Yhteinen asuntolaina
Luin tuota ketjua tuloeroista ja ihmetytti eräs kommentti lahjaverosta jos toinen maksaa lainaa enemmän. What??? Meillä on yhteinen talo, yhteinen laina aviomieheni kanssa. Maksettiin lainaa aiemmin yhtä paljon, mutta mieheni tulot nousivat vuoden puolivälissä huomattavasti (kuukausipalkka noin nelinkertaistui)ja tämän myötä yli tuplasimme lainanlyhennyserän, jotta saamme lainan nopeammin maksettua. Minä maksan kuten ennenkin, mutta mielehin maksaa triplasti verrattuna aiempaan. Voinko minä joutua maksamaan jotain veroa enemmän tämän takia??? Kertokaa nyt viisaat.
Kommentit (5)
Veikkaisin, että avioliitossa ei haittaa, jos toinen maksaa enemmän, koska avioliitossa on kuitenkin elatusvelvollisuus.
Veikkaisin, että avioliitossa ei haittaa, jos toinen maksaa enemmän, koska avioliitossa on kuitenkin elatusvelvollisuus.
Minä taasen veikkaisin, että koska molempien rahat ja omaisuus on omaa kunnes avioliitto päätty (joko eroon tai toisen puolison kuolemaan) on olemassa lahjaveron riski.
En tosin usko, että verottaja kovinkaan hanakasti puuttuu tämmöisiin, varsinkaan jos toinen puolisoista kuitenkin osallistuu perheen menoihin.
en ole maksanut siitä penniäkään. Laina menee suoraan miehen tilistä. Maksan laskuja ja ruokia omista tileistäni. Ei mene tasan, mutta eipä mene tulotkaan tasan. Omistan kuitenkin puolet talosta ja maksan kiinteistöverot omasta osuudestani tietenkin.