Onko täällä keittiötyöntekijöitä? Millaiset työkengät?
Mun pitäisi ostaa uudet, osaisiko kukaan suositella? Kengän pitää olla pitävä märällä ja hieman rasvaisellakin lattialla, umpikärkinen ja korkeahkopohjainen. Laitosjalkineelta oli entiset, ne olivat kyllä muuten hyvät, mutta hajosivat aika nopeasti.
Kommentit (6)
meillä on pakko olla umpikärki ja takaremmi. Nuo Classicot ovat aivan mahtavat jalassa, vaikka minull on hyvin vaativa jalka ja vapaa-ajan kengätkin on oltava todella hyvät.
Monet muut ovat kuluneet pohjista, mutta nämä o vat pysyneet kaikin puolin kasassa.
Promenan puukengät. Nahkaa ja takaremmi. Hyvin ovat kestäneet tosi monta vuotta. Hiljattain tosin irtosi toinen remmeistä. Tarttis varmaan hankkia uudet :)
menossa, eikä koskaan ole ollut mitään ongelmaa keston kanssa. Nahka ihan hyvä vuosien käytön jälkeen, vaikka näitä nykyisiä en ole edes rasvannut koskaan.
on noita Classico-malleja eri väreissä. Ikinä en ole saanut niitä rikki, vaikka olen käyttänyt ensin muutaman vuoden päivittäin suurkeittiötyössä ja sen jälkeen vielä kotona ja puutarhassa. Koneessa olen jopa pessyt, ja pois on pitänyt lopulta ehjänä, tosin kuluneena, heittää, kun olen uudet hankkinut.
http://www.laja.com/catalog_category.php?loc_id=46