Mikä on hauskin/hulluin/erikoisin raskaushimo minkä olet kuullut?
Tai mitä himoja itselläsi oli?
Minulla on viili ja tomaatit sekä kokoliha, kuten mehevä ravintolapihvi... mmm =)
Erikoisin oli kaverin äidillä, kun hänellä ei pysynyt mikään muu sisällä kuin mansikat, siis koko raskausaikana!
Kommentit (29)
Itse himoitsin mehujäitä... ja niistäkin vain vadelma grandit oli niitä suokikkeja...:)
talvella piti lämmittää saunaakinihan sitä varten, että pystyi paistaan kiukaalla hiillosmakkaraa...toki saunottiinkin siinä samalla
Sittemmin ei juuri ole enää maistunut.
ollut ehkä keltainen vessapaperi! ja sen sitten piti myös olla keltaista:) Kaverini äiti tästä himostaan kertoi
Olisin voinut vaikka asua siellä kellarissa.
himottanut raskaana haistella bensiiniä... En tosin moiseen ryhtynyt :-)
niitä himoitsin mutten tietenkään syönyt/haistellut.
tiesittekö että ns. oudot himot (juuri esim.kellari, laasti,kivi,pakokaasut yms.)kertoo hemoglobiinin alhaisuudesta eli siis raudan puutteesta?
ja silti on laastit yms. himottanut.
Siis ei mitään päällä, ei edes voita. Juomana piti olla tuoremehua. Loppuraskauden aikana meni punajuurisalaattia urakalla, ja sekin suoraan rasiasta. Sitten mä söin niin paljon leivoksia, että muo rupes hävettämään. Piilottelin sit aina kaikki paperit. Nyt huvittaa näin jälkikäteen mutta sillon se oli niin totista touhua.
ruisleipää, jonka päällä oli silliä ja banaania :))
mutta oon kuullu että b-vitmiinin puute aiheuttaa tota laastin ja hiivan ym himoa. mun himona on just tuo bensan haju, auton pakokaasun haju ja tupakin savu :(
esim. seinälaastia tai liituja. Mutta en kyllä tunne ketään joka oisi niitä syönyt. Miten teillä laastinsyöjillä on? syöttekö salaa?
Tyydyin sitten vain hypistelemään sitä ja haistelemaan. Välillä pesin pyykkiä ihan huvikseni käsin että sain hypistellä sitä pesupulveria. Naurattaa ajatus että mies olis tullu töistä kotiin ja löytöny emännän kylppäristä suu vaahdossa. :)
Mehujäät ja se laasti oli myös pop!
Kuopusta (poika) odottaessa mua himoitti myös hiillos makkara. harmittelin usein kun ei ollut kesä eikä saanut grillata. Lisäksi grillattu kanan nahka himoitsi myös.
Autokaupat tuoksui myös jumalaiselle sekä olutta teki mieli hulluna vaikka en sitä normaalisti niin juokkaan.
" Voi miten ihanalle pyöräkellari voikaan tuoksua raskaana olevan nenään!
Olisin voinut vaikka asua siellä kellarissa."
Just eilen haaveilin, että voi kun asuttais vielä kerrostalossa, kun niissä tuoksuu ne pyöräkellarit niin hyvälle;) Nyt rv 17 ja en oo koko raskauden aikana vielä päässy kellareita nuuskimaan, vaikka mieli tekis=D
Vierailija:
tiesittekö että ns. oudot himot (juuri esim.kellari, laasti,kivi,pakokaasut yms.)kertoo hemoglobiinin alhaisuudesta eli siis raudan puutteesta?
mun rupesi hirveästi tekemään mieli tupakkaa, vaikka en ole ikinä tupakoinut. Se tupakansavu vaan tuoksui hyvältä...
Vierailija:
tiesittekö että ns. oudot himot (juuri esim.kellari, laasti,kivi,pakokaasut yms.)kertoo hemoglobiinin alhaisuudesta eli siis raudan puutteesta?
Eli ei ihan pidä täällä paikkaansa tuo... Olen vielä kasvissyöjä ja en saa ees syödä korkeen hb.n takia Multitabs2+ vitamiineja...
oli syönyt raakaa maksaa suolalla ja pippurilla maustettuna, kun odotti mun kaksoisveljiä. Ei tosin tiennyt odottavansa kaksosia.
koska olisin siitä kerran jos toisenkin saattanut haukata... Ja tää himo on mulla ilmennyt vasta n. viikko sitten. Nyt rv 40+1. Ja siis nimenomaan sellainen taysin perinteinen valkoinen palasaippua.
Toinen on et kaikki mänty, sitruuna yms tuoksuiset pesuaineet on tuoksunut ihan taivaallisilta. Meilläkin on ollu tavallista puhtaampaa kotona ja varsinkin kylppärissä :p
Auton pissapojan nestekin tuoksuu ihanalta...
Mutta mulla ei koskaan ole tullut suklaa ylös raskaana, vaikka kaikki muu on tullutkin, jopa vesi!