Äh111Miehen serkun lapsen rippujuhlakutsu tuli,on samana viikonloppuna kuin
meillä piti olla kesän ainoa kahdenkeskinen viikonloppu :( . Mies haluaa, että menemme, koska emme ole käyneet heillä. Itkettää.
Kommentit (20)
heille on jo hoitopaikka siksi päiväksi ja edelliseksi yöksi. Meidän oli tarkoitus olla yö jossain toisella paikkakunnalla ja viettää päivä yhdessä ilman kiirettä, ajaa illaksi takaisin hakemaan lapset. Rippijuhlat alkavat kirkossa klo 10 ja juhlat kotona vasta klo 12, joten tuolla menee kyllä koko päivä :( .
ap
Itse ainakin ymmärtäisin, jos ilmoitettais, että kiitos kutsusta, tulemme iltapäivällä käymään juhlissa....
rippikirkot on aina täppösen täynnä eikä kukaan edes huomaa olitteko siellä vai ette. Keksikää joku syy miksi ett e päässeet kirkkoon tai sitten sanotte ihan suoraan.... Siinä menee muuten koko päivä. Saatte siitä kivan parin tunnin vierailun jos vähän olette itsekkäitä :)
se on tupaten täynnä
menkää kirkon pihalle siihen aikaan kun jp on loppumassa onnittelijoiden joukkoon ja sitten lähdette ensimmäisten joukossa juhlista pois
max pari tuntia plus matkat.
niin menkää vaan käymään siellä kotona juhlissa
että ei loukkaannu vaikka kortin pistätte, tai vain piipahdatte iltapäivällä. Ei meillä noin kaukaisia sukulaisia edes kutsuttu.
olisi ongelmaa, mutta mies on pienenä ollut paljon tekemisissä tuon serkun kanssa ja tahtoo nyt kovasti, että mennään juhliin. Ehdotin hänelle, että menemme vain juhliin, mutta serkku oli kuulemma pyytänyt kovasti, että tapaamme heillä ennen kirkkoon menoa, kun ei olla nähty niin pitkään aikaan...
ap
keksi itsellesi jotain kivaa tekemistä siksi päiväksi :) jos tuo lyhyempi vaihtoehto ei hänelle kelpaa
Koska miehellesi on tärkeää päästä juhliin, ja sinä taas et välittäisi koska teillä on kahdenkeskinen vkl, niin menette VAIN juhliin. Parisuhteessa on kuunneltava molempia. Eli vaikka miehesi haluaisi mennä ennen kirkkoa tapaamaan serkkua, älä anna periksi, kyllä he ehtivät jutella myöhemminkin päivän aikana.
Ja tosiaan rippikirkko kestää kauan ja meillä kuten monilla muillakin on tapana, että vain kummit ja isovanhemmat (mikäli ovat hyvässä kunnossa) menevät kirkkoon, muut tulevat juhliin.
Yrittäkää tehdä viikonlopusta mukava molemmille :)
Rippijuhlat ovat vain kerran nuoren elämässä. Sinulla ja miehelläsi tulee vielä lukuisia mahdollisuuksia olla kahden kesken.
ottaisin lapsen mukaan ja nauttisimme toisistamme sitten seuraavana viikonloppuna.
Aina ei tietysti lapsenvahdille käy.
Jos se serkku on niin kauhean läheinen, miksi ihmeessä ette ole nähneet häntä muuten? Ja luuleeko miehesi että serkku jolla on 30 vierasta ehtii oikeasti jutella hänen kanssaan?
Menette käymään (juhliin, ei kirkkoon) ja viemään kukat ja lahjan, lähdette tunnin jälkeen pois ja kerrotte että teillä on vielä ohjelmaa (ihan normaalia) ja sovitte että koskas miehet voi nähdä paremmalla ajalla: kutsutte heidät teille tai he kutsuu teidät heille.
Oikeasti luulen että miehesi huomaa että joko he eivät ehdi paljon jutella, tai vielä enemmän luulen ettei heillä ole ihan kauheasti juteltavaa niin monen vuoden yhteyksien pitämättömyyden jälkeen.
Esim häihin kutsutaan usein ihmisiä sen takia, että nähdään monen vuoden jälkeen. Ja niinhän se meneekin, nähdään mutta ei paljon ehditä keskenään puhua. Ehdota miehellesi että lähtee serkkunsa kanssa vaikka kalaan joskus, käytte siellä juhlissa nopeasti ja sillä hyvä. minä en ainakaan muista keitä minun omassa rippikirkossani aikanaan oli...
niin sille on varmaan parempiakin ajankohtia kuin rippijuhlat jossa on paljon vieraita ja kova hässäkkä. Miksette menisi nyt vain juhlaan käväisemään ja paremmalla ajalla joku toinen vkl.
Vaikka ei se ole oleellista. Olivat pienenä läheisiä kuin sisarukset mutta vuodet ovat kuljettaneet kumpaakin tahoilleen, olemme asuneet välillä ulkomailla ja heillä on ollut omat kuvionsa. Siksi ei olla nähty. Ollaan muutettu vasta hiljan tähän heidän lähelleen.
Tuo serkun perhe harrastaa lasten asioissa tosi paljon, on tosi hankala sovitella tapaamisia heidän kanssaan. Ollaan yritetty kyllä, mutta aikataulut eivät ikinä tunnu menevän yksiin. Siksi serkku toivoikin, että menemme heille jo ennen kirkkoa että ehdimme edes hiukan jutella, kun juhlissa on miehen muu suku, jota ei ole myöskään nähnyt pitkään aikaan= moni olisi tosi loukkaantunut, jos vain piipahtaisimme. Odottavat kuulemma oikein, että näkevät meidät (se suku siis).
Lastenvahti asuu ulkomailla ja tulee Suomeen nyt käymään, siirto ei siis onnistu :( .
ap
niin sille on varmaan parempiakin ajankohtia kuin rippijuhlat jossa on paljon vieraita ja kova hässäkkä. Miksette menisi nyt vain juhlaan käväisemään ja paremmalla ajalla joku toinen vkl.
Ehdottomastikaan en suostuisi menemään mihinkään serkun kummin kaiman lapsen rippijuhliin kirkkoon saati sitten etukäteen kotiin. Korkeintaan juhliin suostuisin hetkeksi. Kirkot ovat yleensä niin täynnä, että hyvä kun sinne istumaan mahtuu vanhemmat ja kummit, mielestäni on jopa vähän väärin sinne koko suvun voimin mennä...
Ehdottaessaan tämä serkku varmaankaan ei ole tiennyt suunnitelmistanne. Fiksu mies olisi kieltäytynyt ja ihan varmasti serkku ymmärtää kun syykin on olemassa. Toinen vkl sitten.
Tuo serkun perhe harrastaa lasten asioissa tosi paljon, on tosi hankala sovitella tapaamisia heidän kanssaan. Ollaan yritetty kyllä, mutta aikataulut eivät ikinä tunnu menevän yksiin. Siksi serkku toivoikin, että menemme heille jo ennen kirkkoa että ehdimme edes hiukan jutella, kun juhlissa on miehen muu suku, jota ei ole myöskään nähnyt pitkään aikaan= moni olisi tosi loukkaantunut, jos vain piipahtaisimme. Odottavat kuulemma oikein, että näkevät meidät (se suku siis).
ap
Niin meilläkin, mutta valitettavasti kun molempien, minun ja mieheni, suku asuu kaukana on tapaamisten määrät rajalliset. Ja kas kummaa, ehkä tapaisimme useammin jos tännekin päin joskus joku vaivautuisi... Jotenkin en ylläty, että kyseessä on nainen...
Suku voisi nyt odottaa näkevänsä sen rippilapsen mielummin! Jos teillä on vielä yleensä suht helppo sopia tapaamista niin saavat kyllä katsoa peiliin jos se ei onnistu.
Tilanne on kyllä hankala jos miehesi nyt on suvun puolella. Anna miehesi mennä ja lähde viettämään laatuaikaa jonkun kaverisi kanssa? ;-)
Onhan kotona kaikkea laittoa ja järjesteltävää. Miten siinä nyt ehtisi kunnolla rupatella. Kuulostaa vähän oudolta koko kuvio ja samaa mieltä, että miehen olisi pitänyt kertoa tilanteenne jo heti ja pahoitella että nyt on päällebuukkauksia.
Olen kyllä ap sinun puolellasi. Nyt keskustelette asiasta vielä miehesi kanssa ja hän ilmoittaa sukulaisilleen, että teillä on nyt ensimmäinen kahdenkeskinen viikonloppu kuuteen vuoteen, lapsenvahti varattu jne., joten te tulette korkeintaan piipahtamaan nopeasti juhlissa esim. iltapäivällä. Jos miehesi tosiaan haluaa viettää laatuaikaanne serkkunsa kanssa, niin anna hänen mennä yksin. Kyllä ihmettelen sitä sukulaistakin, jolla ei muuten koskaan ole aikaa mutta nyt samana päivänä juhlia ennen kyllä sopisi :O. Ettekös te yhtä hyvin voisi loukkaantua siitä?!
sukulainen, että ei ole mikään pakko mennä juuri tuona päivänä, jos kerran teillä oli jo muita suunnitelmia. Sanokaa, että teillä on siinä valitettavasti matka ja että tulette vaikkapa seuraavana päivänä.
Ymmärrän harmistuksesi ap. Minuakin harmittaisi vietävästi, jos kävisi noin kun kahdenkeskiset ajat ovat niin vähissä.
Siitä voi tulla yllättävänkin mukavaa. Menette ja nautitte ja jatkatte päivää ja iltaa sitten jossain muualla kahdestaan.