Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi toimeentulotukeen kuuluu

Vierailija
30.01.2013 |

-Sanomalehtimenot?

-Harrastus- ja virkistystoiminnan menot?

-TV-lupa?



Mielestäni noista mikään ei ole sellainen asia, jonka ihminen tarvitsee tullakseen toimeen. Varsinkin tuo sanomalehti! Mä en ole koskaan opiskeluaikanani tilannut yhtäkään lehteä, luin kirjastossa tai kahvilassa jos oli tarvetta. Harrastus- ja virkistystoiminta? Eihän siihenkään rahaa tarvi? Onko opiskelijoilla sen kummemmin varaa harrastaa? Lenkkipolut on ilmaisia.



Mitähän muuta vielä toimeentuloon sisältyy?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
30.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toi on ihan vitsi, että toimeentulotuesta riittäis tollasiin. Joku jo selittikin, mitä sillä tarkoitetaan, että noi mainitaan - nimenomaan siis sitä, että noita ei erikseen korvata, vaan jos moisia haluaa, niin ne pitäis maksaa siitä perusosasta. Eikä se tosiaan riitä tollasiin, eli ei hätää.



Mun mielestä ei tarviikaan tollasia korvata, mutta nettiliittymään ja puhelimeen olis mielestäni kohtuullista antaa tukea, koska yhteiskunnassa on tosi vaikea toimia ja pysyä mukana syrjäytymättä ilman noita. Ilman puhelinta ei oikeestaan voi tehdä melkein mitään, kun puhelinkoppejakaan ei enää ole.

Vierailija
2/11 |
30.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei siis esim että lapsi ratsastaa ilmaiseksi vuoden tms.



Harkinnanvaraisesti voi hakea tukea johonkin tarpeelliseen, esim pienen summan lomamatkaan. Huom. Nämä summat eivät ole suuria, ei kannata olla kateellinen:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
30.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lahti.

Vierailija
4/11 |
30.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitäpaitsi tv-lupaa ei enää ole edes olemassa, joten sen voi unohtaa kokonaan.



Vuoden sain toimeentulotukea, eikä kertaakaan siihen kuulunut mitkään tuollaiset hömppämenot.

Vierailija
5/11 |
30.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun joillakin on ihmeellinen oletus siitä että sossu maksaa Hesarit jne. mutta kun ei todellakaan maksa- säännöissä siis "väännetään rautalangasta" mitä toimeentulotuki kattaa.

Vierailija
6/11 |
30.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

lastensa harrastuksiin...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
30.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

siinä että perusosan pitää nuo edellä mainitutkin kattaa.



http://www.stm.fi/toimeentulo/tuet_ja_etuudet/toimeentulotuki



Eli perusosa on laskettu siten, että se kattaa myös ed. mainitut, muutenhan tuki voisi olla pienempi vai?



ap

Vierailija
8/11 |
30.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli siis toimeentulotukea hakissa kaikkien PAKOLLISTEN menojen jälkeen pitää jäädä kädeen se joku 420€/kk, mistä pitää maksaa RUUAN LISÄKSI kaikki mitä sossu ei katso makolliseksi, eli vaatteet, hygieniatuotteet, puhelinlaskut, internettilaskut, harrastukset, sanomalehdet, tv:t, osamaksut, tai vaikka viinaa ja tupakkaa. Nämä siis SISÄLTYVÄT TOIMEENTULOTUKEEN; eli niitä ei voi erikseen hakea TOIMEENTULOTUEN LISÄKSI.



Kaikki PAKOLLISET menot taas katsotaan menoiksi toimeentulotuen ulkopuolella, eli esimerkiksi sähkölaskut, vuokrat, vesimaksut jne. sossu maksaa tuon TOIMEENTULOTUEN ULKOPUOLELTA.



Eli väännetään vielä rautalangasta:



vuokrasi on 500€, vesilasku 30€, sähkölasku 50€.

Saat sossulta 500+30+50= 580€ n'ihin pakkollisiin menoihin, ja lisäksi sen n.420€ (vaihtelee kunnittain jne) jonka saat käyttää ihan mihin huvittaa: ruokaan, vaatteisiin, baareihin, huumeisiin, sanomalehtiin, tv-lupaan, jalkapalloon, tai ihan mihin haluat. Jos päätät käyttää sen tv-lupaan tai huumeisiin, se tarkoittaa, ettet syö kuukauteen, koska olet käyttänyt ruokarahat. Jos ostat 400€ luxuskorkokengät, sinulle jää 20€ ruokaan. Jos käytät 420€ ruokaan, et saa vaatteita, huumeita, viinaa, kenkiä, sanomalehtiä etkä muutakaan.



YMMÄRSITKÖ?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
30.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

yleensä suhteellista, ei siis olla köyhiä samassa merkityksessä kuin jossain kehitysmaassa, sen sijaan ollaan köyhiä suhteessa keskitasoon. Suomessa on normaalia, että on tv, puhelin yms, joten jos ei ole varmaa sellaiseen, on suhteellisesti köyhä.



Mutta täytyy muistaa, että aina on tapauksia, jossa ihmiset oikeasti ovat köyhiä, ei ole varaa edes lehtiin tms, ja silti ei toimeentulotukea saada syystä tai toisesta (on esim. menoja, joita ei lasketa menoiksi toimeentuloa laskettaessa, tai jotain lasktaan tuloiksi, vaikka oikeasti ko. rahaa ei saada). Tai joilla on joku muu sairaus/riippuvuus, joka hankaloittaa tilannetta. Aina löytyy väliinputoajia, mutta kuitenkin vain vähän.

Vierailija
10/11 |
30.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos on lapsia niin kaupunki esimerkiksi maksaa lapsen harrastuksen , tv lupa etta pysyisi karryilla mita mailmalla tapahtuu. Joskus he jopa kustantavat pienia lomia suomen sisapuolella =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
30.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toimeentulotuen perusosa ei siis tarkoita sitä, että sossu maksaa jonkun vuokran yms ja sitten vielä perusosan puhtaana käteen. Se tarkoittaa, että perusosilla lasketaan mitkä ovat henkilön/perheen HYVÄKSYTTÄVÄT MENOT. Eli siis jos vaikka nelihenkinen perhe hakee toimeentulotukea, heidän hyväksyttävät menonsa ovat perusosat laskettuna yhteen. Tästä summasta vähennetään Kelan tuet ym. tulot. Tämä perusosien summan ja tulojen välinen erotus on sitten maksettava toimeentulotuki. Eli siis tt-tuen määrä on yleensä muutamia kymppejä tai satasia, ei todellakaan mitään tuhansia euroja niin kuin jotkut kuvittelevat...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan kahdeksan