Halvesitko tai katsotko alaspäin halpoihin vaatteisiin pukeutunutta?
Kommentit (13)
mutta tiedän kyllä monia jotka katsovat.
Samaa mieltä edellisen kanssa, halpoihin vaatteisiin voi pukeutua tyylikkäästi ja 'kalliin' näköisesti, hiukset, meikit ja asusteet hyvin laitettuna.
koska jos tietää mitä tekee ja mistä ostaa, niin halvatkin vaatteet voivat näyttää hyvältä.
Merkkivaatteisiin aina pukeutuvat ja/tai niistä puhuvat enemmän huvittaa; jonkinlainen itsetuntokysymys ehkä?
Laatukaan ei suinkaan aina ole yhtä kuin tunnettu ja kallis merkki, vaikka tuppaahan niistä laatuvaatteista (ja varsinkin edullisista) toisaalta tulemaan suosittuja ja siten muotia:)
vaatteesta näe, paljonko se on maksanut. Halpaketjuista löytää myös laadukasta ja kaikki kalliit vaatteet taas eivät ole laadukkaita. Eivätkä kaikki kalliisiin vaatteisiin pukeutuneet ole ostaneet niitä uutena. Eivätkä kaikki vain osta kalliimpaa vaikka olisi varaakin. Esim. itse ostan hintavamman vaatteen oikeastaan vain jos en löydä samaa suht edullisesti, ei vaan kiinnosta käyttää pukeutumiseen suuria summia.
Useimmista tapaamistani ihmisistä en osaisi jälkikäteen sanoa, mitä heillä oli päällään. Jos joku loistaa asullaan, sen huomaan ja muistan. Toki kalliit vaatteet ja varsinkin asusteet oikein huokuvat luksusta, mutta tyylikäs voi olla minkä hintaisilla tahansa.
Itse pukeudun samalla kertaa sekä haloihin että kalliisiin.
varallisuuden suhteesta. Huoh!
Tottakai siitä, että jollain roikkuu LV olkapäällä, tai on muuten kalliit merkkivaatteet päällä, voi päätellä jotain. Ehkä sen, että tienaa hyvin, tai sen, että on ottanut pikavippejä. Siitä taas, että pukeutuu edullisesti, ei voi päätellä juuri mitään. Tyylitön pukeutuminen taas kertoo ihmisestä monesti paljon enemmän.
tällä hetkellä goose. ymmärrän lappilaisen partiolaisen kaapissa sen oikein hyvin, en avopäin kulkevan espoolaisen.
Ihminen joka niin tekee, on sisältä silkkaa paskaa.
Miksi halveksisin.
Päällä farkut 19.90, T-paita 3.90, alkkarit ja sukat muutama euro.
Tilillä rahaa 65.000, muuta omaisuutta parilla miljoonalla.
Minkä takia minun pitäisi tuhlata joku satanen siihen että housun persauksessa tai paidan hihassa on joku kuvio; ei se tee siitä rätistä yhtään kestävämpää tai muuten parempaa, monesti päinvastoin.
Miksi halveksisin.
Päällä farkut 19.90, T-paita 3.90, alkkarit ja sukat muutama euro.
Tilillä rahaa 65.000, muuta omaisuutta parilla miljoonalla.
Minkä takia minun pitäisi tuhlata joku satanen siihen että housun persauksessa tai paidan hihassa on joku kuvio; ei se tee siitä rätistä yhtään kestävämpää tai muuten parempaa, monesti päinvastoin.
80e farkut, olen lyhyt tanttaperse ja oli pakko ostaa 'tanttamuotoillut' ja siten kalliihkot.
Tissiliivit 80e (hyvin istuvat urheilumallit), pikkarit 8e, finnwearin paita jotain 30e, reisitaskuhame jotain 40e.
Sukkahousut joiden persuuksissa reikä, jotain 20e.
Tulot keskiluokkaa.
mutta yleensä halvat kuteet näyttävät halvalta ja vähän mauttomalta. Ihailen tyylikkäitä ihmisiä.
En katso ja tosi moni pukeutuu todella tyylikkäästi ja upeasti juurikin halvoilla H&M-kuteilla tai kirppareilta ostettuihin. Se on ihan ihmisen pukeutumistaidosta riippuvaa! Jotkut pukeutuvat todella tyylittömästi ja epäsiististi todella kalliisiin merkkivaatteisiin esimerkiksi.