Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Poika 1v7kk ja ei sano kuin pari sanaa

27.12.2005 |

Meneeköhän tämä nyt vielä ihan normaalin rajoissa ettei poika sano kuin äiti ja kiitti, ja tuo kiittikin tulee vain kerran pari viikossa. Siinä ne on,autoa hoki jossain vaiheessa mutta sekin on jäänyt unholaan.

Meillä tyttö taas paljon sanoo erilaisia sanoja ja koko ajan yrittää matkia meitä vanhempia. Hänestä en ole ollenkaan huolissani.

Mutta tämä poika...Tuntuu ettei hänellä ole edes mitään mielenkiintoa opetella mitään,ymmärtää kyllä hyvin kun hänelle puhutaan,mutta kun ei edes yritä matkiakkaan.

Kaikki ovat sanoneet että pojilla puheen kehitys on hitaampaa..Mutta on niin vaikee sitäkään uskoa kun lähipiirissä on monta poikaa vähän nuorempaakin jotka höpöttävät ummet ja lammet ja niin tuntuu täällä netissäkin kaikilla samanikäisillä olevan.

1,5 vuotis neuvolassa ei edes keretty asiasta puhua kun oli tädillä niin kiire,ettei siinä paljon huolistaan kerinny kertoa.



Mites teillä muilla?



martina ja lapset 1v7kk

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
27.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä sanoin 2-vuotisneuvolassa olevani huolissaan pojan puhumattomuudesta. Pari sanaa sekin vain sanoi ja jotain tavuja, mutta ei muuta. Tyttö höpötti senkin edestä, oli höpöttänyt jo kauan. Neuvolassa käskettiin tarkkailla tilannetta ja ilmoitella jos ei uusia sanoja ala kuulumaan.

Nyt kun poika on 2v4kk on sanoja alannut vasta tulemaan enemmän.

Ja niitä on tullut yhtäkkiä paljon uusia.

Tyttö puhuu jo muutaman kokonaisen lauseen, poika ei vielä. Selkeesti kehittymisessä on paljon eroa.

Tietysti lapsia vertailee enemmän, kun niitä on kaksi samanikäistä. Mutta ei kannata huolestua, kyllä ne sanat sieltä tulevat sitten yhtäkkiä. Ihan niinkuin meilläkin :).

Vierailija
2/3 |
27.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapset kehittyy niin eri tahtiin, ettei kannata ihan vielä olla huolissaan. Hyvänä esimerkkinä meidän perhe, esikoispoika puhui ekat lauseet " mikä toi on, mitä toi tekee" 1v 3kk:n iässä, toinen kaksostytöistä samanlaiset lauseet samassa iässä, toinen vasta 2 vuotiaana, kun taas perheen kuopus, poika hänkin sanoi ekat lauseet täytettyään 3 vuotta. ymmärsi hyvinpuhetta ja kehoituksia yms, muttei tehnyt elettäkään puhuakseen itse. neuvola käski seurailla, koska esim 2 vuotiaalle ei juuri voi mitään tehdä=( Kun poika oli 2,5v, sanoja oli kaikkiaan ehkä 20, ja tietenkin hänen oma kielensä, jota ei kukaan ulkopuolinen olis ymmärtänyt. Mutta kummasti, kun ikää tuli 3,5 vuotta, poika alkoi puhumaan, aivan täydellisiä lauseita ärrineen ja ässineen ja nyt tutut joita emme ole pariin kuukauteen nähneet, ihmettelee mitä lapselle on tuona aikana tapahtunut. Seurailkaa lapsen puhetta, kirjatkaa vaikka jokaikinen uusi sana ylös ja tarkkailka puheen ymmärtämistä, luulen, että oma huoli helpottuisi tuon myötä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
29.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä nämä suunnilleen samanikäiset on alkaneet puhua muutamia sanoja vasta ihan äskettäin. Tai no, olihan heillä tuo " tack tack" (=ta-ta) jo joskus yksivuotiaana, mutta tosi harvassa on ollut puhumiset meilläkin. Heh, nyt kuuluu vaativasti " ÄITTÄ!" kun tätä kirjoitan :)



En ole todellakaan jaksanut miettiä, oppivatko puhumaan, kun muutenkin kaksosilla puheenkehityksen sanotaan olevan viivästynyttä ja meillä on vielä tuo kaksikielisyyskin, joka omalta osaltaan saattaa hidastuttaa. Olisihan se helpompaa, kun osaisivat sanoa, mikä mättää ja mitä halutaan (tai mitä taas ei...), mutta jossain vaiheessa sitä puhetta tulee piisaamaan ihan taatusti niin teillä kuin meilläkin - usko pois :) Neuvolassa taitaa olla 2-vuotiaana se raja, jolloin " pitäisi" jotain sanoja jo olla, eli ei syytä huoleen, ei sitten ollenkaan!



Niin, meillä sanoja alkoi olla pari kappaletta 1-vuotiaana, sitten ei mitään kehitystä moneen kuukauteen. Jossain vaiheessa alkoi tuo vaativa ÄITTÄ! olla vakiosanastoa, joskus sanotaan lempeämmin äiti tai mamma, isi on pappa ja kakka on kakka. Joskus kuukausi sitten alkoivat ensi kertaa matkia (näillä on - yllätys yllätys - puheen oppiminen kulkenut käsi kädessä) ja tavuista tuli sanoja (pa => appa => happa => seuraavaksi kai sitten se heppa). Nyt tyttö kälättää koko ajan jotain käsittämätöntä omaa kieltään, jossa on seassa oikeitakin sanoja ja joskus poikakin yhtyy kuoroon. Puheliaita taitavat olla siis, mutta ne sanat on edelleen pitkälti hakusessa. Ihan erilaista kuin esikoisen kanssa, joka puhui pitkiä lauseita tässä iässä ja vieläpä kahdella kielellä. Niin ovat erilaisia :)



Malttia vaan, kohta toivot että olisivat edes hetken hiljaa ;)



Hilla ja mussukat 1v7kk

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi yhdeksän