Lantionpohjalihakset
Hei!
Minulla on kaksi synnytystä takana lyhyen ajan sisään ja nyt tuntuu, että seksi ei enää luista kuten ennen.
Olen yrittänyt ahkerasti jumpata lantionpohjaa, mutta tuntuu, ettei tuloksia synny. Olenkohan lopullisesti " pilalla" ? Synnytykset oli norm samoin lapset (koko).
Kertokaa kokemuksia....masentaa tämä asia. Ja arka puhua esim miehen kanssa.
Kaikenlaiset kommentit tervetulleita.
Kommentit (3)
Ja jos et jumppaamalla saa paikkoja kuntoon ja tuntumaa takaisin, niin kannattaa pyytää lääkäriltä lähete fysioterapeutille. Hän voi mitata lantionpohjanlihasten lihasvoiman. Hoitoakin voidaan antaa.
Lisäksi kuulemma tehdään päiväkirurgiana välilihan kohotusleikkausta ja emättimen alueen kiristämistä, jos naisesta alapää tuntuu liian väljältä. Mutta eiköhän sulla paikat vielä palaudu ihan luonnostaankin. Jumppaa ja odottele vaan rauhassa.
Aloitin kuulien käytön esikoista odottaessani, ja sen jälkeen ovat ollet lihasten voimistajana säännöllisesti. Nyt se n.k. " lypsäminenkin" onnistuu miehen liikkumatta ollenkaan. Ja osaan tehdä sen ihan loppuun asti pelkästään emätinlihaksillani.
aguaflex kuulat instrumentariumista ja niitä käyttämällä päivittäin luvataan tuloksia jo 12 viikossa..mulla ainakin toiminu,paikat tiukentunu kyl..kuulat maksaa 59e ja sillälailla vähä kalliit ku se toinen kuula on niiiin iso et sitä ei oo tullu käytettyy ollenkaa,vaan alotin heti sillä pienemmällä ja kaikki painot pysyy sisällä kävelylenkilläkin..mutta jos synnytyksestä sulla vasta vähän aikaa ni kokeile vähällä painolastilla ensiks.jumppaaminen ilman kuulia on tylsää..