Oletko koskaan joutunut ELVYTTÄMÄÄN?
Kommentit (6)
Satuin kerran paikalle kun yksi juoppo kadunmies sai sydänkohtauksen. Olen käynyt ea-kurssit ja osaan elvyttää, mutta siinä tilanteessa en kerta kaikkiaan sitä likaista, haisevaa miestä pystynyt elvyttämään. Soitin heti ambulanssin ja availin sen vaatteita, onneksi ambulanssi saapui pian. Ja eihän ne ensihoitajatkaan elvytä puhaltelemalla vaan koneella.
En osaisi,jäi joskus tuo ensiapu-kurssi kesken.
auton töytäisemälle mummolle. Molemmilla kerroilla sain kuulla olevani ihan HULLU ja kuinka se viittit koskee johonkin pultsariin tai sun vaatteet menee ihan vereen.
Toivon vain, että jos itse joskus tarvitsen apua, niin kohdalleni osuu joku joka haluaa ja osaa auttaa.
an ja puhaltamaan (suu kiinni, sierainten kautta). Valitettavasti mikään ei enää auttanut, koira kuoli myrkytyksen uhrina laajaan sisäiseen verenvuotoon (meni siis ruuminavaukseen).