Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lihatiskiltä ostettavat patongit, paljonko niissä kaloreita???

Vierailija
31.01.2013 |

Otsikossa kysymykseni oikeastaan jo olikin. Eli kun kaupasta ainakin prismasta ja citymarketista saa ostaa niitä patonkeja, jotka on myynnissä lihatiskillä, niin paljonkohan niissä on kaloreita?



Itse mietin, että oiskohan 600kcal miten lähellä vai liekö vielä enemmän???

Kommentit (17)

Vierailija
1/17 |
31.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaaleeta leipää, majoneesia + muut täytteet. Ei tosiaan mitään terveysruokaa.

Vierailija
2/17 |
31.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin veikkaan, että on 800 kcal vähintään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/17 |
31.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Veikkaan, että lähemmäs 1000 kaloria. Ei todellakaan mikään laihduttajan eväs.

Vierailija
4/17 |
31.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos otat sinne pelkkää salaattia ja juustoa ilman kastiketta, on tietysti paljon kevyempi kuin majoneesi-liha-juusto-patonki.

Vierailija
5/17 |
23.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyään, ainaki täällä Turussa saa valita ottaako tumman vai vaaleen patongin siihen (Citymarketit), joten tottakai tummalla on ainaki vähemmän kaloreita, riippuu myös paljon ottaako patongin esim. paistilla, pekonilla, kalalla, kanalla, mozzarellalla, katkaravuilla vai millä ku vaihtoehtoja piisaa ja eri kalorit täysin. Muakin ois joku suunnilleen arvio kiinnostanut, mutta en nyt todellakaan usko että se on lähelläkään 800-1000 kaloria. Menkääpä kattomaan vaikka valmispatongit eineshyllyltä, niin niissäkään paljoa ole, miksipä siis ois noissakaan. Hampurilainen nyt on hieman eri asia pullamössöineen!

Vierailija
6/17 |
23.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan ok lounas jos sen kanssa juo vettä ja näitä nauttii kerran tai kaksi kuukaudessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/17 |
23.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai täysjyvätuotteessa kovin paljon vähemmän kaloreita ole? Muuten se kyllä on huomattavasti vaaleaa terveellisempää. 

Vierailija
8/17 |
23.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikeesti, tommonen on tosi vaikea arvioida. Pitäisi tietää täyte ja valmistusmenetelmät.

 

Pelkästään patonki ilman täytteitä on ainakin 200 kcal. Ei oo hirveästi eroa, että onko tumma vai vaalea. Eihän täysjyväpastassakaan ole tavalliseen verrattuna, kuin ehkä -10 kcal. Muut ravintoarvot toki parempia. Tumma saattaa painaa enemmän ja olla jopa kaloripitoisempaa!

 

Jos niissä on juustoa niin yhdessä viipaleessa on helposti 100 kcal. Ja niitä olisi varmasti ainakin 2 kpl joten 200 kcal. Jos leivän päätäyte on mozzarella niin koko leivän täytteenä se on n. 300 - 400 kcal. Jos sinihomejuustoa niin sekin helposti 100 - 200 kcal.

 

Todennäköisesti niihin lisätty myös levite. Helposti 100-200 kcal.

 

Vaikka monesti liha itsessään ei ole mitenkään pahasti kaloripitoista niin ne on todennäköisesti työstetty siten, että rasvaa on käytetty. Monessa on marinaadi yms. Maustamattomassa kanassa on n. 100 kcal / 100 g. Mutta lisäyksillä mikä tahansa täyte varmasti vähintään 200 kcal ja todellakin voi olla paaaaaljon enemmänkin.

 

Ja sitten ne kastikkeet. Jos ruokalusikallisessa kevytsalaatinkastiketta on jo noin. 100 kcal niin leivässä on kastiketta varmasti 3 - 5 x enemmän! Eikä se yleensä ole kevyttä. Voi olla kermaviili- tai majoneesipohjainen. Ihan sama. Kastiketta on niin paljon, että helposti lisää 200 - 500 kcal.

 

Kasviksissahan ei sitten ole paljon mitään ellei sekin ole joku lämmin kasvis -täyte, joka on paistettu pannulla rasvan kanssa.

 

_____________________

 

Faktahan on se, että mielikuva myy. Mielikuva tuoreesta patongista raikkailla kasviksilla on KEVYT. Ja sitten kun halutaan makua niin makua tulee epäterveellisistä aineksista. Ja kalorimäärät paukkuu. Valmisruoka on lähes aina tosi kaloripitoista.

 

Jos olet laihduttaja niin ei kannata, mutta jos olet normaalipainoinen ja liikutkin joskus niin mikset söisi? Maistuis ainakin mulle.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/17 |
23.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hesen kerroshamppari majoneesilla on kai lähemmäs 1000 kcal. Juustohamppari n. 400 kcal.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/17 |
23.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katso subwayn sivuilta kaloritietoja kokonaisista patongeista. Siellä vastaavia tuotteita  ja yksityiskohtaiset kaloritiedot. Tosin heillä on paljon "kevyt"kastikkeita ym. ja luulen, että kaupat käyttää normaaleja majoneeseja.

Vierailija
12/17 |
23.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Picnicin-patongit 400-700 kalorii: http://www.picnic.fi/tuotteet/?cat=10&prod=99

 

Vertaa niihin.

 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/17 |
15.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

ööö ostin sellasen kinkku-juusto-tomaatti ja siin oli jtn tuorejuustotahnaa aika reilusti välissä sekä salaatinlehti niin kalorit oli 237/100g ja patonki painoin 200g eli tossa mun ostamassa oli 474kcal :) eli ei ihan hirveästi, itse yllätyin positiivisesti koska tuorejuustotahnaa oli aika reilusti patongin välissä vaikka muuta levitettä voita/majoneesia ei ollut. aattelin ite kans et kalorit lähemmäks 600kcal.

Vierailija
14/17 |
03.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellainen huomio tähän väliin, että tummassa- ja täysjyväleivässä on yleensä tuplasti kaloreita verrattuna vaaleaan höttöleipään. Eli jos vain kaloreita lasketaan niin kannattaa suosia vaaleaa. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
16/17 |
17.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika iso juustosiivu saa olla, että siinä olisi 100 kaloria. Normaalissa kerma- tai emmentaljuustosiivussa on n. 40 kaloria.

Vierailija
17/17 |
01.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Just tuommosen broileripatongin söin Prismalta, en suosittele ku pelkkä majoneesi maistuu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi viisi