Hampaiden valkaisu
Hei!
Olen miettinyt hampaiden valkaisua. Selailin nettiä ja sain useita vaihtoehtoja. Kertokaa siskot, mikä olisi paras. En oikein diggaa noita itsetehtäviä, eli ammattilaisen käsiin.
Kommentit (42)
mulle tehtiin ulkomailla, otatin valokuvan ennen valkaisua ja sen jälkeen - ero oli huomattava, laservalkaisu ja toisella kertaa sinivalolla. bluetoothwhitening, laserwhitening. Suomalaisten hampaat onkin niin ällön keltaisia.
Isosmilen kautta tilattavat liuskat, monet bloggaajat ovat kehuneet ja kirjoittaneet näistä. Muun muassa Xenia. Toimii todella hyvin ja jenkkeissä suosituin tapa valkaista. Mitään epämääräistä näissä ei ole. Olen käyttänyt ja tykännyt, ero huomataan aina. Hammaslääkäreiltä ei ole tullut mitään sanomista.
Tampereella Fresh smile, mee sinne.
Pointsit oikeaoppisesta digata-sanan käyttämisestä ap:lle
Minulle kävi ikävästi kun kävin vallkaisussa Hymyklinikalla (Hki). Hampaista nimittäin tuli kärjistään erittäin läpinäkyvät :( Ennen oli tasaisen kellertävät hampaat, nyt kyllä valkoiset yläosista mutta kolmasosa ehkä vaaleansinertävää läpinäkyvää. Ei ole kauhean kivan näköistä.
mä kävin hammaslääkärilläni, joka teki mulle silikonikiskot ja myi "night white" -nimistä valkaisutahnaa. sillä olen kerran vuodessa hampaat valkaissut.
kuinka usein tollanen laser-valkaisu pitää uusia?
Monilla ruotsalaisilla telkkariohjelmissa olen huomannut saman, eli sen että hampaiden kärkiosa on ihan läpikuultava. On tullut mieleen, että ovat valkaisuttaneet liian usein tai liian vahvoilla aineilla.
Mistä muuten johtuu, että suuri osa hampaansa valkaisseista ovat aina suu auki hampaat näkyvissä kuin vihainen koira? Kun joutuvat puhumaan, niin hampaatkin hetkeksi peittyvät, mutta heti sanansa sanottuaan tempaisevat "hymyn", oli asia mikä tahansa. Ovatko valkaistut hampaat tulleet rannekellon tilalle? Ennenhän nykäistin hihaa sen verran ylös, että kello näkyi. Nyt sitten leuhotetaan suu auki, että kaikki näkevät hampaat.
Jos hampaiden kärjet ovat läpikuultavat niin valkaisua kannattaa miettiä, lähdetäänkö tekemään.. Kovinkaan moni ei varmaan ota tätä huomioon. Kun kärjet ovat vaaleammat niin tumma suuontelo saattaa "kuultaa" niistä läpi.
Muistakaa aina käydä valkaisussa suuhygienistillä ja asiallisessa paikassa, jossa työskentelee terveysalan ammattilaisia... kyseisen paikan pitää pystyä tarjoamaan asiakkaalle myös tarkastus ja hampaiden puhdistus mahdollisuus! Tuntosarvet pystyssä pienten yhden hoitohuoneen yksikköjen kohdalla... Johdossa saattaa häärätä joku muu kuin suun terveysalan ammattilainen (ei tämä vielä mitään), joka osallistuu kliiniseen työhön esim. välinehuollon toimintaan ymmärtämättä paskan vertaa siitä, mitä on tekemässä. Vaarana on myös se, että tarveaineita säilytetään ja käytetään väärin! No, tätä voi tapahtua ammattilaistenkin parissa, mutta suurella todennäköisyydellä - harvemmin.
Oralin puhdistus + laservalkaisu toivat tosi luonnollisen hyvän lopputuloksen. Toki kaikki on yksilöllistä, mutta uskallan suositella.
Serkulleni tehtiin laser valkaisu todella keltaisiin hampaisiin. En oikein huomannut eroa. Mutta soodahuuhtelulla hampaista tuli aivan huomattavan valkoiset? Kukaan muu kokeillut?
HALOO?! Tottakai ne hampaat pitää putsata ja paikata ennen valkaisua eikä tilata netistä jotain "lusikoita!" ja ihmetellä, että mikä meni pieleen. Turha alkaa säästämään väärässä paikassa, silloin saakin tommoset väärin vaalentuneet hampaat. Mä valkaisin hampaat Thaimaassa hienon näkösellä klinikalla, tsekkasin tarkkaan aseptiikan ym. Lopputulos oli tosi hyvä, otatin valokuvia todisteeksi, tästä on melkein 10 vuotta, mutta edelleenkin hampaat on säihkyvät, laservaloa ja sinivaloa, hammaskivi poistettiin ja tarkastettiin ettei oo reikiä.
Sitten kotona voi homma olla semmosta niitten tee se itse-pakkasuten kanssa, että olet pessyt hampaasi huonosti ja sitten vetäset plakkipinnan päälle töhnät-turha oottaa huipputulosta.
Jos tosiaan meinaa valkasta hampaat, kannattaa sijoittaa kunnon paikkaan, hyvin tehty työ säilyy monta vuotta.
Fresh Smilessä Tampereella vierailleena totean, että olisinpa säästänyt roposeni kunnon hammaslääkärin valkaisuun. Ehkä asteen vaaleammat hampaat sain ja muutenkin paikka oli todella epäilyttävä tiloiltaan ja toiminnaltaan. En suosittele.
Mikä tuo kotona tehtävä soodavalkaisu on, siis soodalla harjataan hampaat vai miten?
Noista Crestin liuskoista - itsekin olen niitä käyttänyt jo reilut 10 vuotta eikä minulle niistä ole mitään koitunut. Hampaista saan kehuja usein tuntemattomiltakin.
Hammaslääkäri ei ole huomannut mitään vikaa hampaissa. Paikkauksen ajan oli tosin itsekseen ilmeisesti pohtinut, miten hampaani ovat niin valkoiset, ja totesi sitten myönnettyäni asian, että ei suosittele kotiliuskoja. Lopetan toki, jos hampaisiin/ikeniin jotain tulee, mutta en sitä ennen.
Nuo liuskat maksavat sen about 50e ja tulos on varma, laservalkaisussa taas eroa ei juuri näy. Todettiin tämä kaverin kanssa, joka oli maksanut puuhasta 300e ja kuitenkin minun hampaani olivat huomattavasti valkoisemmat.
[quote author="Vierailija" time="22.11.2013 klo 12:25"]
Minulle kävi ikävästi kun kävin vallkaisussa Hymyklinikalla (Hki). Hampaista nimittäin tuli kärjistään erittäin läpinäkyvät :( Ennen oli tasaisen kellertävät hampaat, nyt kyllä valkoiset yläosista mutta kolmasosa ehkä vaaleansinertävää läpinäkyvää. Ei ole kauhean kivan näköistä.
[/quote]
Hymyklinikka on täysin perseestä. Olen siellä itse käynyt useamman kerran ja kaikki ne oli virheitä. Täysin ammattitoidotonta porukkaa. Yrittää vielä laskuttaa keksityillä laskuilla perään. En suosittele kenellekkään
Joo, mäkin kävin Tampereen Freshsmilessa pari vuotta sitten ja en voi suositella oikeastaan. Ehkä muille se on toiminut tai ehkä täällä palstailee joku Freshsmilen oma työntekijä/omistaja? Kuitenkin siellä hinnaksi tuli tarjouksessa se about 100 euroa ja halusin innolla kokeilla toimisiko tuo hampaidenvalkaisu. Lopputuloksena tuosta käynnistä hampaitteni sävy ei ollut muuttunut lähes ollenkaan, sillä en huomannut niissä eroa. Siellä sanottiin, että hampaissani on niin kova kiille, jonka vuoksi valkaisu ei niin onnistunut vaikka valkaisuaineen annettiin olla normaalia kauemmin. Minulle ei siis jäänyt erityisen hyvä olo siitä käynnistä, kun tulokset jäivät niin vähäisiksi.
Suosittelisin kuitenkin menemään apteekkiin ja ostamaan sieltä yotuelin valkaisevaa hammastahnaa siinä mustassa tai valkoisessa pakkauksessa. Se toimii!
Itse olen tosi pettynyt Oraliin monellakin tavalla, joten mietin, voiko tuo heidän lupauksensa pitää paikkansa, että laserilla hampaat vaalenevat jopa 10 astetta - no ehkä 1 henkilöllä sadasta, luulen.
https://www.oral.fi/Hammashoito-ja-palvelut/Hampaiden-hoito-ja-terveys/… Hinta 339 € - aika kallis, jos ei muutosta tule.
Mieluummin menisin esim. Mehiläiseen tai mihin vain muualle kuin Oraliin. Ei Oral ole onneksi ainoa laservalkaisija Suomessa.
Eräs kosmetologi n. 10 vuotta sitten vaalensi hampaani ja lupasi rahat takaisin, jos ei vaalene vähintään yhdellä asteella. No ikenet olivat ihan punaiset ja turvoksissa, joten näytti siltä, että hampaat ovat vaalenneet, mutta kun seuraavana päivänä otin jälkeen valkaisun -kuvat ja vertasin niitä ennen valkaisua -kuviin, niin todellakaan ollut mitään muutosta parempaan, mutta kiillevaurioita tuli hampaan kärkeen.
Kysyin saanko rahat takaisin, mutta en tietenkään saanut, kun hänen mielestään hampaani olivat vaalentuneet.
Haluaisin kuulla kokemuksia nimenomaan laservalkaisun tuloksista. Kerrottehan, kiitos. :)
TÄRKEÄÄ TIETOA:
Vuonna 2013 astui voimaan laki koskien EU-alueella peroksidivahvuuksia geeleissä. Karbamidi-, sekä hydrogenperoksidin todettiin olevan haitallisia, aiheuttaen muun muassa syöpää sekä syövyttävän ikeniä ja näin ollen kiellettyä EU-alueella. Voidaksesi valkaista hampaasi turvallisesti ja tehokkaasti, sinun täytyy tuntea käyttämäsi geelin sisältö. Suomen Hammasvalkaisun käyttämä geeli on tutkitusti turvallinen ja CE-hyväksytty."
Lähde:
Minä kävin laservalkaisussa ja olen todella tyytyväinen tuloksiin. Ainakin Oral hammaslääkäreillä tehdään. Heidän vastaanottojaan on käsittääkseni ympäri Suomen.