sairasloma km:n jälkeen...
onko muillakin paikkakunnilla sama käytäntö kuin meillä, eli tapana antaa km:n lälkeen vain 3vrk sairaslomaa??? itsellä km to-pe yönä ja maanantaina pitäisi jaksaa jo työn ääreen. en kyllä koe vielä olevani henkiseti todellakaan toipunut siihen malliin, että jaksaisin keskittyä työntekoon ja kuunnella/vastailla työtovereiden kysymyksiin ja uteluihin,
kun maailma on juuri isolta osalta romahtanut! aion kyllä aamulla piipahtaa lääkärin juttusilla,mutta ihmetyttää vain, ettäkuinka kuvitellaan ihmisten toipuvan tämmösistä asioista näin pian!
Kommentit (6)
Pyysin kuitenkin viikon, en olisi mitenkään jaksanut kolmen päivän jälkeen töihin. Tiukkaa teki viikonkin jälkeen, mutta töitä oli vain 4pvää ja sitten pitkä joululoma. Mutta toisaalta töihinmeno teki hyvää, oli pakko ajatella työpäivän ajan jotain muuta ja työkavereiden seura piristi (eivät tienneet keskenmenosta). Nyt keskenmenosta 1.5kk ja surutyötä teen edelleen, vaikka päivä päivältä helpottaa.
asun pk seudulla ja itse olin km:sta sairaslomalla n. 3 vkoa. keskenmeno on kuitenkin fyysisesti ja ennenkaikkea henkisesti niin rankka että suosittelen todellakin hakea lisää sairaslomaa. saat rauhassa käsitellä asiaa jne... voimia sinne!!!
Itse olin sairauslomalla ensin viikon ja keskeytyksen jälkeen toisen viikon. Olisivat antaneet vain sen 3 päivää, mutta fyysisen työni takia pyysin koko viikkoa. Sekin piti kyllä oikein pyytämällä pyytää. Onneksi hoitaja sanoi lääkärille, että anna nyt se viikko.
Mulla oli kaavinta 1.12 ja töihin suuntasin 7.12. Sairaslomaa lääkäri antoi neljä päivää, mutta onneksi sattui vielä olemaan vapaa päivä niin ei tarvinnut mennä vielä neljän päivän jälkeen töihin. En olisi ollut valmis aiemmin töihin. Mutta henkisesti pystyin sit kuitenkin yllätävän hyvin palaamaan työelämään.
Minä olin keskenmenon jälkeen sairaslomalla 3 päivää.Lääkäri sanoi että itse toimenpiteestä(kaavinnasta)tulee 3 päivää,mutta asiassa on myös henkinen puoli.Siihen vastasin ,jotta minä olen ne asiat jo miettinyt ,3 pv riittää.Töissä jaksoin olla ihan hyvin,siellä ei niin joutanut tapahtunutta murehtimaan.Kuitenkin koko asian käsittely vei varmaan kuukausia,eikä se tietysti koskaan mielestäni unohdu.Jokainen on yksilö,sairaslomaa pitää vaan pyytää lisää jos työhön meno tuntuu liika raskaalta.
sain siis kaavintapäivän ja sitä seuraavan päivän.. onneksi oli sitten pari päivää lomaa sen lisäksi..mutta vähän ihmettelin..lääkäri sano,että 2päivää voi kirjottaa..
mulla oli kaiken lisäksi aika kovat kivut vielä kaavinnan jälkeen monta päivää,etten olisi edes pystynyt menemään.. ja itkienkö olisi pitänyt mennä töihin/kouluun??