Paljon teidän ruokabudjetti (suunnilleen) jos mukaan otetaan taloustavarat/per pvä?
Kommentit (9)
eli mitä siitä tulee päivässä, reilu 20e? meillä on aikuisia kaksi ja lapsia kolme, nuorin syö purkkiruokia+rintamaitoa.
kaksi aikuista ja yksi 1-vuotias (tuo ed.mainittu summa sisältää siis vaipat ja purkkiruuat, shampoot, wc-paperit, saippuat jne)
Budjetti on tiukka, koska rahaa ei ole enempää laittaa. Aina ollaan syöty " hyvin" ja vaipatkin on Pamperseja.
Kun osaa ostaa taloudellisesti tarjouksista, tehdä halvista raaka-aineista ja halpoja ruokia niin ruokamenoissa säästäminen ei ole edes vaikeaa! Kerralla kannattaa tehdä suurempi satsi, ja pakastaa sitten osa ruuasta sopiviin pakkauksiin pakkaseen.
Pakon edessä on eletty myös 4 euron budjetilla.
Mekin joskus, jos on pakko..
Mutta kun on varaa, ostamme broilerin filee suikaleita, smetanaa, paprikaa, riisiä,patonkia, salaattia...aaah.
Ja vielä jälkkäriksi jädeä.
Life`s about makin´most of it.?
2 aikuista 2 lasta ja katti. sis. myös tupakat.
10¿/pvä