Kun 3v panttaa kakkaa, mikä neuvoksi??
Miten ihmeessä saa lapsen potalle/pöntölle kun on kakkahätä? Ei sitten millään. Lapsi on jonkin verran kärsinyt kovasta vatsasta ja onkin pari kertaa kakkaaminen sattunut sen verran että nyt panttaa löysääkin kakkaa. Ja kun aikansa panttaa niin alkaa vaivaamaan vatsasta. Olen antanut Levolaccia jo jonkun aikaa, ja peräruiskeenkin olen kerran joutunut antamaan kun jo viikon panttasi, ja oli niin vaikeroiva jo. Ja kun se ei ole nyt edes kovalla mutta silti panttaa. Olemme koittaneet lahjontaa jo vaikka millä, mutta ei. Ja kaikki vatsaa kovettavat on jätetty ruokavaliosta pois. Pikkuhousuja menee jatkuvasti pyykkiin kun panttaa ja silti joku pieni tuhru pääsee housuun.
Mikä neuvoksi, olen jo ihan toivoton neidin kanssa???
Kommentit (4)
Moi!
Täytyy heti alkuun sanoa, että tiedän juuri miltä sinusta tuntuu.
Meillä kaksi poikaa, -00 ja -02 syntyneet. Nuoremmalla alkoi n. 3v olemaan vatsa kovalla ja kakat olivat nyrkin kokoisia. Kakkaaminen sattui niin että itkettiin välillä kaikki kun yritettiin punnata...
Lääkäri sanoi että ummetus on normaalia pikkulapsilla, ja että voi antaa jotain ummetuslääkettä että kakka löystyy.
Tässä vaiheessa oli jo yritetty mennä potalle edes pissaamaan, mutta se oli tosi hankalaa koska lasta pelotti päästää yhtään mitään pottaan.
Sitten päätimme että vaippa jätetään hetkeksi pois että poika oppisi pissaamaan pottaan, ja se menikin suhteellisen helposti kun oli pakko mennä ettei tullut lattialle.
Kakkaamisen panttaaminen alkoi niihin aikoihin, koska kipu oli kovaa kun yritti punnata. Lopuksi kävi niin että duphalacin avulla kakka tuli väkisin pois, yleensä kun poika illalla nukahti.
Päätimme tehdä niin että antaa vaipan olla vielä, että hän huomaa ettei kakkaaminen enää satu kun sitä tulee vähän kerrallaan.
Nyt poika on kohta 4 vuotias ja menee itse pöntölle yrittämään kakkaa, koska huomasi että enää ei satu.
Toki voi olla ettei sinne mitään tule, mutta tärkeintä on yritys!
Anna lapsellesi aikaa, kyllä se kakkaaminen vielä onnistuu!!
Niin aikaisin, ettei neuvolassa eikä lääkärissä meinattu uskoakaan sitä todeksi. Yli vuosi meni siinä touhussa ja täytyy sanoa, että uskonpuute vaivasi monta kertaa. Eikä meilläkään ollut vatsa edes kovalla, vaan uloste oli pehmeää, kun lääkäri sitä kokeili ja siksi oli sitä mieltä, että kaikenlaiset ulostelääkkeet duphalacit sun muut ovat tarpeettomia. No, meidän oli tässä vuodenvaihteessa pakko käyttää pari kuukautta mikrolaxia (peräruisketta) säännöllisesti muutaman päivän välein, kun kakka ei enää tullut muuten ja tuhruraidatkin jäivät pois. Ruiskeen jälkeen istutettiin potalle ja parissa minuutissa tulos oli potassa. Tämän parin kuukauden urakan jälkeen eräänä kauniina päivänä sanoi ruuan jälkeen menevänsä potalle. Kakka tuli pottaan ilman mitään apuja. Ja sen jälkeen näin on käynyt joka ikinen päivä. Tämä oli meidän " ihmeparantuminen" . (Joka toivottavasti pitää.)
Lääkäri sanoi, että näin nuoren (silloin 1v9kk; nyt 2v4kk) panttaamisjuttuja on vaikea hoitaa, mutta 3-vuotiaita otetaan esim. sairaalaan viikoksi tai pidemmäksi aikaa ja psykologi kuuluu siellä hoitorinkiin myös, sillä tämä on usein psyykkinen vaiva.
Ja sitten toisenlaiseen tapaukseen: minä olen pantannut kakkaa 3-vuotiaana ja liannut myös pöksyni. Kun kakkaa ei viikkoon ollut kuulunut, vanhempani veivät minut lääkäriin ja siitä lähetettiin sairaalaan viikoksi. Siellä tuuppasivat jotain peräruisketta joka päivä ja sen jälkeen ei ole ollut niitä ongelmia... Mutta sairaalakammo jäi.
Ja vielä ps: kannattaa huolehtia siitä, että uloste todella on pehmeää. Meillä on auttanut punajuurisalaatti ja omena.
Älä nyt viitsi, kyllä se sieltä aina tulee ennemmin tai myöhemmin ei sitä voi ikuisesti pantata
Meillä 2 ja puoli vee alkoi pantata kakkaa kun pikkuveli syntyi. Puoli vuotta ihmeteltiin, että mitä tämä on kun pojalla koko ajan kalsarit vähän kakassa. Sitten tajuttiin mennä lääkäriin asian tiimoilta. Sai alkuun Laxoberon tippoja, jotka todella löysentää kakan. Sitten hiljalleen siirryttiin Levolaciin, aika isolla annoksella. Sitä ollaan käytetty nyt vajaa puoli vuotta. Nyt menee jo aika hyvin, lapsi kakkaa lähes joka päivä. Suosittelen, että yrität hoitaa asian mahdollisimman pian kuntoon, jos mahdollista. Meille lääkäri sanoi, että ummetuksen hoitoon menee kuukausia, jopa vuosi. Kärsivällisyyttä siis tarvitaan. Toivottavasti teillä asia hoituu paremmin, melko rankkaa ja hermoja koettelevaa on ummetuksen hoito ollut. Tsemppiä!