Mistä iso peitto lattialla köllöttelyyn?
Mitä olette käyttäneet lattialla makaavilla vauvoilla alustana? Minulla on pari huopaa, mutta ovat pieniä ja lisäksi varsin ohuita, joten jos tulee pieni pulautus, niin menee läpi mattoon asti. Nyt poika alkanut liikkumaan enemmän, joten ihan pienellä huovalla/peitolla ei pysy.
KirsikkaX + poika 7 kk
Kommentit (4)
Meiltä löytyy kyseinen peitto ja ollaan oltu tyytyväisiä.
Kiva pitää mukanakin kun peiton saa pieneen tilaan ja kantokahva on valmiina.
Kesällä aivan ehdoton köllötellessä nurmikolla. Viime keväänä otimme kevätaurinkoa peiton päällä, eikä kylmä kosteus hohkannut maasta, taikka tullut peiton läpi.
se on ollut pienellä vauvalla hyvä, pehmoinen, lämmin ja helppo pestä pulautukset pois. nyt kun vauva on 7kk niin pidetään häntä ihan paljaalla lattialla, peiton päällä on vaikea harjoitella ryömimistä ja liikkumista. eikä poika edes pysyisi enää minkään peiton päällä kun pyörii ympyrää ja työntää itseään takaperin liikkeelle n. parin metrin säteellä.
(aikuisten tavallinen, mitä vuoteessakin voi käyttää) johon laitoin yleensä pussilakanan päälle, ja jos jotakin likaa tulikin niin pesin sitten lakanan, tai pahimmassa tapauksessa peitonkin.
Välillä pidettiin aivan " avattuna" , ja välillä kaksinverroin taiteltuna.
Oli edullinen hankinta, ja tilaa riitti kääntyilyyn ja vääntyilyyn :)
(mitä meidän pojat paljon tekivätkin :) )
http://www.babyidea.fi/vauvanhoidosta/amazonas/molly.html