Mitä miehesi yleensä tekee silloin kun siivoat?
Kommentit (13)
vie matot pihalle ja puristelee ja tamppaa ne ja on siinä tiellä kun minä siivoan, eilen viimeksi ;D
Yleensä meillä kyllä toisinpäin eli minä vahdin lasta ja mies siivoaa. Minun hommaani on sitten pyykkäys, ruokailut & astiat hoidetaan yhdessä.
että tuosta "puristelemisesta" tulee kommentti mutta kun meilläpäin ei "puistella eikä ravistella" ja vastaus on että puristelemalla lähtee pöly paremmin.
minä olin töissä, joten mies siivosi. Se, kumpi on kotona siivouspäivänä, niin siivoaa, jokus siivoamme yhdessä.
Ohjelmoi (harrastuksekseen) tai pelaa jotain. Joskus tekee ruokaa.
No jos ei ole töissä, siivoaa myös tai laittaa ruokaa tai mitä nyt ylipäätään kotona tehdään.
Mikä siis tän kysymyksen pointti oli? Etsiä jotain luuserimiehiä, jotka ei osallistu kotitöihin?
Ja tämän vuoksi hän monesti siivoaa silloin kun minä olen töissä ja lapset koulussa. Mielestäni tosi kätevää.
On töissä/ulkona lasten kanssa/eri kerroksessa lasten kanssa/siivoa myös jotain toista huonetta tai vaikka vessaa.
Ja tämä asia vi***taa hirveästi. Mies ei ikinä näe kuinka paljon kotihommia oikeasti on. Tekisi mieli tehdä lista asioista mitä on tehnyt.
Mies kun on kehdannut sanoa että miksi HÄN on ainoa joka siivoaa, vaikka sitä ennen minä olen tyhjentänyt, täyttänyt ja tyhjentänyt tiskikoneen, pessyt, kuivannut ja vienyt kaappeihin pari koneellista pyykkiä, tehnyt ruoan, tarkistanut lasten läksyt ja auttanut soittoläksyissä, tarjoillut ruoan x2, pyyhkinyt pöydät pariin kertaan, tyhjentänyt kissan laatikon, järjestellyt tavaroita jne.
Ja sitten kun kehtaan pyytää miestä imuroimaan, niin hän on se ainoa joka on siivonnut ja minä olen vain löhönnyt koko aamun. (Mies siis herää viikonloppuisin lounasajan jälkeen.)
Jälkeenpäin miten huonosti siivosin
mies viihdyttää taaperoa ja vauvaa.
milloin siivottaisiin kaikki. Pesen 1-2 pv/vko vessat ja suihkun, 1-2pv/vko kunnolla keittiön pinnat, 3-7 pv/vko imurointi (minä kerran ja mies muut kerrat), 1 pv/vko pesen lattiat, 1 pv/vko pyyhin pölyt (monesti eri päivänä eri kerroksista), joka päivä astianpesukoneen täyttöä ja tyhjennystä ja pyykinpesua. Eli koko ajan tulee tehtyä jotain pientä, mutta kerralla ei kerry mitenkään paljon hommaa. Lattioidenpesu päivänä yleensä pesen lattiat ennen, kuin mies tulee töistä kotiin tai jos jostain syystä siirtyy perjantailta lauantaille niin mies on lasten kanssa ulkona.
töissä ollaan, kun siivooja siivoaa.