Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kumpi tulee halvemmaksi? Perintöasiaa.....

Vierailija
11.05.2008 |

a. Jos antaa osan perinnöstä ennakkoperintönä, ja loput jää saatavaksi kuoleman jälkeen



b. jättää koko perinnön saatavaksi kuoleman jälkeen



Eli kummassa vaihtoehdossa perillinen joutuu maksamaan pienemmän perintöveron yhteensä?

(siis ennakkoperintövero+ perintövero loppuomaisuudesta, vai perintävero koko omaisuudesta) ?

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuten joutuu maksamaan. Mutta sitten saa lisäksi lahjoittaa jotain kodinkoneita sun muita.



toisaalta ne perintöverot saattavat poistua kun tarpeeksi pitkään jaksaa odottaa.

Vierailija
2/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuleeko siis perinnön saajalle kokonaisuudessaan halvemmaksi, jos hänelle antaa osan jo ennakkoon?



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Verohallinnon sivuilta kopsattuna



Lahjaveroilmoitus on aina annettava, kun lahjan arvo on 4 000 euroa tai enemmän. Lahjaveroilmoitus

on annettava myös silloin, jos on saanut samalta antajalta kolmen vuoden kuluessa muita lahjoja ja lahjojen yhteenlaskettu arvo nousee 4 000 euroon. Asunto-osakkeesta tai kiinteistöstä ei voi luovuttaa tietyn euromäärän (esim. 3 999,95 ¬) suuruista osaa, vaan luovutuksen on oltava määräosuus, esimerkiksi 1/4.

Vierailija
4/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaverini sai juuri n. 110 000 euron kämpän lahjaksi vanhemmiltaan ja maksaa siitä lahjaveroa n. 10 000 euroa.

Mieheni sai asunnon äidiltään ja maksoi siitä veroa jotain 30 000, asunnon arvo oli 280 000 euroa.

Vierailija
5/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kannattaa aloittaa se heti kun lapsi on pieni:)



MUTTA siinä mielessä asiassa on riski, että jos lapsesta tulee "narkkari" tmv. niin voi sitten hassata omaisuuttaan jo "ennen kuolemaansa"... Toki riski pieni!;)



Toisaalta ehkä kannattaa odottaa siinä mielessä, että perintövero saatta laskea/poistua kokonaan ajan mittaan... Toisaalta voihan se noustakkin, mutta sitä epäilen.



Niin, ja yksi vaihtoehto on myös se, että muka "lainaat" rahat lapselle ja lapsi ostaa asunnon itselleen. Käytännössä siis teette viralliset paperit lainasta, ja lapsi esim. siirtää joka kuukausi lyhennykset tilillesi, mutta nostat ne ja annat hänelle käteen samantien.

Vierailija
6/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ilman korkoa, tai sitten minimaalisella korolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ok, 4000 euron verovapaa lahjoitus kolmen vuoden välein on hyvä verosuunnittelukeino, mutta mikäli omaisuutta on tosiaan satoja tuhansia, ei se paljon veroa pienennä. Toki jos tämä lahjoittelu aloitetaan tarpeeksi aikaisin ja lahjoittajina ovat molemmat vanhemmat ja lahjansaajina vaikkapa myös lapsenlapset, päästään jo kohtuullisiin verosäästöihin.



Mutta ap:n kysymykseen. Eli jos lahja annetaan ennakkoperintönä, tämä tarkoittaa sitä, että lahja otetaan huomioon myös perintöveroa määrättäessä ja loppujen lopuksi silloin on ihan sama, onko lahjoitettu jotain jo etukäteen. Edullisempaa on antaa osa lahjana ja määrätä jo etukäteen, että lahjaa EI ole pidettävä ennakkoperintönä. Tällöin lahja käsitetään vain "tavalliseksi" lahjaksi, eikä sitä voida ottaa laskuissa huomioon enää perintöveroa määrättäessä. Tästä pitää kuitenkin olla nimeomainen maininta lahjakirjassa.



Jos oletetaan, että omaisuus olisi vaikkapa 200 000 euroa, menee verotus näin:

1) kaikki perintönä - vero 29 735 euroa

2) kaikki lahjana - vero 29 690 euroa

3) 100 000 ennakkoperintönä - lahjasta ensin vero 13 690 euroa ja loput 100 000 perintönä (myös annettu lahja huomioidaan veron määrässä mutta maksetun veron saa vähentää), perinnöstä vielä maksettavaa 16 045 euroa eli yhteensä maksettavaa tulee 29 735 euroa

4) 100 000 lahjana, jota ei pidetä ennakkoperintönä ja loput 100 000 perintönä - lahjasta vero 13 690 euroa ja perinnöstä vero 13 735 euroa eli yhteensä maksettavaa tulee 27 425 euroa.



Osa lahjana, osa perintönä on siis kaikkein edullisinta progression takia. Pitää muistaa, että lahjana annettuun omaisuuteen voi lahjoittaja pidättää hallintaoikeuden, jolloin lahjasta määrättävä vero on huomattavasti pienempi. Tällöin saattaa olla edullisinta lahjoittaa kaikki jo etukäteen. Kuolinhetkellähän vainajan omaisuuteen ei voida enää kohdistaa hallintaoikesvähennystä. Erikseen on tietysti tilanne, jossa annetaan kaikkeen omaisuuteen hallintaoikeus vaikkapa leskelle.



Tulee kuitenkin muistaa, että lahjassa veroa menee tuosta 4 000 eurosta mutta perinnössä vasta 20 000 eurosta. Jos siis perintöosuus jää alle 20 000 euron, ei kannata välttämättä antaa mitään etukäteen. Tässä ap:n tapauksessa ei kuitenkaan tästä ollut kyse.



Yksi järkevä tapa on tehdä testamentti siten, että myös kaikki lapsenlapset saavat osuuden, joka jää juuri alle 20 000 euron. Näin maksettava vero pienenee huomattavasti ja veroissa hypätään yhden sukupolven yli.



Kysy ap, jos tulee jotain mieleen. Olen linjoilla vielä jonkin aikaa.

Vierailija
8/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että siis "ennakkoperintö" on myös lahja, josta maksetaan lahjaveroa taulukon mukaan. Ennakkoperintö vain tarkoittaa juuri sitä, että lahja otetaan sitten myös perinnönjaossa ja perintöverotuksessa huomioon.



Saadut lahjathan lasketaan aina kolmen vuoden sisällä yhteen. Jos siis annettaisiin vaikkapa 50 000 euroa ja sitten kolmen vuoden päästä toiset 50 000 euroa ja 100 000 euroa perintönä, olisi vero 5 690 + 5 690 + 13 735 eli 25 115. Edellytyksenä siis, että lahjat eivät olisi ennakkoperintöä.



Mitä pienempiin osiin luovutukset ehditään pilkkoa, sitä pienempi on siis kokonaisvero. Tässä on tietysti riski, että aika loppuu kesken.



-14-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

viestissä ovat tietysi 4000 ja 4000 e, eikä 400 ja 400...

Taitavat olla liian isoja summia... =)

Vierailija
10/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulen, että päädyn tuohon vaihtoehtoon, jossa siirrän puolet omaisuudesta lapselle ihan vaan lahjana, joka ei ole ennakkoperintö, kuitenkin säilyttäen hallintaoikeuteni.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta osaisitko, 14, vastata mitenkä verottaja katsoo tuon 4000 e ja kolmen vuoden syklin käytännössä.

Itselläni on 3 v lapsi.

Jos lahjoitan hänelle nyt 400 e, voinko lahjoittaa ne ikäänkuin takautuvasti, koska en ole hänelle eläissään vielä mitään lahjoittanut.

Voinko seuraavan kerran lahjoitta hänelle vasta kolmen vuoden kuluttua, vai jo esim ensi syksynä uudet 400 e, mikä olisi lahjoitus seuraavien 3 v ajaksi.

Vierailija
12/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!



Lähtökohtaisesti et voi antaa takautuvasti. Eli jos lahjoitat nyt, 11.5.2008, seuraavan lahjoituksen voit tehdä 11.5.2011. Alle 4 000 euron lahjoituksista ei tietysti ole pakko tehdä lahjaveroilmoitusta, joten voihan lahjakirjan päivätä mille päivälle tahansa... Tosin jo tiukka paikka tulisi, pitäisi sinun pystyä osoittamaan, että rahat on myös tuolloin siirretty lapsellesi. Eli en suosittele. Tee eka lahjoitus nyt ja hyvin ehdit vielä niitä jatkaa. Riittää siis, että lahjoitus on vaikka senttiä vaille, eli 3 999,99 euroa on hyväksyttävää.



Se, että lahjaveroilmoitusta ei tarvitse tehdä, ei tarkoita sitä, etteikö sitä kannattaisi tehdä. Jos nyt aloitat lahjoittelun, on lapsellesi kertynyt jo mukava pesämuna, kun hän on täysi-ikäinen. Tällöin jos hän ostaa rahoillaan jotain omaisuutta, saattaa verottaja kysellä, mistä varat ovat peräisin. Toki tähän riittää todisteeksi laatimasi lahjakirja, mutta varmempaa on aina tehdä lahjaveroilmoitus, niin saat sitten verottajalta päätöksen, että summa jää verotettavan määrän alle, ja tiedot jäävät sitten myös verottajalle.



Kannattaa myös miettiä, että pidätkö rahoja tilillä vai ostatko niillä esim. pörssiosakkeita. Pitkän tähtäimen sijoituksena osakkeet ovat kuitenkin varma valinta. Jos ostat jotain perusosaketta, sen arvo on 15 vuoden päästä mitä suurimmalla todennäköisyydellä korkeampi kuin pankkitilillä maanneiden varojen. Yksi vaihtoehto on lahjoittaa osuuksia vaikkapa asunto-osakkeesta, jos sinulla sellainen on. Tällöin pitäisi vaan olla tarkkana, että osuuden arvo varmasti jää alle verotettavan määrän. Et nimittäin voi lahjoittaa asuntoa 3 999 eurolla, vaan sinun tulee lahjoittaa esim. 1/20 osakkeesta. Näin turvaat myös omaisuuden arvon säilymisen. Onhan sitä silti korkeakorkoisia tilejäkin.



-14-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli tuolla alennuksella tarkoitin siis hallintaoikeuden johdosta tehtävää alennusta.



-14-

Vierailija
14/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei vielä!



Varmasti hyvä ratkaisu. Mieti vielä lahjoitusten pilkkomista pienempiin osiin, jos olet nuori. Jos olet muuten alle 44-vuotias, vähennetään lahjan arvosta ensin 60 % ja vasta lopusta määrätään lahjavero. Jos olet vanhempi, alennusprosentti pienenee iästäsi riippuen. Taulukon löydät perintö- ja lahjaverolain 10 §:stä.



Se pitää muistaa, että hallintaoikeus on elinikäinen eli lapsesi ei voi iman veroseuraamuksia myydä näin lahjoittamaasi omaisuutta elinaikanasi.



Onko niin, että sinulla on vain yksi lapsi eikä muita tule? Tämäkin kannattaa miettiä eli jos sinulle tuleekin vielä muita lapsia, miten hoidat sen, että kaikki saavat tasapuolisesti saman verran.



-14-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että tuon summan siis voi lahjoittaa JOKA vuosi, eli esimerkkini mukaan voisivat isovanhemmat lahjoittaa lapsensa perheelle kymmenen vuoden aikana ilman veroja yhteensä 224´000euroa...!

Vierailija
16/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitäs jos antaisi ainakin osan perinnöstä lahjana? Tällöinhän saaja maksaa vain lahjaveron mikä on yleensä paljon vähemmän kuin perintövero. Ainakin asuntojen suhteen lahjaksi antaminen on hyvä vaihtoehto, koska asunnon arvoksi hyväksytään yleensä paljon oikeaa arvoa pienempi summa.

Vierailija
17/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

saa antaa ilman mitään veroja/muita maksuja. Ja jos esim. sinun vanhempasi kyseessä, he voivat lahjoittaa MOLEMMAT sinulle sen 2800 =yhteensä 5600e/vuosi, ja jos haluavat niin voivat lahjoittaa saman summan joka vuosi myös miehellesi/lapsellesi.



ESIM:



Eli jos puhutaan rahasta, niin isä voi lahjoittaa lapselleen+tämän miehelle+tämän kahdelle lapselle (=lapsenlapsilleen) yhteensä 4 X 2800e/vuosi.

Ja vaimo, (eli perijän äiti ja perijän lasten mummo) voi lahjoittaa saman 2800e/vuosi lapselleen, tämän miehelle, ja lapsenlapsilleen.



Käytännössä siis kaksi henkilöä voi lahjoittaa esim. nelihenkiselle perheelle yhteensä 22´400euroa/vuosi.



(HUOM; en nyt muista oliko se summa juuri tuo 2800e/vuosi minkä saa ilman kuluja vuodessa lahjoittaa, mutta ~tuota luokkaa kuitenkin:)

Vierailija
18/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

saatujen lahjojen yhteissumma saa olla 4000¬

Vierailija
19/19 |
11.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuleeko se siis lapselleni kallimmaksi?



ap, pihalla näistä verotusasioista...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kuusi