikamme täytti vuoden oli noin neljä kuukautta nukuttu huonosti yöt, jatkuvaa heräilyä ja tutin laittoa suuhun. Ekan pätkän poika nukkui sen 3-5 tuntia mutta sitten heräiltiin tunnin välein itkemään ja piti nukuttaa uudestaan joka vei oman aikansa. Menimme sitten Pikkujätin lääkäriasemalle unikouluun jossa saimme ohjeet miten toimia. Eli poika tuli siirtää omaan huoneeseen nukkumaan, ottaa tutti joko pois tai varustaa sänky n. 10 tutilla jotta aina löytyisi tutti kun yksi hukkuu tai on suutuspäissään heitetty lattialle. Me päätimme jättää myös tutin samalla pois. Ei saa mitään juotavaa antaa yöllä, eikä valoja saa pitää huoneessa. Päivärytmi tuli mennä niin että puoli kahdeksalta ylös aamulla, lounaan jälkeen puolilta päivin nukkumaan, saa nukkua max. kaksi tuntia ja sitten puoli yhdeksän taas yöunille. Ja se tapahtui niin että laulellaan ja/tai luetaan iltasatua sylissä ja sitten lapsi laitetaan omaan sänkyyn vielä kun hän on hereillä. Meillä kyllä aika pian poika ei halunnut olla sylissä joten lauloimme ja silitimme häntä omassa sängyssään. Ja sitten huoneesta pois ja sanotaan hyvät yöt ja huomenna nähdään tms. Kun eka huuto tulee ensimmäisen kevyen unen vaiheessa 12-01 välillä, lapsi saa huutaa max. puoli tunita kerrallaan ja sitten käydään rauhoittelemassa, eli silitetään ja sanotaan että kaikki on hyvin ja nyt nukutaan mutta ei saa ottaa syliin, vain silloin jos lapsi on aivan hysteerinen voi sylissä rauhoittaa mutta kun on rauhoittunut niin takaisin omaan sänkyyn. Puolta tuntia ei saa odottaa myöskään silloin jos lapsi huutaa aivan paniikissa, silloin voi jo aikasemmin äydä rauhoittelemassa joko sylissä tai sängyssä, kummassa rauhoittuu mutta täytyy lähteä pois kun on rauhoittunut. Tätä huutamista kesti puolitoista tunita. Toinen huutamisjakso meillä ajoittui aamuyöhön ja kesti saman verran. Ja herätys puoli kahdeksan. Toisena yönä itkettiin enää puolilta öin reilu tunti ja aamuyöstä kymmenen minuuttia ja sen jälkeen ollaan nukuttu joka yö ilman heräämisiä paitsi jos poika on kipeä. Silloin täytyy lasta hoitaa ja käydä hänen luonaan aina kun itkee. Ja unikoulun jälkeen poika myös on jäänyt hyvissä mielin nukkumaan ilman huutoja, saattaa olla hereillä sängyssään mutta juttelee omiaan tai laulaa itse tuutulauluja. Kaikki sujui siis näin hyvin vuoden verran ja nyt kun poika on 2v., mielikuvitus on alkanut kehittymään ja ollaan valvottu taas öisin välillä 2-3 tuntia ilmeisesti pelkotilojen vuoksi ja nyt poika pääsee omasta sängystään pois niin hän yrittää itse taas säännöstellä päivärytmiään. Mies on nyt nukkunut hänen kanssaan, ja heräämisiä ollut n.3 kertaa yöllä. Toivottavasti tämä vaihe menee ohi...Tsemppiä teille, toivottavasti pitkästä sepustuksestani on jotain hyötyä teille!