Mitä mieltä etupyllynimityksestä? Miksi se aiheuttaa niin paljon vihamielisyyttä?
Kommentit (9)
ja ne tulee ihan toisesta reiästä ulos kuin mistä pissa tai kakka tulee.
Onhan pimppi nyt paljon muutakin kuin vain pissaputki, siellähän on häpyhuulet ja klitoris. Pienenä ajattelin, että häppärit on kuin mandariinin palaset.
Oma äitini puhui aina pissapyllystä, kun tarkoitti pimppaa. Ei tullut mulle traumoja, en tunne alemmuutta sukupuolielimistäni enkä siirtänyt mitään traumoja tyttäreeni, vaan puhun hänelle reilusti pimpasta - pojille vastaavasti pippelistä.
EN ole ikinä ennen kuullutkaan moista sanaa.
Ajattelen, ettei äiti häveliäisyyssyistä käytä sanaa pimppi eikä muutakaan vastaavaa.
etupylly on erittäin halventava nimitys tytön sukuelimistä.
samantien sanoisi sitten vaikka " alakainaloksi" ..
tytöllä pimppi tms. ja pojalla pippeli tms.
aivan naurettava sana se on. Asioista pitää puhua niiden oikeilla nimillä lapsillekin, tietysti huomioiden lapsen ikä-ja kehitystason mutta että etupylly*puistatus*.
Lisäksi antaa aivan väärän kuvan siitä mitä meillä tytöillä/naisilla siellä etupuolella on, takapuolelta sen sijaan löytyy se pylly.
mutta tiedä häntä...kun on vain poikien äiti.
Eihän pienen pojankaan tarvitse niitä siittiöitä miettiä. Pippelistä tulee pissa. Tytöllä se tulee pissaputkesta. Sanotteko tytöille, että pimpistä tulee vauva?
Vierailija:
sanotko tosissasi että tytöllä on vaan pissaputki? mikä siinä pimppi sanassa on niin kamalaa mielestäsi?
eikä kukaan mistään siittiöistä puhunut tai munasoluista, vaan normaalista elimistä.
pimppi= nimitys tytön sukuelimille
pippeli= nimitys pojan sukuelimille