Keksikää elämälleni suunta/tarkoitus
Olen 23 tänä vuon a täyttävä nainen. alla lukiokoulutus. Lukion päättötodistuksen ka siinä 7, kirjoituksista c-m linjaa, ei mitään huippua siis. Lukion jälkeen en ole laiskotellut sinänsä, olen ollut säännöllisen epäsäännöllisesti töissä ja opiskellut kieliä itsenäisesti. Elämä tuntuu olevan jumissa omassa pienessä kotikaupungissa. Kaverit opiskelee toisaalla ja ei ole mitään parisuhteitakaan, kun ei täältä kotikaupungista ketään tahdo löytyä. Unelmana olisi opiskella ruotsisss tai norjassa ja oppia kieltä lisää, mutta tuo lienee utopistista, koska millä itsensä elättäisi.
Itsetunto on myös aika pohjissa, on tullut lihottua sellaiset 10 kg... Olen kuitenkin kasvoista nätti ja en mikään tankki kuitenkaan. Summa summarum, elämällä ei ole mitään suuntaa tai päämäärää. :(
Ootko ikinä pyrkinyt mihinkään jatko-opintoihin ja jos et, niin miksi? Jos olet, niin miksi et päässyt?
Suosittelen pyrkimään yliopistoon ja elämään opintotuella / osa-aikatyöllä ja kesätöillä. Suomalaisen yliopiston kautta on helppo hakea vaihtoon pohjoismaihin ja sitten jäädä sille tielle jos viihtyy.