Miten lievänä 1,5 v voi vesirokon sairastaa?
Heippa,
Mietin vaan tässä kun meidän 1½ v ei ole vielä vesirokkoa sairastanut ja nyt tarhassa on kuulemma vesirokkoa liikkeellä.
Vajaa viikko ennen kuin tauti todettiin siellä noin viikko sitten, niin lapsellamme oli muutama näppylä vatsassa ja eräs tädeista mietiskelikin oiskohan vesirokko tulossa. Päädyttiin tarkkailemaan miten kehittyy. Näppylöitä oli ehkä kymmenkunta.
Ikinä ei noussut kuume, lapsi nukkui ja söi hyvin, näppylöitä ei kutittanut, mutta niitä tuli sääriin muutamia ja vatsan ja selän puolelle muutama hassu lisää. Kun ekat olivat lähdössä pois tuli jokunen lisää. Nyt ei enää tule ja sinä meni 1½-2 viikkoa.
Näppylät olivat varsin pieniä, punertavia ja kohollaan, eli kun kädellä sivelsi vatsaa tunsi näppylät oikein hyvin.
Onko tämä voinut olla vesirokko??? Ellei, tauti kai iskee kuopukselle just sopivasti jouluksi :(
Kiitos kovasti jos jaksat tähän vastata! Jännittää kovasti tuleeko jouluksi... ois tarkoitus lähteä mummolaan jouluksi ja sitten koko perheen voimin ulkomaille viikoksi joten ois tosi harmi sairastua...:(
En ole ikinä kuullut kenelläkään olleen näin lievänä, mutta tiedän myös että voi sairastaa tosi lievänä ja mitä nuorempana on, sen helpommalla yleensä selviää.
Kommentit (4)
Meillä poika sairasti vesirokon 10kk:na.Näppyjä oli tosi vähän.Ei ollu kuumetta eikä muutakaan vaivaa.Neuvolan täti sano että ihan pienillä on yleensä vähiten näppyjä.
vesirokon voi sairastaa ns. subkliinisenä eli niin, ettei mitään näkyviä oireita ole. Tautien maailmassa kaikki on mahdollista... Tarvittaessa se voidaan todeta veren vasta-aineista myöhemmin, siis että tauti on sairastettu. Lykkyä joulunpyhiin!
minä olen aikoinani sairastanut vesirokon, kukaan ei ole koskaan huomannut. Tarkastettiin veren vasta-aineista raskaana ollessani ja vesirokko on ollut.
Meidän vanhimmat lapset saivat vain kymmenkunta näppyä ei kuumetta eikä väsymystä, vähän vain kutisi.
Mutta esikko oli niin kipee! Ja ihan täynnä kamalia näppyjä, kuumeessa viikon ja todella surkeana.
Siskoni lapsella oli pienenä vesirokko todellä lievänä (10-15 vesikelloa) pienenä ja sai nyt 6 vuotiaana sitten rajumpana sen sitten ilmeisesti uudelleen..
Tai sitten tuo ensimmäinen on ollut virhe diagnoosi...