@@@@Maanantaita, MAALIKSET!!!@@@@
Kommentit (15)
Huomenia! Äiti on " vähän" väsynyt. Aloitettiin nimittäin perjantaina yöpalveluiden supistamistoimenpiteet. Eli rintaa ei ole tippunut neidille ennen aamuviittä.
Alun perin oli tarkoitus, että isä pitää koulun. Mutta ekana yönä kuuntelin huutoa puoli tuntia ja menin kattomaan, mikä siellä on meininki. Sekä isukki että tyttö olivat hiestä märkiä ja tyttö tuuttas minkä kurkusta pääsi. Otin tytön syliin ja hän rauhoittuikin heti mun sylissä. Eli päätettiin, et mnä hoidan hommat, ku neiti on tottunu siihen, että äippä on hänen yöhoitajansa. Ei tuu sit ylimääräsiä eroahdistushuutoja sen unikoulun päälle.
Näin meillä on edetty:
1. yö
- nukkumaan 21.30
- 00.50 - 1.20 suoraa huutoa isän kanssa, n. 1.50 nukahtaminen, kun äippä oli tyynnytellyt sylissä
- 4.50 herätys, äiti antoi tissiä, kun oltiin jo lähellä 05:ttä. Nukkui sitten 7.30 asti
2. yö
- nukkumaan 20.45
- 00.30
- 01.00
- 03.00
- 04.00
- 05.15 äiti antoi tisua, jonka jälkeen nukuttiin 7.30 asti
3. yö
- nukkumaan 21.15
- 2.20
- 03.00
- 04.00, jonka jälkeen ei oikein tyyntynyt, niinpä tisua klo 4.50, jonka jälkeen nukkui 7.15 asti
Eli tisun pois jättö on onnistunut ihan hyvin tohon 05 asti. Neiti rauhoittuu heti mun syliin ja yritän siirtää hänet heti omaan sänkyyn, kun alkaa olla unen rajamailla. Sitten pidän kättä vielä kyljen päällä ja laitan peiton ja tyyntyy siihen. Olemme selvinneet siis yllättävän vähällä huudolla, mutta olenko ollut liian lepsu, kun olen antanut rintaa jo 05? Muistan vaan jostain lukeneeni, et siinä vaiheessa lapsella voi jo olla nälkä (niin kuin esim. viime yönä), eli silloin voi jo ruokaa antaa. Mun on aina ollu pakko ottaa neiti syliin, koska muuten hän nousee seisomaan sängyssä. Ei siis sängyssä silittely juurikaan riitä.
Missähän vaiheessa noi aamuyön heräämiset vaan jää pois... olen zombie. Toivon, että neiti ja naapurin rensseliäijä antavat mun nukkua nyt aamupäikkärit. Yleensä nimittäin aina niinä aamuina, kun haluisin nukkua, neiti herää puolen tunnin päästä, naapurin äijä alkaa nikkaroimaan joko sisällä tai ulkona tai kuulen naakkojen nakatuksen itkuhälyttimen läpi (niin kuin viimeksi)!!!
KERTOKAA MUUT UNIKOULUTTAJAT:
- monentenako yönä heräilyt helpottivat?
- moneltako olette antaneet maitoa aamulla?
Koivupuu ja Maija s. 23.3.
...heti vastausta...
Meillä aamuyön heräilyt eivät ole vielä helpottaneet, kuten tämän päivän viestistäni varmaan luit... Eli odotellaan. Unikoulusta on nyt reilu viikko.
Minä olen antanut maitoa klo 6 aikaan, välillä vähän aiemminkin, jos tuntuu, ettei neiti millään rauhoitu.
Meilläkin on ongelmana tuo pystyyn nouseminen. Minä sitten pidin puoliväkisin neitiä selällään, eli selälleen makuulle, käsi rinnan päälle. Ja siinä pysytään, vaikka yritetään kiemurrella. Vaati ekana iltana itse asiassa vähän voimaakin, että sain neitosen pysymään paikoillaan, mutta ymmärsi nopeasti, mistä on kysymys. Viime yönä tein sitten jo niin, että kaadoin vain sänkyyn aina, kun nousi ylös, pidin kättä vain hetken rinnan päällä - noin sadannella kerralla sitten jäi makuulleen ja nukahti (ja tähän meni siis n. tunti, eli klo 4-5...). Mutta tällä kertaa en antanut maitoa ollenkaan, annoin vasta klo 7, kun herättiin (johtui kyllä siitä, että luulin kellon olevan vasta n. kolme, kun rumba aloitettiin...). Mutta nukkui siis kyllä klo 7:ään ilman maitoakin, kun vaan nukahti. En siis tiedä, onko tuo maito vain tapa vai onko oikeasti nälkä.
No, menee sekavaksi. Täälläkin äiti on vähän väsynyt...
Terhi
77tuulia - 16.01. 09:19 (1/1)
##MAALISmussukoitten maanantai##
Avaan pinon..
G1.:nukutaanko yhdet vain kahdet päiväunet?
G2:teettekö itse kiisseleitä/soseita?
-ruokasäästövinkkejä kehiin?
-minkä verran syötätte hapanmaitotuotteita?
Tulen itse myöhemmin kirjoittelemaan..Mimmi ei nyt ole sitä mieltä,että äiti vois olla koneella..
Tuulia+co
Mimmi kävi nukkumaan,joten nyt hetki koneella.
Galluppeihin vastaan itse; eli tänään olisi tarkoitus tehdä mustikka/vadelmakiisseli.Saa nähdä miten neidille maistuu.Eilen annoin peruna/porkkanamuussia ja jauhelihaa, ja tyttöhän söi!! Hieman antoi toivoa,että nyt omatekoisetkin ruuat maistuisi.Ainakin alan suunnitella meidän ruoat niin,että niistä saa tytölle otettua oman osan.
Nyt sitten vaan RUOKAVINKKEJÄ KEHIIN!! Miten voikin olla pää näin tyhjä..
HAPANMAITOA ollaan maisteltu,lähinnä viiliä ollaan syöty.Joguttia vain maisteltu. Nii ja tietysti hieman jäätelöä ja kermavaahtoa.. =)
G: Mimmi nukkuisi päivällä yhteensä 4h,eli kahdet kahden tunnin unet.Se näyttäisi olevan liikaa,yöksi ei unta meinaa riittää. Mietin tässä,että siirrytäänkö yksiin uniin vai herätänkö likan esim. 1 ½h päästä. Meillä on ens maanantaina neuvola,ehkä juttelen siitä sitten siellä.
G:unikoulua meillä ei myöskään pidetä..se on ollut ongelma.Siitäkin meinasin neuvolassa puhua.Tarvisin jo tilaa nukkumiseen tämän mahan kanssa,ahdistaa kun Mimmi on pyörimässä siinä vieressä.Miehestä se on vain suloista..
Olikos jotein muuta..ei tule mieleen..mutta nyt sähköpostin kimppuun!!
Tuulia+co
Miten voi väsyttää näin? Kaisa nukkuu yöt läpensä, ja silti silmäluomet painaa niin kuin en olisi viikkoon nukkunut. Kahvistakaan ei ollut piristämään tänä aamuna. Noh, jospa se tästä.
Perjantaina olin tuulettumassa työkavereiden kanssa ja kuulinkin kaikki mehevät juorut. Lauantaina sitten podettiinkin krapulaa, yök mikä tunne. Ei tarvi vähään aikaan taas juhlia, sen verran ahdistavaa se taas oli. Muuten viikonloppu meni rauhallisissa merkeissä, oltiin pääasiassa perheen kesken vaan.
Äänestämässä käytiin ja mennään taas uudestaan. Mä en silti jaksa yhtään seurata vaalikeskusteluja tai muutakaan, joten siltä kannalta olis saanut mennä kerrastakin poikki. Ja nää pressanvaalit on sentään huomattavasti kiinnostavammat kuin mitkään muut.
G1: Päiväunet meillä nukutaan kahdesti. Ensimmäiset ennen puoltapäivää ja toiset klo 15-17 välillä. Yhteensä unta riittää n. 3h päivällä ja 12h yöllä. Aika paljon siis. Mutta oli tuossa syksyllä aikoja, jolloin Kaisa nukkui alle 12h/vrk. Vaihtelee tuo unentarve.
G2: Mä tein sillon alkuun kiisseliä niin, että lisäsin kiisselipohjaan kaupan hedelmä/marjasosetta. Nyt en ole aikoihin tehnytkään, kun ei ne omatekoiset Kaisalle oikein maistuneet. Pikkuhiljaa ollaan koitettu taas maistella itsetehtyjä ruokia. Ongelma on lähinnä siinä, että ruoka on kauhean kuivaa. Olenkin tehnyt maizenalla kastikkeen, jonka olen lisännyt pöperön joukkoon (kiitos vinkistä, Lehtovi!) ja johan alkoivat maistua.
Ja takaisin työhakemuksen pariin. Miten voikin yhden A4:n kirjoittaminen olla näin vaikeeta??
kua ja Kaisa 25.3
Taas on pää ihan tyhjänä että mistä pitikään kirjoittaa??!! :/ Äsken oli vielä monta aihetta.
No vaaleista vaikka. Inhoan politiikkaa ihan älyttömästi. Toki käytiin äänestämässä ja pressanvaalit nyt vielä jotenkin jaksaa kiinnostaa (siis ne horinat telkkarissa) mutta muut ei. Ois vaan menny kerrasta poikki tääkin touhu. Huoh :/ No tänään alkaa ainaskin salkkarit! Ellei siinä tilalla ole jotain jorinaa.
Ruoansäästövinkkejä kaipaillaan täälläkin. Viimistä viikkoa viedään lomasta ja sit alkaa hoitovapaa. Itse tehdään niin että jos teen esim.
- uunikanaa
- uunikyljyksiä
- mitä tahansa keittoa
- mitä tahansa kastiketta tms. niin otan neidille siitä hänen osuuden pois. Maustan sit vaan reilummin meille. Jotain maustetta laitan neidillekin kuten yrttejä, pippureita ja paprikaa. Tänään teen esim. jauhelihakastiketta (teen sen aina maizenaan), erotan likalle osan siitä ja soseutan eilisten pottujen ja porkkanoiden kanssa. Meille sit lisään mausteita, keitän makrut ja laitan koko sörsselin uuniin. Tosin makruja kiehtautetaan ihan vähän ja laitetaan kastikkeeseen kypsymään uuniin. On muuten makoisa makrulaatikko. Sinnehän voi lisätä vaikka herneitä, paprikaa tms. kasviksiakin joukkoon. Ja nökäre tuorejuustoa tms. on ehdoton.
Kyllähän tuolla keinolla säästää....yhdestä kanan rintapalasta neiti syö varmaan sen 4-5 ateriaa. Ostin myös ison purkin rahkaa ja maust. jogurttia. Niihin lisäilen hedelmä- marjasoseita....tai pakkasesta omia marjoja. Nuo lasten rahkat ja jogurtit on miusta sikakalliita.
Syödään kyl kaupan purkistakin ruokaa. Ovat monipuolisempia...aina ei jaksa pilputa parsaa, kukkakaalia, porkkanaa ja ties mitä kasviksia niissä onkin..
Tuulia ja Pippandiikos ne oli hiihtäjiä? Sori, taas pätkii nimimuisti. Itse kilpailin aika nuorena, taisin olla siinä 10-15...ysillä kuitenkin loppui kilpahiihto kun kävin seurustelemaan...ja veihän se koulukin enempi aikaa. Seurana oli Ruokolahden Raju sekä sitä ennen Salosaaren Kanto :) En nyt mitenkään ahkera kiertelijä ollut. Valmentaja kuitenkin oli, meitä oli 4 tyttöä ja viis kertaa viikossa oli harkat. Pärjäsin hyvin lähinnä koulujen välisissä kisoissa.
Unikoulusta en oikein osaa sanoa mitään. En oo semmosta varsinaisesti pitänyt. Tosin 8kk iässä ois varmaan pitänyt kun joka yö heräili kymmenisen kertaa. Mutta tasoittui aikanaan. Ja meillä kun ei olla syöty yöllä sitten 3kk iän. Joskus satunnaisesti sen jälkeen velliä kun nälkä pääsee yllättämään...mutta ehkä ne kerrat riittää kun sanoo 5-8. Tsemppiä kaikille koululaisille. Kyllä se ajan myötä hellittää. Tiedän että ei varmaan lohduta. Mutta eikös se unikoulu kestä yleensä vaan semmoset 3-5 yötä? Näin oon ainakin muilta kuullu.
Nyt en muista enää muita juttuja.....Moikka siis!
Just kun luulin, että korvatulehduksesta on päästy ja antibiootit antoi tytölle hyvät yöunet niin plaaaaaaah. Lauantaina tuo tytön ab-kuuri loppui ja viime yönä Näpsykkä päätti sitten herätä syömään klo.4 maissa kuten yleensä. Ja sen jälkeen ei sitten nukuttu. Kitinää, venkoilua, mössäämistä, tutin paiskontaa, itkua, hekotusta jne aina klo.7 saakka jolloin sain tytön vihdoin nukahtamaan. Tällästä oli siis myös ennen kun saatiin tuo kuuri korvatulehukseen. Jos ens yönä meno jatkuu samaan tahtiin niin sitten taas auton nokka kohti Pikkujättiä! Mun mielestä 5 päivän kuuri korvatulehukseen on aika lyhyt? vai? Lääke on siis Amoxinia. Mites teillä muilla on korvatulehus hoidettu? Siis kuinka pitkä kuuri? Mietin että jos se kuuri ei ehtinyt kunnolla tepsiä Näpsän korvaan :(
Klo.13 alkais vauvakerho ja paljosta vetoa että neiti kaapin paikan näyttäjä päättää sitten posottaa päikkäreitään niin että täytyy herättää. Pitäs ennättää antaa lounas sille ennen lähtöä...
Minä myös teen kiisseliä noihin kaupan marjasoseisiin ja hyvin uppoaa. Muita säästövinkkejä en oikeen tiedä. Nimimerkki tohelo ruuanlaitossa ja matti kukkarossa kaipaa siis myös lisää säästövinkkejä.
On ollut puhetta tässä joku päivä sanoista joita maalismussukat sanoo. Meillä tulee [color=red]ÄITTÄ ja ÄITI[/color] tosi selvästi ja niitä hoetaankin sitten tosi paljon. Ai että kun on äitin sydän ihan sykkyrällä. [color=red]&hearts[/color]
Noniin nyt menen itse syömmän eilen tehtyä pitsaa, lurps (sori kun mainostan ja kiusaan teitä ;) )
-miuqu ja nti yökukkuja-
Muistaakseni ei olla oltu pinossa tänä vuonna, tosin muisti pätkii täälläkin melkoisesti.
Eilen, viikkoa vaille kymmenkuisena tyttö alkoi ihan oikeasti ryömiä. Ei tosin vieläkään eteenpäin, vann taaksepäin mittarimatotyyliin pomppien, mutta vauhti on kuitenkin aika huima. Ensiksi meni kurkistamaan tv:n alla olevaan kaappiin.
Unikoulu meillä aloitettiin joulukuun alkupuolella ja tämä tyttö on vissiin sitten sellainen, johon koulutus ei tehoa. Tämän vuoden puolella aloitettiin miehen kanssa vuoroyöt likan kanssa, koska mä olin jo aivan naatti. Viikonloppuna likka heräsi kahden tunnin välein. Onneksi ei enää jaksa huutaa, kunhan hihkuu hetken ilmoittaakseen, että on hereillä, mutta rauhoittuu sitten, kun laitan käden jalkojen päälle. Jalkojen päälle siksi, että heti herättyään alkaa paukuttaa jalkojaan patjaa vasten. Nostaa siis kohtisuoraan kattoa kohti ja pamauttaa patjaan.
Silloin unikoulua aloittaessani päätin myös, että aikaisintaan viideltä saa vasta rintaa. Usein menee kuuteen - seitsemään. Iltapuuron syö puoli seiskalta illalla ja sängyssä ottaa tissistä huikkaa päälle. Nukahtaa onneksi nykyään jo kahdeksalta ja välillä heräillen kuitenkin nukkuu ysin pintaan aamulla. Päikkärirytmi on juuri nyt muuttumassa: Monena päivänä on nukkunut vain yhdet puolen tunnin tirsat kahden tietämillä, mutta tänään lopulta nukahti myös aamupäiväunille.
Puhelin soi --->
Tämä maanantai on vielä muutaman viikon verran siitä hauska päivä, että voin olla kotosalla pitkälle aamupäivään. Olemme ulkoilleet, sitten tuli vieraita ja olen kyllä sen näköinen, että jotain tarttee tehdä ennen kuin pystyy työmaalle rientämään. :)
Koivupuu: Hauska tuo sun lanseeraama käsite " yöpalveluiden supistaminen" . Hihii! Minä en ole vielä jaksanut ryhtyä mitenkään johdonmukaisiin supistustoimenpiteisiin, MUTTA MUTTA! Kaksi yötä on mennyt niin, että kun Topi on nukahtanut 19-20 välillä niin onkin sitten syönyt vasta aamulla 6.30. Meillä ratkaisuna yllättäen ollut pari yötä sellainen juttu, että kun on alkanut mouruta ja ryhtynyt vonkaamaan tissiä niin olen laittanut tutin suuhun ja toisen käteen! Eli pyöritteli tuttiaan ja nukahti uudestaan. Ilman huutoja! Oli varmaan niin yllättynyt äitinsä vedosta että ei osannut olla mitään muuta vailla. Ehkä taas pian osaa vaatia maitoakin, saas nähdä mitä keksin sitten. Mutta kokeilkaas tätä harhautusta! Itse sain meidän maalisten listalta apua kerran, kun vauvat vielä oli ihan vauvoja (oi niitä aikoja, nyyh): joku opasti kääntämään lapsen vain kyljelleen aina kun herää yöllä. Meillä toimi se! Joten vielä jälkikäteen kiitos hälle, joka osasi auttaa meitä silloin.
Tuulia kyseli päikkäreistä: Kahdet nukkuu poitsu, aamulla 9-10 ja päivällä n. 12.30-14, sitten yöunille 19-19.30. Herätys tuossa kuuden, puoli seitsemän aikoihin.
Mutta nyt menoksi. Katse peiliin ja jotain meikkiä...
Pippandii ja tuhisevat touhupakkaukset (ja mies, joka ojentautui heti sohvalle töistä tultuaan ja on jo unessa..kymmenessä minuutissa, uskomatonta! ei nimittäin onnistu minulta tuommoinen ;)
Teen kiisseliä pakastemarjoista. Ensiksi meni mustikat, nyt puolukkaa, johon olen sekoittanut joko mustikkasosetta tai muusattua banaania. Hyvin on uponnut ilman lisäsokeria. Ruokana meillä on pääasiassa peruna. Itselleni kun keitän perunoita, niin hienonnan muutaman vauvanruokapurkillisen jääkaappiin. Niihin sitten lisäilen pakastimesta kukkakaali-, bataatti- ja lihakuutioita. Puuron keitän Nalle riisi- ja ohrahiutaleista oman laiskuusasteeni mukaan joko pakastemaitoon kerta-annoksena tai veteen parin päivän satsin. Veteen keitetyn puuron lantraan sitten maidolla puurolautaselle.
Varsinaista säästövinkkiä en osaa antaa, mutta muuten meillä ruokasuunnittelussa auttaa lähikaupan tarjousten tutkiminen alueuutisista kauppalistaa tehdessä.
Mitään lehmänmaitotuotteita en ole vielä tytölle antanut. Ruuan päälle saa hömpsyn vettä, mutta muuten juominen tapahtuu suoraan tissistä.
Sanoja löytyy äiti, isi suhuässällä, tyttö, neiti, hei hei.
Nyt lähdetään ruokailua kohti.
Korvapuustit
Onkin oikein maanantaiden maanantai.. :( Lisää tuonnempana ensin gallupit etten unohda!
G:t: Omatekoisia ruokia, eli niin että otan tytön annoksen muusta erilleen ennen maustamista, on olettu syömään aikas hyvin, joten ajatuksissa on siirtyä ihan maan ruokaan pikkuhiljaa. Tosin neiti nyt ei syö kunnolla mitään kun nuhanenä vaivaa edelleen ja yskäkin tuli kuvioihin. Loppuviikosta uudestaan tohtoriin jos ei helpota, viimeviikolla jo käytin.
Päikkäreitä neiti nukkuu vaihtelevasti kahdet, ekat 11.30-14.30 välillä pari tuntia (eli siis nukahtamis ja heräämisaika vaihtelee, mutta tuolla välillä yleensä), toiset 17.-19. välillä ½h-45min. Noita toisia unia olen koettanu nukuttaa ennen kuutta, kun sit yöunillemeno on yhtä tappelua ja vänkäämistä.
Unikoulua meillä ei ole pidetty, neiti oli niin hyväuninen 2½kuisesta johonkin6-7kk asti. Sittenpä ei ehjiä öitä olla kovin montaa nukuttu, mutta luulisin että kävelemäänoppiminen voipi helpottaa.
Kävin tänään kierukan ultrassa, kipujen syyksi osoittautui se et vekotin on vinossa. Parin viikon päästä uusi aika, jos ei ole oiennut itsestään niin otetaan pois. Voidaan laittaa uusi tilalle, mutten kyllä tiedä tahdonko käydä samaa uudestaan läpi.. Löytyipä sieltä sitten epämääräisiä tiiviitä kudos" länttejäkin" pitkin poikin vatsaonteloa, todennäköisesti tuota endoa. Sitä ei koskaan ole multa tarkemmin tutkittu, mutta empä tätä tietoa olis halunnukaan. :( Varmaksi sitä ei voi sanoa mitä se oli, mutta lääkäri epäili että sitä se, ei ole juuri muitakaan vaihtoehtoja. Pistää miettimään uudestaan haluanko vielä sen neljännen lapsen, ja uskaltaako tässä jäädä odottamaan " parempaa aikaa" sen yritykseen. Keskusteltava miehenkin kanssa asia paremmin läpi.. Tieto lisää tuskaa tässäkin tapauksessa!
Parempaa maanantaita ja viikkoa muillekin, en varmaankaan ehdi koneelle ennen viikonloppua kun töissäkin on käytävä, ja kotityöt hoidettava!
ja valitettavasti myös painovoiman takia tullan myös alas.Nyt pyörähti rappusilta kaksi askelta.Tuloksena mustelma otsaan.
RUOKAILUSTA: olen niin iloinen kun minun sörsselit maistui taas ja kiisselikin näytti uppoavan.Kaiken kruunasi,kun nokkamukista on nyt alettu juomaa niin,ettei valu rinnuksille!! Voi tätä onnea,mikä voi pienillä jutuilla tulla!!
POTTAILUSTA: yön jälkeen oli kuiva vaippa ja saatiin Mimmin elämänsä ensimmäiset pissat pottaan!!! Siitä se pikku hiljaa..=)
Ja vasta me saatiin nämä nyytit ensimmäisen kerran syliimme!!
HUOH..mimmi tahtoo syliin..joten moro taas!!
T
Pitkään aikaan en olekaan pinoutunut, mut jospa nyt edes jokusen rivin verran.
Olen tehnyt aikalailla ruuat itse, kaupan 8kk eväiden palat tuntuvat aiheuttavan kakomista haarukalla pinentämisestä huolimatta. Tuntuu, et saako tyttö tarpeeksi silloin ruokaa, kun ei välttämättä syö edes puolta purkillista, itse tehtyä ruokaa syö enemmän. Bataattia meidän neiti syö mielellään ja se on jotenkin niin kätsää, kun sitä voi pakastaa, perunaa keitän sit välillä sekaan, niin tulee sen maku myös tutuksi. Viime päivien aikana tyttö on ottanut tavaksi alkaa päristeleen ruuat suusta pois joka ikisellä aterialla ja hauskaa on. Hedelmä -ja marjasoseet olen ostanut kaupasta. Mulla on pakasteessa kyllä marjoja, mutta olen ripauttanut niihin vähän sekaan hedelmäsokeria, niin en oikein tiedä, arvaisko antaa tytölle niitä. Hapanmaitotuotteita ei ole vielä maisteltu, tosin neiti ei ole vielä 10kk, joten ei kiirettä.
Ensiaskeleet tyttö otti 8-kuisena ja nyt kävelee todella hyvin, väliiin niin nopeesti, et alkaa näyttää vallan juoksemiselta.:) Johtuneeko tuosta vai mistä, mutta yöt on tiheän heräilyn ja tissittelyn aikaa. Unikoulua en ole ihan vielä harkinnut.
Pottailtu on muutaman kerran, mutt ei neiti meinaa pysyä istumassa kuin hetken, joten eihän sinne ole mitään sitten tullut.
Pappappaa ja mammammaa neiti juttelee, välistä sanoo muka äiti, ainakin se kuullostaa ihan siltä..;)
Molemmat tytöt heräs täs kirjoituksen aikana, joten välipalat nasuun ja pihalle!
mutta onko maaliksilla 10kk neuvolapinoa olemassa, kun en millään löytänyt haullakaan...?
Se on sitten taas uusi viikko - ja meikäläisen toiseksi viimeinen viikko kotona. Sitten alkaa se työrumba. Tämä viikko otetaan lasten kanssa loman kannalta, ensi viikolla aletaan harjoitella hoidossaoloa...
Viikonloppu meni rauhallisesti. Sain vihdoin ja viimein siivoiltua kaappeja, vielä olisi keittiön kaapit urakkana. Jospa sen verran saisi tällä viikolla tehtyä. Eilen oltiin kavereilla kylässä+luistelemassa heidän kanssaan. Täällä pk-seudulla vaan ovat jäät menneet sikahuonoiksi, ei oikein ollut ilo luistella (tai no, minä en luistellut, kun ei ole luistimiakaan, mutta isäntä ja esikoinen kyllä pukivat luistimet jalkaan).
Kateellisena luin viikonloppupinosta, miten ihmiset käyvät hiihtelemässä. Minäkin sain suksen joululahjaksi, ehdin käyttää niitä kerran ennen kuin täältä hävisivät lumet... Maaliskuussa olemme lähdössä Lappiin, eli sitten ainakin saa käyttää suksia...
Yökastelusta, tosin isompien, oli täällä puhetta. Meillä vasta haaveillaan 3,5 v. esikoisen yövaipattomuudesta. Nyt on kahtena kolmesta viimeisestä yöstä tullut vaippakin läpi. Kypsää vaihdella aina lakanoita. Kasteltu läntti on kyllä yleensä ihan pieni, mutta kuitenkin. No, en pidä tämänkään asian kanssa kiirettä - päiväkuivuuskin tuli omaa tahtiaan, kun herra oli siihen valmis.
Päikkäreistä oli viikonloppuna puhetta. Minä olen yrittänyt siirtää Saanaa nyt yksille päikkäreille, että tottuisi hoidon rytmiin. Välillä olen sitten antanut kyllä illalla nukkua pienet tirsat, jos päivällä unet ovat jääneet lyhyiksi. Olen samalla siirtänyt neidin myös sisälle nukkumaan, se on lyhentänyt päikkäreitä huomattavasti, mutta ehkä ne siitä pitenevät.
Meillä on muutama yö ollut taas aamuyöstä levottomia. Saana nukkuu ihan hyvin tuonne klo 3-4:ään asti, sen jälkeen sitten pyöritään, kitistään jne. Ajattelin nyt opettaa neidin nukahtamaan yksikseen sänkyyn, jospa se auttaisi. Viime yönä meni tunti, ennen kuin pyöriminen ja kitinä lakkasivat... Ei jaksa kovin pitkään.
No, sellaista hajanaista asiaa... Mitä mieltä muuten olitte vaalituloksesta? Minusta oli ihan hauskaa, että pääsee äänestämään toisenkin kerran... Minä olen sellainen vaalifriikki, että tykkään jopa katsella telkkarin vaaliväittelyitä... ;-)
Mukavaa päivää kaikille!
Terhi&kullanmurut