G: Kuinka usein pariskunnat riitelette ja mikä on yleisin aihe?
Kommentit (9)
Hyvin harvoin tapellaan " oikeasta aiheesta" .
Yleensä pikkuasioista, kun mies jättää aina pyykkinsä lattialle tai tyhjät limppapullot pleikkarinpeluun tai telkan katselun jälkeen seisoskelemaan ympäriinsä. Mies ei motkottele mistään vaikka aihettakin olisi.
Sanallista suukopua melkein päivittäin, Kumpikin nalkuttaa toisille pienistä asioista, isompia " oikeita riitoja" jotka vaativat enemmän selvittelyjä, noin kerran kahdessa kuukaudessa.
Meillä nahistellaan kotitöistä, rahasta, jos toinen roikkuu netissä kaikki illat, harrastusten ajankäytöstä...
No siinäpä ne yleisimmät syyt.
Tosin olemme riidelleet paljonkin mm. naimisiinmenosta ja lastenhankinnasta, mutta nuo asiat on jo hoidettu.
Ja aiheen ovat mielipide-erot! Poliittiset kannaotot jne.. Hän on " aina oikeassa" ja minä haluan aina vängätä vastaan kaikesta, joten ollaan kiva paketti. :)
riitelyksi menee ehkä kerran viikossa. Aihe yleensä kummalla on ollut raskaampi päivä=kotiaskareiden ja lastenhoiton jako. Niin ja mun mässääminen, aina muka keksit ja muut herkut hävinny kaapista.
Vierailija:
Ja aiheen ovat mielipide-erot! Poliittiset kannaotot jne.. Hän on " aina oikeassa" ja minä haluan aina vängätä vastaan kaikesta, joten ollaan kiva paketti. :)
Tuo on ihan kuin meidän suhde!
Vastakohdat täydentävät toisiaan... my ass :)
Mutta onhan sitä samojakin asioita.. Oikeastaan huomaan usein, että väitellään asiasta, josta ollaan ihan samaa mieltä loppupeleissä. Siis väittelemisen ilosta!
(Oikeinkirjoitus ei toimi näin myöhään.)
miehen aamu-unisuus ja tästä johtuva myöhäinen kotiinpaluu töistä illalla :)