Lapsella antibioottikuuri keuhkoputkentulehdukseen, miten tartunta?
Huomenna olis vieraita tulossa joilla lapsia. Nyt mietitään et tarttuuko lapsemme tauti. Syönyt lääkettä 2 päivää ja kuumetta ei ole ollut eilisaamun jälkeen.
Kommentit (5)
Mikä on lapsella ja aikuisillekin lähes 100% virustauti?!!!
Lapsi syönyt antibiootteja 2 päivää, ei kuumetta enää. Uskalletaanko kutsua uudenvuodenvieraita huomenna?
keuhkokuume ei ole sinänsä tarttuva tauti vaan tavallisesti normaali pöpö joka toisella aiheuttaa nuhan, toisella leviää tulehdukseksi keuhkokudokseen. Saahan lapsi kouluunkin mennä vaikka olisi keuhkokuumeeseen saanut antibiootit, kun yleistila sen sallii.
lapselle luvan tulla hoitoon heti lääkityksen saatuaan keuhkoputkentulehdukseen:/
Sitä silloin vähän ihmeteltiin työkavereideni kanssa.
bakteeriperäinen tulehdus, niin antibiootti puree jo, joten todennäköisesti ei tartuta.
Jos kyseessä virusperäinen (n 90% keuhkoputkentulehduksista), niin antibiootista ei ole apua, pikemminkin haittaa. Tauti pitkittyy ja tartuttaa niin kauan kuin itse oireilee. Esim. nuha, yskä