Onko tää enteroa vai mitä?
Pojalla 2,5v on kuumetta (eilisestä asti) ja keskiviikkona huomasin ylähuulen sisäpuolella sellaisen rakkulan, ensin luulin että on puraissut siihen.. lisäksi kaksi pientä, sellaista finnin näköistä valkoista näppyä suussa. Kaivaa niitä ja valittaa että sattuu. Ei meinaa syödä paitsi jäätelöä..
Käsissä tai jaloissa ei ole rakkuloita
Soitin päivystykseen ja siellä sanottiin ettei tarvi ainakaa vielä tulla ja enteroa epäilivät. itse oon kuitenkin niin vainoharhainen aina että pelkään pahinta...jos onkin jotain vakavaa..
poika on välillä ihan virkeä ja jaksaa leikkiä tai lukea hetken aikaa. Kaipaa paljon syliä ja suuren osan ajasta olisi vaan sylissä maaten. yön nukkui normaalisti.
onko tää nyt sitä enterorokkoa vai mitä?
Kommentit (2)
3 vuotiaalla suussa. Kaks viikkoa itkeskeli että suuhun sattuu, eikä oikein syönyt mitään. Jälkitautina sitten korvatulehdus. Muualla rakkuloita ei ollut kuin suussa. Luulin myös aluksi että oli puraissut huulesta.
rakkuoita (enemmän taivähemmän) sekä kuumetta. Muuten lapsi on kohtuullisen hyväkuntoinen ja leikkii. Anna jäätelöä ja yleensä sitä mitä syö. On ilmeisesti lievänä ja menee ohi muutamassa päivässä.