EloVauvojen RYTMIT
nyt kunn 5kk ikä alkaa lähestyä (joillakin jo täynnäkin) niin mielenkiinnosta kyselen millaiset rytmit on kelläkin vauvalla. n. kellonaikaa syömisille(mitä syö) ja nukkumisille jos nyt rytmejä sattuu jo olemaan, laitan itsekin tässä jossain välissä.
Kommentit (15)
8.30-9 heräillään, imetys
10.30-11 nukkumaan, nukkuu 30min-1,5h
(meillä nukutaan paremmin taas sisällä, omassa pinnasängyssä)
12, imetys
14 nukkumaan, yleensä vajaa 1h
16, imetys
17-18 välillä 30 min tirsat
19.30 iltapesut
20 imetys ja sänkyyn nukkumaan
02 imetys
06 imetys
ja aamulla taas ylös 8.30-9
Jos ollaan jossain reissussa, uniajat menee sekasin, mut kotona ollessa menee tolla tavoin. Vuorokauden aikana imetän siis 6 kertaa. Kiinteitä ei olla vielä aloitettu, kun nukkuu yöt mun mielestä ihan hyvin. Neiti täyttää 23 pvä 5kk.
Aamulla herätään kymmenen maissa. Aamupesut ja leikit. Puuro (riisi) maistuu vasta tunteroisen kuluttua heräämisestä eli klo 11 riisipuuro+hedelmäsosetta--->" tortut" väännetään housuihin ja sitten maidon kera vaunuihin nukkumaan.
Iltapäivällä syödään perunaa+maissia/ porkkanaa+ broileria tms.lihaa. Taikka vaihtoehtoisesti hedelmäsosetta purkillinen, jolloin perunaruoka syödään vasta 16-17 aikaan. Vähän päivästä riippuu miten päin tehdään syömisten suhteen.
Iltasella kahdeksan aikaan sitten iltapuuro ja maitoa.
Leikkiä ja touhuilua (laulellaan, tanssitaan yms) tietysti pitkin päivää ja noiden kiinteiden ruokien lisäksi maitoa lupsutellaan aina välillä.
Nukkumaan meidän neiti rauhoittuu vasta 22-24 välillä. Yleensä ottaa sellaiset " tehotorkut 15-30min." puoli ysin-ysin maissa ja sitten riittää vielä virtaa jokellella ja touhuta ennenkuin rauhoittuu virallisesti nukkumaan.
Päikkäreitäkään ei tahdo malttaa nukkua kuin puolesta tunnista tuntiin kerrallaan. Meillä on tällainen touhutiina tämä tyttö...Saapa nähdä millainen pakkaus on isompana....meinaa tuolla isosiskollakin olla virtaa kuin pienessä pitäjässä aina ;)))
Syömisistä vielä sen verran, että todella hyvin menee kiinteät. Reippasti syö ja kaikki uudetkin maut uppoaa kakistelematta.
5kk nlassa oli 66,5cm ja painoa 7720g!!!!!
herätys klo 8-9, imetys
ekat päikkärit ulkona klo 10-14 -> imetys
tokat päikkärit ulkona klo 16-17.30/18 -> imetys
yöunille klo 21-22, nukahtaa rinnalle
Iltaisin meillä roikutaan rinnalla tunnin välein ja lisäksi tyttö nukkuu usein vielä puolisen tuntia sylissä syöden samalla. Täysimetyksellä ollaan edelleen. Ajat ovat siis noin aikoja, mutta aika hyvin kellontarkkuudella kaikki päivittäin tapahtuu.
Noin klo 7.00 maitotankkaus ja unet jatkuu vielä aamukymmeneen.
Kymmenen maissa uus imetys ja aamupesut.
Leikkiä ja äidin ruuanlaiton seurailua.
Noin klo 12 maistellaan vähän sosetta(peruna-porkkanaa/ peruna-kukkakaalia, vielä ei olla muita makuja maisteltu), sen jälkeen maitoa ja nukkumaan. Nukkuu sisällä reilun tunnin verran.
Leikkiä ja seurustelua.
Iltapäivästä maistellaan taas sosetta (mangoa/ banaani-persikkaa), maitotankkaus ja ulos.
Ulkoillaan parista tunnista reiluun kolmeen tuntiin. Me rakennetaan taloa ja kävellään usein meidän tontille kattomaan mitä se iskä siellä puuhaa. Ukkeli nukkuu vaunuissa.
Kotiin tullaan n. klo 17-18.00
Imetys ja luumu-tai ruusunmarjasosetta, että vatsa toimii.
Leikkiä, seurustelua, kääntymisharjoituksia, hymyjä.=)
Illalla tankkaillaan kerran-pari ja n. klo 21-21.30 nukahtaa 15min-1h ja sitten onkin virtaa tuonne ilta-yhteentoista, joskus jopa puolille öin. Ennen nukahtamista vielä kunnon tankkaus ja nukahtaa tissille. Viimestään kaheltatoista on omassa sängyssään.
Yleensä herää yöllä kerran noin klo 4.00-5.00, joskus taas nukkuu siihen aamuseiskaan heräämättä. Sillon tällön herää pari kertaa yössä syömään, mut jatkaa heti uniaan.
Tää olikin kiva kysely, muakin kiinnostaa muiden päivä-ohjelma ja rytmit!!!=)
aamulla ylös klo.8, korviketta 2dl,
klo 10 ottaa 1/2 -1 tunnin unet sisällä,
klo 11-12 syödään kasvissosetta (uppoaa vasta peruna ja porkkana) n. 4 rkl ja tuttelia n. 2 dl.
n. klo 13 nukkuu ulkona 3-4 tuntia.
klo 16-17 muutama lusikallinen hedelmäsosetta (ei olla vielä kokeiltu ku luumua) ja maitoa päälle n.1 1/2-2 dl.
Saattaa nukkua 1/2 tunnin tirsat klo 19.
Sitte alkaakin tankkaus: 2dl velliä ja vielä ennen nukkumaan menoa 2 dl tuttelia.
Klo 21-21.30 nukahtaa omaan sänkyynsä, yöllä saattaa herätä kerran katselemaan, muttei enää syö mitään.
Tyttö herää vaihtelevasti 6.30-8.
Ekat aamupäiväunet viimeistään parin tunnin päästä heräämisestä. Niitä nukutaan kanssa vaihtelevasti 1/2-2h.
Seuraavat unet klo 12, ja niillä kestoa 1/2-2h. Viimeiset unet n. klo 15, yleensä noin tunti nukutaan silloin.
Illalla nukkumaan VIIMEISTÄÄN klo 20, joka ilta. Herätyksiä yöllä tosi vaihtelevasti. Eka saattaa olla jo klo 22-23. Silloin yleensä ei tissitellä, yritän vaan taputella tai vaihtaa vauvan asentoa ja yleensä nukahtaa uudestaan. Maitoa otetaan kuitenkin pari kertaa yössä vähintään. Meillä on öitä jolloin tyttö herää sellaset 10 kertaa, mutta on ollut myös öitä kun ääntä kehdosta ei kuulu kuin pari kertaa!
Yleensä aamuyöstä otan tytön viereen, ja siinä tissitellen nukkuu sitten noin 7.30-8 saakka.
Meillä ollaan vielä täysimetyksellä, ja maitoa otetaan siis aina kun siltä tuntuu. Aina ennen päiväunia kyllä!
Mielenkiintoista lukea muiden rytmeistä, kun niitä itse miettii! Varsinkin kun meillä on kaksoset, joten ihan lapsen omassa rytmissä ei aina mennä, vaan välillä sen toisen lapsen...
Meidän uni- ja ruokarytmi, ajat ovat " noin" -aikoja:
9.00 Herätään
10.30 Maitoa ja maissivelliä
11-12 Ensimmäist päiväunet (aina sisällä)
12.00 Hedelmäsosetta (luumu tai mango)
14.00 Maitoa
14-15 Toiset päiväunet (ulkona tai sisällä)
16.30 Soseateria (peruna+parsakaali)
17-18 Kolmannet päiväunet (aina ulkona)
18.00 Maitoa
20.30 Maissivelliä
21.00 Nukkumaan
Yöllä syödään 0-2 kertaa, yleensä kerran aamuyöllä. Soseita kuluu jo aikamoinen määrä, mistään maistelusta ei enää voi puhua...
Tytöt ovat nyt 4,5kk
09.30 herätys (puuhailua ja puuron keittoa, vaipan vaihto)
10.15 aamupuuro (kaura jossa hedelmäsosetta)
12.00-14 päikkärit jota ennen pullo maitoa
14.15 kasvissose ja maito
16.00 päikkäreille maitopullon kera
17.30herätys ja hedelmä/marjasose
19.30 iltapuuro (sama kuin aamulla)
20.15 vaipan vaihto ja pullon kanssa YÖUNILLE
-Useasti yöt nukutaan hyvin, eli joskus heräillään aamuyöllä kerran tai kaksi, aika useesti nukkuu koko yön. Yöllä ei meillä enää olla syöty pariin kuukauteen, jos ei tutilla saa takaisin unille, niin annan tipan vettä.
-Vaihdan muuten vaipan kyllä muulloinkin kun aamuin illoin, noin 5-6krt/pvä.
Meillä näin:
Herätys 6:30-8:00
Ekat päiväunet noin kahden tunnin kuluttua herätyksestä eli noin 8:30-10, yleensä sisällä 30 min - 1½ tuntia.
Toiset päiväunet ulkona kahden tunnin kuluttua edellisestä heräämisestä puolenpäivän hujakoilla, 2-3 tuntia.
Kolmannet päikkärit, sisällä tai ulkona, noin klo 16-17, puolisen tuntia- tunti.
Iltatoimet, eli ilmakylpy ja pesut aloitetaan 19-19:30 ja nukkumaan yöunille viimeistään klo 20.
Päivällä syödään 3-4 tunnin välein, paitsi illalla pari syöntiä tiheämpään tahtiin, kun syödään vielä ennen yöunia. Yöllä syödään yleensä klo 01/02 ja 04/05. Täysimetyksellä mennään.
Neilikka + tyttö viikon vajaa 5 kk
7.30 herätys, aamupesut + tissiä
9.00 puolen tunnin tirsat sisällä ja päälle vaipanvaihto ja tissiä
11.00 vihannessosetta + luumua n. puoli purkillista yhteensä
12.00 vaipanvaihto, tissiä ja päikkäreille ulos
12.30-15 unta palloon ulkona ja heräämisen jälkeen vapanvaihto ja tissiä (ja vaunuja saa käydä hytkyttämässä ainakin pari kertaa tuona aikana)
17.15 taas tissitellään vaihdetaan vaippaa ja ulos nukkumaan vielä vajaaksi tunniksi
18.30 hedelmäsosetta 1/4 purkillinen + tissittelyä
20.00 iltapesut ja viimeinen tissittely
viim. 21.00 unessa
04.00 yösyöpöttely
Hereilläoloajat touhutaan pääasiassa lattialla (äitin tai isin kanssa tietenkin, yksin ei viihdy juurikaan)...
Ja arvaatte varmaan, että nuo on noin-aikoja...
T: Hyppy ja poju viikkoa vaille 5 kk
Aamulla herätään yleensä 7.00-8.00,aamutoimet ja imetys.Leikkimistä ja seurustelua.
9.00-10.00 imetys ja ekat päiväunet.Laitan neidin nukkumaan ulos.Nukkuu siellä noin 2-2,5 tuntia.Jos nukutan sisällä unet ovat yhyemmät.
Herää n.11-12 ja imetys ja makuannoksia.Seurustelua ja touhuilua.
14.00 imetys ja toiset päiväunet sisällä tai ulkona.Nukkuu noin tunnin jos sisällä ni vähemmän,ulkona pitemmin.
n.15.00 herää ja imetys heti tai hieman myöhemmin.Seurustelua ja touhuilua.
Sen jälkeen epäsäännöllisempää.Imetystä ja touhuilua,leikkimistä jne...
Joskus ottaa 17 tiennoissa pienet unet tai ei.N.18.30-19 menee yöunille,nukahtaa ylensä rinnalle.Yöllä imetykset n.02-03 ja n.06,vaihtelee.
Joskus neiti herää yöl 4 ja vavoo omas petis itsekseen tai meidän välis ja jokeltelee joka on aika söpön kuuloista.
Tällasta meillä.
vaikka täytyy kyllä myöntää, että olen sen verran " boheemi" ;-) äiti, etten ole kolmen lapsen kokemuksella koskaan mitenkään rytmitellyt. Tahtoo sanoa, että kellon mukaan en katso uni- ja ruoka-aikoja, vaan ne sijoitetaan lapsen omaan rytmiin. Ja hyvin on mennyt. Eli esim. näin pientä vauvelia en laita yöunille tiettyyn kellonaikaan, vaan silloin kun hän on siihen valmis jne...
Yleensä on aamuherätys n. 8 korvilla. Se vähän riippuu. Esikoisen eskariaamuina pienin herää yleensä 6-7 maissa, kuten tänäkin aamuna. Tämä on ihme juttu, koska tässä on sentään ollut pitkä viikonloppu, jona aikana on herätty 8.30 - 10.00 !
Nyt, kun heräsi kuudelta, suoritettiin aamupesut ja pukemiset ja aamumaito, niin nukahti takaisin jo 7.15. Nukkuu varmaankin tunnin-pari. Jos herää aamulla myöhempään, niin sitten jää aamu-unet väliin.
Kun tuosta sitten herää, niin varmaankin tahtoo aamuvellin.Velliä menee vaihtelevasti 160-200ml. Meillä syödään maissivelliä/perunaporkkanavelliä. Herää siis varmaankin noin 9 maissa viimeistään.
Sitten vellin jälkeen touhutaan ja leikitään ja vouhotetaan. Nykyään suosikkiharrastus on jaloilleen kirkuminen (krääkkyminen), jalkojen katseleminen ja on noin millin päässä enää se, että jalat menevät suuhun.
Sitten tuossa puolen päivän korvilla annan maissisosetta/maissiperunasosetta/kasvissosetta ja päälle maitoa. Sitten mennään ulkoilemaan. Yleensä siis lähden kävelylle, jossa olen 2-3 tuntia. Joskus laitan laiskuuttani vain ulos nukkumaan tuohon pihalle (tai jos haluan käyttää ulkouniajan siivoamiseen). Yleensä kuitenkin kävelylle, koska on tuo 2-vuotiaskin tässä kotona.
Sitten unilta kun herätään niin maidotellaan. Sitten vaan touhuillaan koko loppuilta. Joskus ottaa pienet ehtoopäivätirsat vielä, esim. eilen ei ottanut.
Illalla tankataan sitten maitoa ja velliä - yöunille nukahtaa omaan sänkyyn maitopullon kanssa n. klo 22. Jonain iltoina ennen kymmentä, jonain jälkeen. Nimenomaan sänkyynsä, jos koittaa nukuttaa syliin niin huuto on taattu.
Ennen ei herätty öisin kuin kerran, jos sitäkään - tuon sairastelun jälkeen on sitten herätty kaksi kertaa. Tai siis riippuu siitä millon herää aamulla uuteen päivään... Eli herää tuossa 2-3 maissa syömään ja sitten kuuden maissa, mutta siis tänään noustiin ylös jo kuudelta, joten syötiin siis vain yhden kerran yön aikana...
Meillä kiinteitä menee siis kerran päivässä noin 1/3 purkillinen. Lisäksi sitten siis aamuvelli ja iltavelli. Tämän hetken vuorokauden maitomäärää en ole laskenut... Enää ei tarvitse laskea, kun refluksi on taaksejäänyttä elämää. Toki normaalipuklia tulee silloin tällöin...
Unna ja Miro 4kk
Heräillään 7.30-8.00.
Tehdään aamupesut, syödään puuroa (riisi) soseen kera, leikitään.
Päikkäreille n. 2 tunnin päästä maitopullon kanssa (ulos).
Nukutaan YLEENSÄ 1-2h.
Sitten ollaan taas se pari tuntia hereillä, jona aikana syödään kasvissosetta, leikitään jne.
Nukkumaan taas pullomaidon kera ja unta sellaset 1/2-2h (ulkona).
Taas pari tuntia hereillä ja tässä välissä syödään marja- tai hedelmäsosetta.
Kello taitaa tässä välissä olla 17-18 ja otetaan taas ulkona maidon saattelemana 1/2-1h unet.
Sitten onkin jo iltapuuhien aika. Iltapuuroa (kaura) syödään soseen kanssa + nukkumaan mennessä maitoa ja velliä sekaisin.
Nukkumaan ruvetaan noin 2 tunnin hereillä olon jälkeen eli 20-21.
Päiväunilta heräillään vaihtelevasti kesken unien eli saa nukuttaa muutamaan kertaan uudelleen...Yöllä herätään n. 10 kertaa, joista 1 ruokakerta eli meillä huonosti nukkuva vauva ja joka vie mehut vanhemmilta :(.
ylös n 7.30
8.00 maitoa 150 ml
9.30 puolen tunnin tirsat
11.00 kasvissoseita n 5 rkl+ 100 ml maitoa
12.30 nukkumaan, ulkona n.1,5 h, sisällä puolisen tuntia
14.00 hedelmäsosetta, puolikas piltti tai bona purkki+ 150 ml maitoa
16.30 puolen tunnin tirsat
17.00 kasvissoseita ja maitoa saman verran kuin lounasaikaan
19.30 iltapesut ja maitoa 150 ml, nukahtaa yöunille samalla
yöllä saattaa syödä kerran 4-5 välillä
Aika tarkalleen noudattanu näitä aikoja parisen kuukautta, paitsi kiinteitä vasta joulukuun puolivälistä. joulun aikana oli kipeänä ja söi pari krt yössä, muuten hyvän tuulinen tyttö.
aamuherätys n. klo9, tissiä
nukkumaan n. klo11 ulos(sitä ennen vielä tissiä
nukkuu puolesta tunnista 1,5h
n. 12-13 pottua huonolla menestyksellä n. 1tl:) tai päärynää melkein yhtä huonolla menestyksellä ja maitoa päälle.
sitten n. 14-15 ulos nukkumaan(maitoa ennen sitä) ja nukkuu n.1h????tosiaan unen määrät vaihtelee tosi paljon.
sitten ilta meneekin tissillä ja seurustellessa, ja vielä voi yhdet tirsatkin ottaa 18-19 hujakoilla(n 1h) jos jaksan pukea vaunuihin. sisällä on päivisin tosi huono nukkumaan.
ilta meneekin maitoa tankkaillessa ja höpötellessä ja nukkumaan rauhottuu n. 23.
vellejä on yritetty, pullo ei kelpaa ja soseetkin menee aika heikosti mutta eihän tässä vielä kiirettä vaikka esikoinen söi varmaan jo 3" ateriaa" jo 5kk iässä. no kaikki aikanaan!
tiiku ja ukkeli kohta 5kk