Mitä haittaa jos on liikaa lapsivettä?
Niin onko siitä haittaa? Liian vähänhän on vaarallista mutta entä jos on liikaa?
Kommentit (2)
jos on kaksosraskaus, toisen runsas vesi voi kertoa transfuusiosyndroomasta (pitkä juttu). Oletan kuitenkin että sinulla on yksisikiöinen raskaus.
Kuten aiemmin kuulit, voi olla kyseessä epämuodostuma lapsella. tavallisin syy on kuitenkin raskausaikainen sokeritauti. joku virustulehduskin voi olla asialla, tuolloin vettä on vaan tilapäisesti paljon.
Haittana on vatsan iso koko, pingotus, supistukset ja lopulta jopa ennenaikainen synnytys jos ei kertakaikkiaan mahdu olemaan. Jos on äärimmäinen tilanne voidaan vettä vähentää punktiolla.
toivottavasti selvensi! Kysele äitiyspoliklinikkakäynnillä lisää (kai sinut on lähetetty jatkotukimuksiin!)
ellu
vauva voi olla jollain lailla sairas..esim.jos on kitalakihalkio, vauva ei sen takia pysty nielemään lapsivettä ja se on sen takia runsasta..