lapsen neuvolakortissa se ruudukko johon merkitään edistysaskelia..?
miten lapsen ikä oikeesti menee niissä ruuduissa? onko se eka ruutu ikäkuukausi 0-1 vai 1-2? kun siinä on se numero ykkönen merkitty suoraan sen ruudun alapuolelle, eikä viivan kohdalle. jos ymmärrätte mitä tarkoitan.
Kommentit (5)
Eikös se ruksi tuu siihen ruutujen väliin... Siis 5 ja 6 ruutujen väliin... En minä tiedä!
mutta minkä ruutujen väliin. sori nyt vaan jos vaikutan idiootilta..
mutta siis kun se ruudukko alkaa tietty ruudusta numero yksi (vieressä lukee " ikä kuukausina" ), niin meinaako se eka ruutu lapsen ikää syntymästä 1-kuukautissynttäreihin (ensimmäinen kuukausi) vai 1-kuukautissynttäreistä 2-kuukautissynttäreihin (jolloin lapsesta yleensä puhutaan 1kk ikäisenä)?
se eka siihen merkittävä juttuhan on " ääntelee" , ja meillä äänneltiin pariviikkoisena. ja laitoin ruksin ekaan ruutuun, olisko se paremmin kuulunut siihen ruudukon ulkopuolelle? vai mihin? siihen viivaan johon se ruudukko rajoittuu?
5,5kk laittaisin siihen kuutosen kohdalle
siis että se ruudukko on oikeesti tarkoitettu täytettäväksi noin?
..voi mähnä jos mä olen nyt täyttänyt sitä väärin ;)
ap
elikkä jos lapsenne on ollut jonkun asian oppiessaan vaikka 5 ja puoli kuukautta vanha, niin meneekö ruksi 5- vai 6-ruutuun (kuudes kuukausi)?