Mikä elokuva?!
Elokuva sijoittui Saksaan tai oli saksalainen. Kertoo pariskunnasta, jota salakuunnellaan. Salakuuntelija on elokuvan kolmas päähahmo. Kuunneltavan pariskunnan mies on kirjailija jos oikein muistan. Nainen muistutti elokuvassa ulkoisesti Lena Olinia, tumma. Olen googlannut elokuvaa jo pari päivää mutten löydä.
Kommentit (5)
Juoni on paljon yksinkertaisempi kuin Olemisen sietämättömässä keveydessä, ja elokuva sijoittuu Saksaan. Tapahtumat keskittyvät lähes pelkästään pariskunnan kotiin ja salakuuntelijan salapaikkaan. Loistava elokuva.
das leben der anderen. tosi hyvä leffa, taisi voittaa oscarin ilmestyessään.
Ikävä, että sen päähenkilö (tuo stasin vakooja) kuoli pian elokuvan jälkeen syöpään.
Naispäähenkilö (Martina Gedeck) tekee myös hienon rooli Baader-meinhof -ryhmää koskevassa leffassa sekä hauskassa komediassa Kaikilla mausteilla.
mieleen Olemisen sietämätön keveys, mutta se kuvaa kyllä ns. Prahan kevään (1968) jälkeistä aikaa Tsekkoslovakiassa. Lena Olin esittää yhtä 4:stä päähenkilöstä.