Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Etelänmatkalla 2.5-vuotiaan taaperon ja 6kk vauvan kanssa?

03.01.2006 |

Onko kukaan hullu käynyt? ;)

Vähän tekisi mieli, mutta se todellakin taitasi olla vaan ympäristön vaihtelua, ei lomaa, pikemmin lomantarpeessa oltais sen reissun jälkeen. Mutta silti elämyksien haussa olisi kiva käydä.

Vinkkejä? Vai kannattaako pysyä kotona? Missä vaiheessa tällä lasten ikäerolla sitten kannattaa lähteä?

Ajateltiin jotain all inclusive-tyylistä matkaa, ja esikoisen ollessa 5.5kk käytiin eka kertaa Mallorcalla rantalomalla, että sikäli kyllä reissaaminen yhden lapsen kanssa on tuttua.. mutta että kahden kanssa... Paikkasuosituksia?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
03.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime tammikuussa oltiin teneriffalla lapset silloin 5kk ja 1v8kk

elokuussa oltiin Bulgariassalasten silloin 2v3kk ja 1v



ja kivaa ollut. Tuossa tammikuun reissussa otimme esikoiselle oman istumapaikan lentokoneessa ettei ole kahta sylivauvaa ja se kannatti.



nyt talvella päätettin ollaLapissa ja kesällä taasulkomaille

Vierailija
2/3 |
03.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja mukava reissu oli. Meillä oli just sellanen " all inclusive" -paketti ja tyytyväisiä oltiin. Oli seisovat pöydät, kun mentiin syömään, eikä siis tarvinut odotella ruokia ja tarjoilijoita, joten lasten kanssa oikein toimiva vaihtoehto. Kyllä tuo reissu lomalta tuntui, vaikka oltiinkin vielä täysimetyksellä ja olin aika kiinni vauvassa. On kuitenkin ihan erilaista, kun ei tarvitse itse siivota, laittaa ruokaa ja käydä ruokaostoksilla, vaan voi astella valmiiseen pöytään. Niin ja meijän pienimmäinen nukkui tuossa vaiheessa vielä niin paljon, että aika rauhassa pystyttiin olemaan uima-altaallakin, kun vauva nukkui vaunuissa. Kotimaassa oltiin kylpylässä, kun pojat olivat 6kk ja 2v ja sekin matka oli oikein onnistunut. Kyllä lasten kanssakin voi reissata.

Uutta etelän lomaa juuri suunnitellaan, matkakohde ei ole tosin vielä selvillä.



Ei siis muuta kuin matkaan vaan!



Kareen & pojat (1v ja 2,5v)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missä olitte Mallorcalla? Me ollaan suunniteltu matkaa sinne Alcudiaan ensi syksyksi. Lapset ois silloin 5,5v, 4v ja 1,5v. Olisin vain kiinnostunut saamaan lisätietoa kohteesta. Ei olla koskaan oltu Espanjassa, niin siksi haluttaisiin vähän etukäteistietoa, ennen kuin matka varataan. Paikka kiinnostaa nimen omaan mahtavilta näyttävien rantojen takia. Ois varmasti hyvät lapsille.