Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä ostais kaupasta, rahaa vitonen ja nälkä ois? ev

Vierailija
06.01.2013 |

Kommentit (29)

Vierailija
1/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Munia, juureksia ja maitoa.

Vierailija
2/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Linssejä (89 snt /pkt), tonnikalaa ((noin 1,5€), makaronia, tomaattimurskaa, kevytruokakerma. Saat ison satsin ruokaa josta syöt useamman kerran.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

siitä, koska saat lisää rahaa. Löytyykö sinulta tyhjiä pulloja ja tölkkejä?



Porkkanoita, perunoita, jauhelihaa, näkkileipää ja sulatejuustoa.

Vierailija
4/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

munia, maitoa, tomaattia.



Kananmunakastike+perunat. Riittää toisellekin kerralla ja muihin ruokiin.



Tai purkki hernaria, maitopurkki, ruisleipää ja munia.



Tai sitten jos se vitonen tarvii riittää vaan täksi päiväksi niin vedä överiksi ja syö jotain mättöä. Roiskeläppäpitsaa, valmishampparia, mitä nyt kaupasta löytyy. Halujen mukaan tietysti ostat.

Vierailija
5/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kilon perunaa, paketin halvinta lenkkimakkaraa, pari ruokakermaa, sipulia. Kaikki siivuiksi kerroksittain vuokaan+ mausteita. Kermat päälle ja uuniin.

Vierailija
6/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

joten halvaksi tulee siun kauppareissu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaupoilla on lupa olla tänään auki.

Vierailija
8/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan jotain on kotona kaapissakin, joten kannattaa niitäkin yhdistellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

jää viel 2 € säästöön

Vierailija
10/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kilon perunaa, paketin halvinta lenkkimakkaraa, pari ruokakermaa, sipulia. Kaikki siivuiksi kerroksittain vuokaan+ mausteita. Kermat päälle ja uuniin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

että ehdotellaan jotain kermaa, sen jättäisin ainakin pois jos on rahat tiukilla.



Ostaisin jotain mistä saisi hyvin proteiinia ja energiaa, jotain halpaa kasvista jotta tulisi kuituja eikä olisi liian epäterveellistä.



Mutta aika paljon riippuisi siitä milloin olisi seuraavan kerran tulossa rahaa, pitäisikö tuolla summalla pärjätä vain tämä päivä vai pari seuraavaakin.

Vierailija
12/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitääkö femman riittää vain tälle vai useammalle päivälle?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

On ehkä se ensimmäinen kysymys.

Mutta itse voisin ostaa purkin hernekeittoa, nam! (1 €), pussin perunoita (1 €), ja joko paistaisin niitä tai tekisin uunissa lohkoperunoita. Vielä jäisi kolme euroa, niillä saa vaikka kasviksia tai hedelmiä :)

Vierailija
14/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuivattuja herneitä tai kaalia + porkkanaa + sipulia + jauhelihaa = hernekeitto tai kaalikeitto.



Perunoita + jauhelihaa + sipulia + lihalientä = jauheliha-perunaviipalelaatikko.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaupassa katsoa mikä on tarjouksessa ja mennä sen mukaan.



Käy ulkona kävelemässä ja kerää kaikki pullot mitkä näet, jopa 20 senttiä lisää rahaa voi auttaa kaupassa tässä .



Jos paikkakunnallasi on divari, tarjoa sinne kirjoja, saat nopeasti muutaman euron lisää.



Kaurapuuro on halpaa, siitä saa aamu- ja iltapalaa useaksi päiväksi. Vaikka veteen keitettynä jos ei maitoa ole. Onko marjoja pakkasessa? Tai jauhoja ja hiivaa kaapissa mistä leipoa sämpylää?



Soijarouheessa on paljon proteiinia ja se on riittoisaa, mutta jos ei ole siihen mausteita se on aika pahaa.



Paputölkistä saisi aterian sen makaronin tai riisin kera, jos kaapissa on niitä. Maksavat alle euron joten kolmeksi päiväksi ehkä n. 2.5 euroa ja loppurahalla sitten jotain muuta lisäksi, vaikka niitä kaurahiutaleita ainakin.

Vierailija
16/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainakaan täällä Ita-Suomessa!



Mä en kyllä tiedä mitä ostasin. Varmaankin soijarouhetta, papuja, maitoo. Ehkä yhen banaanin.

Vierailija
17/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotain kuivatavaraa varmasti on ja ehkä myös jotain pakkasessa - ja rakentaa ruoar sitten niin, että hyödyntää jo olemassa olevia aineita.

Vierailija
18/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tälle päivälle, on melko sama mitä ostat. Jos useammalle, tee makaronilaatikkoa tai jauhelihakeittoa.

Vierailija
19/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

käyt kävelyllä ja poimit kaikki pullot ja tölkit, laita jotain myyntiin huutikseen tai facebook-kirppikselle tyyliin laukku 15 euroa haettava heti. Yritä päästä jonkun luo kylään syömään.

Vierailija
20/29 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teet ison kaalipadan, maksaa ehkä n.3e ja riittää moneksi päiväksi. Jos vielä on riisiä kaapissa niin lisäät sitä, ei kuitenkaan pakollinen. Lisäksi vain mausteita (suola, mustapippuri ja meirami).



Sitten sulla on vielä kaksi euroa törsättäväksi johonkin muuhun. Ja on terveellistä.