Rintojen kasvusta...
Mulla on tähän mennessä kasvanut kuppikoko kahdella (b->d) ja ympärys yhdellä koolla (70->75). Olen nyt raskausviikolla 31. Vieläköhän nämä kasvavat synnytyksen jälkeen vai ovatko jo " valmiit" kun maitoakin tulee jo?
Mietin vain minkäkokoiset imetysliivit ostaisin, kun edes yhdet haluaisin ostaa ennen vaavin syntymää...
h.h.
Kommentit (3)
Mulla kasvoi raskausaikana parilla koolla kuppi ja joutduinpa ottamaan ympärystäkin yhden koon lisää. Ja sitten muutama päivä synnytyksestä, kun maito nousi, ei kyllä mennyt mitkään liivit päälle. Tosi isot, kivikovat meloonit. Mutta muutamassa viikossa tasaantui, samaa kokoa sittten pidin imtyksen loppuun asti (11 kk).
no, onneksi, kun on muutenkin D, ympärysmitta on kyllä kasvanut 75 -> 85. Nyt rv 34+0 tuntuu, että maha alkaa heti rintojen alta kun vauva ei ole vielä laskeutunut ja siksi ympärysmitta on iso. Saapi nähdä muuttuuko kuppikoko sitten kun maito nousee ja miten paljon, ympärysmitan taas luulisi pienenevän kun maha lähtee tieltä.
Olen ostanut kahdet imetysliivit: Carriwellin pehmoimetysliivit jotka venyvät ja niihin mahtuu vaikka maito nousee ja kasvattaisi kokoa reippaasti- ne aion ottaa laitokselle. Toiset on KappAhlin kaarituelliset (D85), joita käytän jo nytn ja ne ovat hyvät- voihan olla että ne ovat aluksi liian pienet mutta kun maidon tulo tasaantuu niin taas mahtuvat. Täytyy käydä ostamassa uudia kun tietää paremmin synnytyksen jälkeen.
(itelläni oli yksi kuppikoko isommat), jos maito nousee kovasti ja sitä tulee paljon. Kuitenkin maidontulo tasaantuu ja mulla se pahin meijeriaika ei kestänyt kuin vähän yli kuukauden, sen jälkeen meni samankokoiset rintsikat kuin loppuraskaudesta. Joten voit joutua ostamaan monen kokoisia. Ja kai tuo on yksilöllistä.